avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate ZburleaFlorin

Activitate ZburleaFlorin

Ok...Dar la INM nu te poti duce fara master..nu?
Buna ziua! As dori sa ma lamureasca cineva si pe mine cu privire la mai multe aspecte.Sunt in clasa a 12 a si la toamna vreau sa optez pt Facultatea De Drept ca sa imi urmez visul acela de a ajunge procuror,dar unele aspecte imi sunt totusi neclare cu privire la cati ani de facultate voi face 3 sau 4 si cu privire la master.Cineva mi-a zis ca masterul de 2 ani il voi face la INM as dori ca cineva mai priceput sa imi explice si mie cu ce se mananca treaba asta,pt ca si pe siteurile anumitor facultati informatile sunt scrise intr-un mod sucint.Va multumesc!
El in ultimuln ceas s-a achitat de obligatile civile.Ma gandesc sa nu fie si prea tarziu existand un mandat de executare a pedepsei.Avocatul lui a depus o chiar contesi tatie la executare(461cp),dar nu stiu ce sanse are aceasta procedura durand chiar si 2 luni in tot acest timp mandatul va merge...el nu vrea sa pasaseasca in Ro pt este imediat arestat dar nu stiu daca instanta care va solutiona cauza ii va da castig de cauza bazanduse doar pe pozitia aparatorului acestuia...D-voastra ce parere aveti?
Buna seara am o nelamurire cu privire la un caz este vorba de un dosar de vatamare corporala si OUG 1995/2002.Inculaptula in cauza a fost condamnat la 2 ani inchisoare cu suspendare si obligat la plata de daune morale.Nu s-a achitat de aceste obligati si suspendarea ia fost revocata,hotararea este definitiva dar el incearca marea cu sarea in ultima clipa achitanduse de obligatii insa mandatul de executare a pedepesei a fost emis el momentan fiind plecat din neintorcsnduse in tara de frica de a nu fi arestat.Ce se poate face in aceasta situatie?
Răspuns la discuția Hotarire definitiva
si o hotarare penala definitiva ce cai de atac mai are?
Cam cat timp poate dura emiterea unui mandat de executare a pedepsei european?
Buna seara! Dupa 4 ani de proces ma pot bucura pt dreptatea facuta de justitia romana de a carei corectitudine m-am indoit dar se pare ca nimeni nu este mai presus de lege! Sa fiu mai la subiect am fost acidentat pe trecerea de pietoni de un individ care nu poseda permis de conducere acesta a a fost condamnat la 2 ani de inchisoare cu susp. si plata de daune morale.Individul cu toate ca lucreaza in ITALIA de foarte mult timp nu a avut demnitatea si onoarea sa imi achite daunele morale mai mult de atata m-a injosit in public aducandumi injuri si mie si familiei mele.Aceasta pedeapsa i-a fost revocata ieri si s-a dispus executarea ei in regim de detentie pt reaua credinta asupra plati daunelor morale.Insa in hotarare mai apare ceva care nu inteleg "În baza art.71C.p. dispune şi executarea pedepsei accesorii prev. de art.64 lit.a teza a II-a şi lit.b C.p. aplicată intimatului" acest text din hot. nu-l inteleg.Si as mai dori sa aflu cum se pune in practica mandatul de executare a pedepsei el momentan din surse sigure stiu ca se afla pe teritoriul Spaniei si am premize ca nu se va intoarce de buna voie in tara.Va multumesc!
avocat_lascoschi Multumesc!:)
Am urmarit mersul a 2 dosare penale aflate in instanta de FOND pe rolul unei Judecatori,avand ca materie judiciara furtul 209,si Inselaciunea 205.Am observat ca ambele au avut recurs ci nu apel si au trecut direct pe rolul unei Curtii de Apel ele neajugand in Tribunal e o chestie mai ciudata si as vrea sa imi spuneti cum este posibil. Va multumesc!
Buna seara ma confrunt cu o situatie destul de delicata am fost victima unui accident rutier eu ma angajam in traversarea strazii pe trecerea de pietoni si un individ m-a lovit in plin neposedand nici macar permis de conducere. A fost trimis in judecata pt conducere fara permis si vatamare corporala.Eu m-am constituit parte civila cu o suma modica si de bun simt acest lucru mi-a fost apreciat si de catre dnul judecator.A fost condamnat in baza OUG 195/2002 la 1 an inchisoare si la inca 2 pentru vatamare corporala urma sa o execute pe cea mai grea cea de 2 ani + termen de incercare 4 ani acum incep problemele mi-a fost admisa suma ceruta daune morale insa individul se sustrage cu desavarsire de a achita aceasta suma fapt pt care am facut o plangere pt revocarea suspendarii pedepsei,afland acest lucru a inceput sa ma persecute cu telefoanele sa ma ameninte,m-am adresat la procuror spunandui acest lucru insa nu am fost luat in seama el fiind o persoana mai de bani gata in oras si se stie lucru acesta insa in fata judecatorilor se da sarac lipit pamantului desi el este stabilit in ITALIA si am motivat acest lucru pt ca in ITALIA conditile de viata sunt mult mai scumpe decat in RO si nu poti trai cu apa din cer acolo.Am cerut sa se faca si o ancheta sociala in ITALIA pt ca de la data punerii in aplicare a condamnarii mai precis 26.01.2011 inculpatul nu a facut nici un demers din putinul lui.In 10 luni daca imi punea la dispozitie salariul minim pe economie in Ro se achita de creanta.Mi-a fost respinsa cererea am facut recurs si astept primul teremen.Dar s-a intamplat o faza demna de scris un roman intr-o seara ma plimbam pe strada opreste o masina langa mine el era la volan si imi flutura un permis italian si imi spune ca el este smecher.Stiind ca a fost condamnat in baza OUG 195/2002 am crezut ca este o gluma si ca este permisul altcuiva am sunat la politie acestia plictisiti l-au oprit in trafic zicand ca totul este ok si sa fac bine sa nu mai sun la ei ca imi dau si o amenda eu am incercat sa le justific cu hotararile m-au expediat repede zicand ca sunt copil si nu am nici o treaba.A doua zi m-am dus la procurorul de caz i-am relatat cele intamplate ca inculpatul m-a acostat pe strada mi-a zis ca e smecher si ca nu am ce face ba mai mult de atat am uitat sa mentionez mi-a spus ca imi rupe picioarele daca ma comentez plictisita se facea ca nu intelege pana la urma mi-a admis sa depun o plangere.Lucrul acesta a fost relatat si intr-un ziar.Pot depune acum la instanta de recurs ziarul ca proba si mai ales faptele intamplate ma pot ajuta sa revoc suspendarea pedepsei? Acest individ duce o viata roz si ma umileste chiar si in fata politistilor.