avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 688 soluții astăzi
Forum Activitate iclaudia19

Activitate iclaudia19

Buna ziua,

As dori sa stiu si eu daca pentru importul de produse cosmetice(sampon/balsam/ulei par) din Filipine se platesc taxe vamale (altele in afara de TVA).
Mentionez ca doresc sa deschid o firma pentru import si as vrea sa le pun sub brandul meu,cei de acolo imi dau voie.
Ce autorizatii sunt necesare, ce declaratii se depun si unde anume trebuie sa ma adresez? Ma puteti ajuta cu o firma de consultanta ?

Singurul lucru de care stiu ca este 100% obligatoriu este traducerea prospectului/etichetei in cadrul unei societati de traduceri autorizate, care ofera apostila.

Multumesc anticipat
buna seara, la 31.11.2014- cifra de afaceri a depasit plafonul de 65.000euro...cand depun 010 si de cand calculez impozitul pe profit...de la 1.09 sau 1.11?
buna seara, care sunt inregistrarile contabile pentru evidentierea tva la o firma care a trecut de la neplatitor-platitor tva... sold 371-27633.13 si 378-3753.13. cum inregistrez 4426 si 4428?
Răspuns la discuția Taxe pod strainatate
am primit bon fiscal...nu am dat codul de tva...declaratia 390 scuze
buna ziua, bonurile de pod din Europa se trec in 394 sau se evidentiaza doar in casa societati? va multumesc
sold 371=27633.13
sold 378=4774.64

care sunt inregistrarile?
buna seara, care sunt inregistrarile contabile pentru evidentierea tva in momentul in care se face trecerea de la neplatitor la platitor tva...sold 371-27872.8 ron.
buna ziua,
am inregistrat la onrc sediu social cu activitate... la anaf mai trebuie sa inregistrez? respectiv cum se face la punctele de lucru...sau e alta procedura? va multumesc
buna ziua,
am o firma care s-a inregistrat ca fiind platitoare de tva incepand cu 01.08.2014..pana in momentul inregistrari are pe stoc marfa in valoare de 29542.11 ron (marfa pe care am inregistrat-o fara tva, tva-0).. in momentul vanzari voi fi nevoita sa platesc tva? ar trebuie sa fac anumite inregistrari contabile? sa scot tva-ul din aceasta suma ? sau ce anume? nu mi se pare normal sa platesc de 2 ori tva la aceasta marfa..respectiv la cumparare dar si la vanzare. va multumesc
buna seara, daca sunt administrator dar si director economic la firma pot semna bilantul la ambele parti? va multumesc