avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate romservinvest

Activitate romservinvest

Răspuns la discuția încetare cim
Mulţumesc frumos - freeelis - toate cele bune.
Discuție încetare cim
Bună ziua,
Am nevoie de ajutorul dvs:unui salariat cu cim pe perioadă nedeterminată, care s-a prezentat la lucru inclusiv în data de 23.11.2012 i s-a făcut încetarea cim (concediere individuală) cu 26.11.2012 urmând să -şi depună actele pentru şomaj.
AJOFM îl trimete înapoi cu actele solicitând încetarea cim cu data de 23.11.2012.
Încetarea cim se face cu data ultimei zile lucrate? adică pe 23.11 va fi şi pontat şi tot cu 23 îi încetez şi cim? Dacă avea cim pe perioadă determinată până la data de 23.11.2012, cu ce dată îi încetam cim?
Bună ziua,
Vă rog frumos să mă ajutaţi cu un răspuns: am un cim pe perioadă determinată care expiră la 30.09.2012. Prelungirea lui se va face cu 30.09.2012, chiar dacă este zi nelucrătoare sau cu 01.10.2012? În Revisal când îl voi opera? Dacă l-aş înceta, data încetării ar fi 01.10.2012?
Multumesc anticipat celor ce mă vor ajuta cu un răspuns.
Răspuns la discuția zile libere platite
Multumesc tuturor pentru raspuns
Toate cele bune
Bună ziua,
Vă rog să mă ajutaţi cu un răspuns la următoarea întrebare:
conform Codului muncii angajatul are dreptul la 5 zile libere plătite pentru căsătorie.
Cum va fi pontat în zilele respective (co sau program normal) şi dacă se calculează zile calendaristice sau lucrătoare? Nici Codul muncii şi nici societatea nu a menţionat în ROI dacă vor fi lucrătoare sau calendaristice. Cum este corect?
Mulţumesc anticipat pentru răspunsuri
Răspuns la discuția suspendare cim
Scuze, am vrut sa spun 02.07.2012
Discuție suspendare cim
Buna ziua,
Am avut un contract de munca suspendat incepand cu data de 01.03.2012 pana la data de 30.06.2012.
Va rog, cu ce data incetez suspendarea in Revisal? 30.06.2012 sau 02.08.2012?
Răspuns la discuția preaviz in cazul demisiei
Vă mulţumesc. Deci în perioada 28.05.2012 - 08.06.2012 cât i s-a cerut să lucreze preaviz, va fi pontat demotivat şi cu data de 11.06.2012 i se va deface cim?
Bună dimineaţa,
Vă rog frumos să mă sfătuiţi cum se face încetarea contractului individual de muncă în cazul unui angajat care şi-a dat demisia, dar refuză să lucreze preavizul? Cum îi încetez contractul de muncă şi cu ce dată dacă a solicitat demisia cu data de 28.05.2012?
Vă mulţumesc.
Bună dimineaţa
Vă rog frumos, am un contract de muncă încheiat pe perioadă determinată.
Acesta expiră la data de 28.04.2012. Dacă îl voi înceta, care este ultima zi de lucru şi care este data încetării contractului? Dacă îl voi prelungi, cu ce dată fac acest lucru 28 sau 29? Prelungirea sau încetarea unui contract de muncă se poate face şi într-o zi nelucrătoare?
Vă mulţumesc, o zi bună tuturor