avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate dodu ioan

Activitate dodu ioan

Răspuns la discuția cumparare casa
multumesc pt raspuns,stiu prea putine concret,nu am vazut inca actele dar esentialul l-am inteles se poate instraina si cu alt fel de acte,vinzare cumparare,etcdupa ce voi vedea actele am sa inteleg mai multe(se poate sa vinda mai mult povesti )multumesc dinou eram putin comfuz
Discuție cumparare casa
as vrea sa cumpar o casa dar proprietarul a dobindit-o prin donatie,se pare ca va fi nevoit sa o doneze la rindul lui,ma intereseaza dacao voi lua prin donatie ulterior poate "sparge" actul de donatie ,el sau mostenitori
multumesc
buna ziua,
trebuie sa deschid un proces in franta,am fost sfatuit sa contanctez un av din franta imi poate spune cineva ce inseamna onorariul de succes? multumesc
Discuție arestare.......
in timp ce ma aflam in cursa (sofer de tir)in franta am fost arestat fara nici un motiv ia dupa 14 ore am fost eliberat ,se pare ca am fost in locul si momentul nepotrivit+ca am fost roman ,mi-a fost distrus tel ,am fost brutalizat ,ma gindesc sa deschid un proces
Discuție diurna
pt a avea cistig de cauza in cazul unui conflict din cauza ca nu se acorda diurna minima legala trebuie prevazut expres in contractul de munca, cuantumul diurnei sau altfel trebuie trecut ca se acorda aceasta diurna? multumesc Dodu
defapt cred ca nu am intrebat bine iurna trebuie trecuta in contractul individual de munca?
buna,ma numesc dodu si nu stiu daca in contracctul de munca individual trebuie specificata diurna pt lucrul inafara granitelor,si intre ce limite se incadreaza multumesc #-o
Răspuns la discuția desfiintare loc de munca
v-ati gindit sa chemati persoana nou angajata?desi in lege sarcinile pot fi preluate de o alta persoana chiar daca postul e cu alta denumire


ieri m-i s-a dat instiintarea de preaviz imprimatul ce e la mine nu are data trecuta de incepere iar pe ce care am semnat are data de 12.03 si pe deasupra data pe imprimatul ce a ramas la firma a fost trecuta de un sef de coloana iar de semnat a fost semnata de dir,resurse umane cu alte cuvinte a fost trimisa in alb, m-am gindit sa astept sa se emita decizia de desfacere a contractului dupa care sa contest
Răspuns la discuția preavizul
data primiri e astazi
Discuție preavizul
in urma refuzului de a fi informatorul directorului azi am primit comunicarea de preaviz art 73 iar incetarea contractului de munca va fi conform art 65 cind a sosit comunicarea era in alb fara data de inceperea termenului .data a fost pusa de seful de coloana in momentul cind mi-a dat-o sa semnez iar eu am luat-o pe cea fara data