avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Activitate mismandra

Activitate mismandra

Răspuns la discuția amenda rovinieta
Unde pot depune contestatia? Si rog daca puteti sa-mi raspundeti si la prima intrebare. Daca este legal sa nu-mi pot plati impozitul pe masina din cauza amenzii. Va multumesc frumos.
Buna ziua. Am fost sa platesc impozitul pe masina si persoana de la taxe si impozite mi-a zis ca nu pot achita taxa deoarece figurez cu o amenda de 250 ron reprezentand contravaloarea unei roviniete din 2011. Mentionez ca nu am primit nimic pana in momentul de fata care sa-mi aduca la cunostinta aceasta amenda.
1. este legal ca sa nu fiu lasata sa platesc impozitul pe masina pana nu achit acea amenda?
2. ce am de facut in cazul mai sus enuntat...in sensul ca stiu doar verbal de aceasta amenda, fiind comunicata de persoana de la taxe si impozite.
Buna ziua. Azi am fost anunti de catre [editat] ca trebuie sa ni se reevalueze apartamentul pentru un credit ipotecar. Toate bune si frumoase pana cei de la banca ne-au comunicat ca noi trebuie sa achitam reevaluare apartamentului in valoare de 500 ron. Din ce am citit aceasta reevaluare s-ar face de catre banci pe cheltuiala lor.
Care este adevarul pana la urma? Suntem obligati sa achitam aceasta suma sau este un abuz din partea bancii?
Va multumesc.

Buna ziua. Azi am fost anunti de catre Bancpost ca trebuie sa ni se reevalueze apartamentul pentru un credit ipotecar. Toate bune si frumoase pana cei de la banca ne-au comunicat ca noi trebuie sa achitam reevaluare apartamentului in valoare de 500 ron. Din ce am citit aceasta reevaluare s-ar face de catre banci pe cheltuiala lor.
Care este adevarul pana la urma? Suntem obligati sa achitam aceasta suma sau este un abuz din partea bancii?
Va multumesc.
Discuție imprumut banca
Buna ziua. Rog sa ma lamuriti asupra unei dileme.
Sotia sta in casa mamei ei figurand ca fiind luata in spatiu, casa fiind proprietatea mamei sotiei. A facut un credit sotia pe care nu l-am mai achitat. Banca ii poate lua casa mamei acesteia, creditul fiind unul de nevoi personale fara ipoteca, doar ca sotia si cu mine stam in acea locuinta?
Va multumesc
La data de 15.06.2010 mi s-a incheiat perioada de preaviz. Pana la aceasta data am efectuat 10 zile din concediul de odihna aferent acestui an dintr-un total de 21. Spuneti-mi va rog daca restul de 11 zile trebuiesc platite de catre angajator si la cate zile as fi avut dreptul pana la data incheierii preavizului.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Anexa14 Legea nr.76/2002
Am si eu o nelamurire, poate reusiti sa ma ajutati.
Am fost angajata la o Fundatie, intrand in somaj am solicitat sa mi se intocmeasca anexa 14 Legea nr. 76/2002. Din aceasta reiese ca primele 7 luni s-au achitat darile lunare catre cei de la AJOFM, iar pe ultimele 5 luni nu s-au facut viramentele catre somaj. Cerand lamuriri de la locul de munca mi s-a explicat ca fundatiile nu sunt obligati sa plateasca contributiile lunar si ca o pot face la 6 luni.
Este adevarat acest lucru s ce4 as putea sa le explic celor de la AJOFM care nu pricep acest lucru?
Va multumesc.