avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Activitate gi-jane2

Activitate gi-jane2

Nu.
Numele lui e compus din doua, ori îl luați asa întreg, ori deloc.
Pe viitor, deschideti subiect nou cu problema dvs, nu mai interveniți în topicurile altora, mai ales când sunt antice.
Ca faceti sa nu, copil ,sotul va mosteneste și e mostenitor rezervatar. Ce act vreti sa faceti, cui vreti sa lăsați averea dvs? Dacă vreti sa nu va mosteneasca sotul, fie va instrainati averea, fie divortati. Cumnata nu va mosteneste nicicum, deci nu aveți ce acte sa faceti dvs. ca sa nu va mosteneasca ea pt ca nu e moștenitorul dvs.
Ea il mosteneste doar pe sotul dvs dacă acesta nu va avea copii pana la deces.
Cred ca ceva stiti greșit, dar nu îmi dau seama ce.
Puteti sa faceti un testament ca sotul sa mosteneasca doar rezerva succesorala.
Dacă decedați înaintea parintikor dvs, va mostenesc și parintii și sotul.
Cu ce mosteneste sotul de la dvs, acesta poate face orice, poate lasa la rândul lui un testament unei persoane din afara familiie, astfel si-ar inlatura sora de la mostenire. Daca dvs nu o aveti la inima poate ca el e de alta părere.
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dvs nu aveti condiții sa ii creșteți, dsr ii lasati în grija unui alcoolic, tare asta.
ca vrea sa ma bage la abandon , poate sa facă ceva in acest caz


Nu poate face nimic,
puteti lua copilul in plasament, mergeti la dgaspc de care apartin copiii
pericolul intervine daca nu isi plateste ratele la timp si ajunge la executare silita.
vedeti la banca ca nu am de unde sa stiu.
nu are legatura cu terenul, ci cu faptul ca nu aveti copii. Pt ca nu aveti copii, fratii sotului si parintii daca traiesc , vin la mostenirea sotului.
art 972 : sotul supravietuitor mosteneste
b) o treime din moştenire, dacă vine în concurs atât cu ascendenţi privilegiaţi, cât şi cu colaterali privilegiaţi ai defunctului;
In masa succesorala intra terenul si jumatate de casa., din toate astea, mosteniti 1/3
Răspuns la discuția Hartuire si acuzatii nefondate
Nu aveti de ce sa va duceti cand sunteti chemata ca doar sunteti persoana vatamata, va cauta ei.
Puteti depune plangere pt denunt calomnios.