avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Activitate andrutzu

Activitate andrutzu

Am o mare problema cu vecinii mei,care au refacut un garaj in aceasta toamna la fel de ilegal ca acum 9ani.Atunci cand au facut garajul au scos prin acoperisul acestuia un nuc iar aplecatoarea este pusa direct pe gard.Bineanteles ca toate frunzele,crengutele,apa pluviala care provine de la ploi,inclusiv zapezi,curg la noi in curte.Dupa indelungi discutii si insistente,anul trecut au taiat acel nuc,care de altfel era oricum inutil deoarece nu era productiv.Dupa ce l-au taiat a ramas o gaura in acel acoperis si au trebuit sa-l refaca.Cand am obeservat,i-am rugat frumos sa nu-l mai construiasca pe gard si sa isi monteze cumva un jgheab la ei in curte care sa preia apa si frunzele care pica de la ceilalti pomi.Vecinul a fost foarte deranjat ca nu i-am dat voie sa monteze jgeabul la noi in curte,ceea ce era ilegal si mai trebuia sa decupam si din poarta.Ca sa demonstrteze si mai mult ca nu ii pasa a montat un jgheab de pe casa,pe acoperisul garajului,ca sa se scurga si apa de pe casa tot la noi.Am facut acum vreo doua luni o sesizare la politia locala,prin care le-am explicat situatia,iar dupa indelungi incercari,.chipurile ca nu gasesc adresa au aparut.Raspunsul lor dupa verificare m-a socat.Au spus ca au verificat spusele noastre si ca garajul este construit de 9 ani si ca daca vecinii doresc sa monteze un jghab la noi in curte sa li se dea voie.As dori sa am un raspuns de la oameni corecti si cum pot rezolva aceasta situatie legal pt.ca devine din ce in ce mai deranjant.A trebuit sa fac partie o jumatate de zi ca sa pot baga masina,deoarece a trebuit sa car si zapada care a cazut de la ei.Oare e corect asa???#-o#-o#-o#-oX-(X-(X-(
Buna ziua,
Doresc sa refac gardul inprejmuitor al casei din placi prefabricate din beton si nu stiu daca trebuie sau nu autorizatie de constructie.
Multumesc.
Ieri am fost agresata(batuta)de vevina mea,deoarece a crezut ea ca am vrut sa o lovesc cu masina pe ea si pe fiul ei de 4 ani.A venit ieri politia la fata locului,chemati de mine si mi-a aplicat si mie o amenda de 200 ron,deoarece m-am aparat(cica nu am voie sa ma apar potrivit nu stiu ce articol,adica nu se mai numeste autoaparare) si evident a tinut cu partea adversa.Astazi m-am dus la IML pt.un certificat medico-legal deoarece am multiple leziuni si escoriatii la nivelul fetei,al gatului si pe maini si mi-a mai dat trimitere la ortopedie si chirurgie la spitalul de urgenta deoarece acuzam dureri la mana dreapa si subcostal in partea dreapta.Dupa care am efectuat vizita la sectie,pentru a depune plangere impotriva individei respective si am plecat de acolo cu coada intre picioare,deoarece dl.sectorist ca sa inchida cazul mai repede a propus sa ne impacam,ceea ce eu evident nu vreau.Tin sa precizez ca nu sunt singura persoana care a fost agresata de aceasta duduie.As dori sa stiu ce sanse sunt sa castig in instanta si care sunt demersurile care trebuiesc urmate in acest caz deoarece nu m-am mai confruntat cu asa ceva.Va multumesc anticipat!!!!!
Discuție CASATORIE
As dori sa intreb,dupa cat timp,dupa divort ma pot recasatori?Mentionez ca divortul s-a incheiat la data de 26.12.2012.Astept raspunsul cu mare interes.Va multumesc.
Buna ziua,
Urmeaza sa ma casatoresc si avem o fetita de 8 ani pe care nu am recunoscuto la nastere si doresc sa schimb acest lucru. Cand o pot face , inainte sau dupa casatorie si ce proceduri trebuiesc urmate?
Răspuns la discuția Hotarare divort
VA MULTUMESC DIN SUFLET PT. RASPUNSURI PROMPTE SI SUSTINERE MORALA.MAI MULT AM DIVORTAT CU AJUTORUL DVS.DECAT CU AVOCATII PE CARE I-AM PLATIT.SA AVETI PARTE NUMAI DE BUCURII,SANATATE SI SARBATORI FERICITE!!!!!!1
I-am facut fiicei mele o asigurare de studii la firma ASTRA acum cinci ani,in valoare de 150 lei pe luna.Am hotarat sa retragem banii de la firma de asigurari,deoarece sunt cam pe duca.Problema este ca am depus cererea de retragere in data de 20.10.2012 si nu am primit nici pana acum banii,cu toate ca in contract specifica,ca se returneaza in 30 de zile de la inregistrarea cererii.Am sunat la firma respectiva in cateva randuri si mi-au spus ba ca nu s-a incheiat bilantul pe luna respectiva,ba ca nu au primit fonduri,sau nu raspund la telefon,mentionez ca deoarece retrag banii mai devreme mi se opresc 1000 ron ca nu respect contractul cu toate ca nu s-a pus un leu dobanda in cei 5 ani.Ce se poate face in cazul asta?
Discuție Hotarare divort
In sfarsit cica s-a incheiat divortul secolulyui care dura de sase ani,insa in solutie zice ca se poate face apel in 30 zile de la primirea comunicatului.Daca nu se mai face apel acea decizi ramane definitiva si irevocabila?Si daca este asa in cat timp se poate lua documentul respectiv de la judecatorie.Mentionez ca solutia s-a dat in data de 26.11.2012 si specifica,ca s-a desfacut casatoria din vina exclusiva a paratei,revenind la numele anterior casatoriei,s-a stabilit pensia si domiciliul copiilor...Va multumesc mult pt.raspunsuri si multa sanatate.
Răspuns la discuția INDEMNIZATIE NOU-NASCUT
MULTUMESC TARE MULT!UN RASPUNS MAI PROMPT SI MAI COMPLET NICI CA PUTEAM GASI ALTUNDEVA.SANATATE SI NUMAI BINE!!!!
Am sa revin dupa mult timp cu o noua intrebare:prietena mea este isarcinata in 5 luni si nu mai poate beneficia de indemnizatia pt.cresterea copilului,deoarece firma la care lucra a dat faliment in luna aprilie,iar ea a ramas in luna mai.As dori sa intru eu in post-natal,dar exista o mica nelamurire.....mi-am schimbat locul de munca in luna iulie,mai exact am plecat de la fostul loc de munca pe 30 iulie si am inceput in cealalta parte pe data de 1 august.Problema este ca exista diferenta de o singura zi intre cele doua locuri de munca si imi e teama sa nu se considere intrerupere,cu toate ca au fost achitate CAS-ul si celelalte taxe in ambele luni.Credeti ca pot beneficia eu de indemnizatie,chiar daca am acea zi lipsa in decursul unui an?Va multumesc frumos!