avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Activitate ada_206

Activitate ada_206

Răspuns la discuția vanzare-cumparare
Necesitatea certificatul termic a fost amanat pana la anul
Răspuns la discuția refuzare sarcina de munca
Sarcinile se stabilesc prin fisa postului si depinde pentru ce post ati fost angajat. Nu este necesar sa aveti carnet pentru a putea face aceste operatiuni pentru ca la randul dumneavoastra puteti solicita in scris celor care conduc masinile sa va spuna ce probleme au. Inainte de a merge mai departe este necesar sa analizati atributiile din fisa postului, atributiile departamentului in care lucrati (ROF) si pentru ce ati fost angajat in acea firma (pozitie COR, CIM, fisa post)
Răspuns la discuția anularea titlului de proprietate
In 1979 terenul nu era in circuitul civil...probabil ati cumparat o casa si terenul a trecut in proprietatea statului. Nu se intelege nici ce ati cistigat in instanta...nici pentru ce primiti despagubiri.....Mai intii ar trebui sa intelegeti dumneavoastra ce doriti sa intrebati
Răspuns la discuția Sporuri ptr juristi....
Potrivit Legii nr. 330/2009, sporul de confidentialitate la personalul contractual face parte din salariu de baza, la functionarii publici nu....dar normal ar fi sa fie in suma compensatorie (daca sunteti functionar public). Aveti posibilitatea in 5 zile de la comunicarea noii incadrari si stabilirii salariului sa contestati.
Daca sunt licentiata in drept - stiinte juridice, am o vechime de 5 ani de consilier juridic in cartea de munca si am cursul de formator in ce domenii am competente de a formula programe de initiere/formare/perfectionare?
Discuție incheiere CM
Dupa noile reglementari CM trebuie incheiat cel putin cu 1 zi inaintre de inceperea activitatii...dac se stie ca unui salaritat i se incheie contractul pe perioada determinata la data de 30 ale lunii i se poate face contract cu 1 a lunii urmatore la alta firma?
Răspuns la discuția fisa post
Si daca ulterior incepe sa ti se dea mai multe sarcini..ce poti face?
Discuție fisa post
In cazut in care un amgajat refuza sa semneze fisa postului...ce procedura poti urma?
Răspuns la discuția Concursuri desfasurate legal?
Ai prezentat o argumentatie foarte documentata....de aceea am avut aceasta parere...dar probabil ca concursul se va tine dupa sistemul romanesc.....ai lor cistiga...altii lupta cu sistemul
Răspuns la discuția Concursuri desfasurate legal?
Daca a fost o comisie de profesionisti...presupun ca au anuntat ANFP ca nu pot tine concursul...ce s-a intimplat mai departe.....ar fi interesant sa aflam