avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters127212

Activitate ContSters127212

Răspuns la discuția Executare silita
Salut,

Dincontra , executorul il poate executa daca el l-a pus sub sechestru , daca este pus sub sechestru asigurator poate fi vandut si acoperit debitul , in fine cred ca sunt necesare mai multe detalii pentru un raspuns adecvat.
Daca au depus plangere si plangere se solutineaza in favoarea reclamantilor atunci se schimba situatia.
Cu stima
Salut,

Am citit cu atentie speta si va pot spune cu certitudine uramtoarele:

1 Daca nu aveti acordul scris de a folosii imaginea unei persoane nu o puteti folosi, nu relava din punct de vedere juridic daca acea persoana este o vedeta sau nu.
2 Daca in urma folosirii acelei poze veti fi actionata in judecata veti pierde procesul.
3 Daca in urma folosirii acelei poze se poate demonstra si un prejiudiciu de imagine spre ex. atunci veti fi obligata la plata de daune
4 Daca in urma postarii obtineti un avantaj material atunci vetii fi obligata la cota parte.

Cu stima
Răspuns la discuția Fostul iubit ma ameninta!
Dragoste cu nabadai :)) , sms constituie mijloc de proba in acesta situatie , deci daca aveti sms mergeti cu incredere la politie.

Cu stima
Daca au trecut 3 ani de la data scadentei facturii e prescrisa , atentie insa la bazele de date ale rauplatnicilor acolo nu functioneaza presriptia.
Răspuns la discuția Interogatoriu
Salut,


Daca se admite are rol de proba , in functie de raspunsurile paratului poate constitui o proba ff puternica in favoarea dvs.

Va recomand un avocat pt ca un interogatoriu trebuie facut bine ( am spus mai sus dece ) . un exemplu de intrbare pe care o veti putea pune si care va va ajuta ff mult este : " este adevarat ca aveati termen final la data de X " la intrebarea asta coroborata cu contractul si cu un avocat bun ce alceva ar putea raspunde partea decat " DA " astfel e o culpa probata prin recunoastere de catre parat .....

Recomand cu tarie un avocat pt a sti cum si in ce fel sa formuleze un interogatoriu.


Cu stima
Răspuns la discuția credit
Salut ,

Se va executa creanta pe ambii cocontractantii, cereri si scrisori puteti trimite dar in faza de executare nu mai au nici o valoare , titularul de credit sunteti dvs. prin urmare primul la executare , daca mai ramane ceva de acoperit se vor indrepta si pe coplatitor in secundar, aveti insa o actiune de regres inpotriva coplatitorului.

Cititi contractul si ce acte ati mai facut cu banca si vedeti ce acorduri si aprobari ati semant.

Cu stima
Răspuns la discuția Curiozitate
Salut

Executarea silita se face dupa iesirea din indiviziune. Pe scurt se va vinde bunul la licitatie si pe suma ce i-ar revenii debitorului se executa silit, restul de suma in cote egale se retribuie celorlalti propietari fara a fi trasi si ei la raspundere , deci se vinde bunul intergral si se impart banii la 3.

Am tot citit ce ati scris pe forum , ce nu stiti dvs este ca orice bun mobil aflat in posesie de buna credinta este considerat si ca propietate pe acel bun prin urmare executorul are posibilitatea sa execute acel bun sa il tina in stare de sechestru 15 zile timp in care cel ce se pretinde a fii propietar trebuie sa probeze dr. de propietate. Pe scurt ia frigideru si daca in 15 zile nu se prezinta cineva cu chitanta pe alt nume acel bun se va vinde ca bun al debitorului.

Executare pe bunuri mobile nu inseman numai masina si frigider , inseamna si cont de salariu.carduri/parti sociale/ dividente/actiuni/fluxuri de capital dar cel mai grav e daca parinti dvs au salariu pe card pot bloca salariu.

In speta cred ca ar fi mai bine sa se achite rata probleme pot fi destule ..... totusi nu vor declara scadent creditul la o singura rata neplatita.


Cu stima
Răspuns la discuția Credite bancare
Salut,

O poprire pe pensie in prima faza , probleme pot aparea pe viitor in caz de mostenire venita de la parintii dvs.

Cu stima,
Răspuns la discuția credit
Salut ,


Plangere scrisa datata si semanta catre ANPC , detaliati cat mai mult situatia anexati cat mai multe acte.

Cu stima
Răspuns la discuția Violarea intimitatii
Salut ,


Nu as vrea sa dezamagesc userul ce a pus intrebarea , dar din pacate asta e situatia :

1 Nu veti putea proba ca acea firma a comunicat IP , simplu eu vad IP si ii dau un tel. prietenului meu si ii spun , prietenul se apuca sa posteze peste tot IP dvs si gata treaba :( prinde orbu scoatei ochii.

2 Daca e posesorul unui IP rutabil ( IP ce se schimba la fiecare conectare la net) nu il mai afla nici D-zeu. mai ales daca apuca sa treaca cateva zile. Ip rutabile sunt cele mai raspandite , totii marii operatorii de internet furnizeaza IP rutabil ( nu e reclama nici pozitiva nici negativa deci pls admin/moderator nu editati mesajul).

Rds&RCS/Vodafonee/UPC/ORANGE- astia au toti IP rutabil deci greu.... greu ... maiu ales ca eu pot sa am o retea de cartier ca net fix si un abonament pt un modem pt net mobil ( la una din companiile de mai sus) asa ca fac "magarii" de pe un IP rutabil si situatia de fata nefiind o situatie de siguranta nationala nu o sa intervina STS ( Serviciul de Telecomunicatii Speciale) ca sa dedecteze IP pe clasa de IP .

Fata de cele de mai sus e ff greu sa probezi in instanta civila/penala o astfel de infractiune sau ca x-ulescu a creat un prejudiciu.

Cu stima