avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters137621

Activitate ContSters137621

cum pot schimba numele de utilizator avocat net?
Buna ziua,
intrand pe site-ul judecatoriei am putut vedea stdiul in care se afla un dosar
exista posibilitatea sa vizualizezi o hotarare a instantei cadn stii numarul de dosar si nr hotararii?
"Conf. c.p.actual mai exista 2 modalitati de individualizare care nu presupun condamnarea si pe cale de consecinta nici anularea permisului, renuntarea la aplicarea pedepsei si amanarea aplicarii pedepsei."
Imi puteti da mai multe amanunte privind aceste modalitati care nu presupun condamnarea, respectiv anularea permisului?
Multumesc

Buna ziua,
va rog sa-mi spneti ce se poate intampla cu o persoana care a condus cu alcoolemie de 06 in aer si 1.25 si apoi 1.05 in sange
- fapta s-a intamplat in dec 2013 si la data de 07 aprilie 2014 dosarul a fost trimis la judecatorie
- ma intreseaza poate primi amenda administrativa sau penala, sau condamnarea, care este valoare unei amenzi penale si daca permisul de conducere va fi suspendat sau anulat ( in care caz se va da din nou examen si la ce perioada de la data definitiva a sentintei ). Dosarul va fi judecat dupa noul cod penal?
Multumesc
Răspuns la discuția Imprumut fara contract
multumec
Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea situatie;
- o cunoctinta ma rugat sa fiu girant pentru a lua un imprumut de la un CAR
reprezentantul de la CAR a folosit adeverinta de la locul de munca si coipa de pe ci si mi-a facut imprumut pe numele meu
avand in vedere ca acest lucru s-a intamplat la mai multe persoane o comisie de la CAR a verificat soldurile tuturor celor care aveu imprumuturi si atunci am aflat ca sunt titular pe un imprumut aratandu-mi un dosar in care era adeverinta pe care eu am dat-o pentru a fi girant, copia de pe buletinul meu si girant o persoaa pe care eu nu o cunosc, si mi s-a luat o declaratie in care am povestit realitatea ( ca nu am luat nici un ban)
Intrebandu-i pe ce de la CAR cine va plati avand in vedere ca eu nu am luat nici un ban au spus ca ei vor face sesizare la politie in baza declaratiilor celor care au aceesi situatie ca mea si apoi vom mai vedea
Ce ma sfatuiti sa fac pentru a nu ajunge in situtia de a plati o suma de bani pe care nu am luat-o niciodata?

Multumesc


Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti la ce data trebuie sa operez in revisal incetarea contractului de munca a unui salariat care a decedat avand in vedere ca certificatul de deces nu il voi avea in ziua decesului ( pentru a opera la data incetarii contractului de munca ) ?
Multumesc
Buna ziua,
am urmatoarele intrebari:
- care sunt pasii pentru a infiinta o intreprindere individuala?
- o intreprindere individuala poate avea angajati?
- ce avize sunt necesare pentru a putea functiona o spalatorie auo?

Multumesc
Buna seara,
as vrea sa stiu daca o persoana poate beneficia de somaj dupa ce a fost in concediu pentru crestere copil, in cazul in care angajatorul desfiinteaza postul ocupat inainte de ccc
Multumesc
Buna seara
familia mea detine 2.65 ha pamant pe care l-a cultivat astfel
- 0.59 ha lucerna
- 2.06 ha orzoaica
va rog sa-mi spunrti daca este necesara depus si platit impozit pe venitul agricol, pentru care cultura si ce valoare ,

Multumesc