avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters149882

Activitate ContSters149882

Ok, m-am lamurit, deci nu se poate face mai nimic
Multumesc pt raspunsuri.
Puteti inchide topicul.
Nu a fost incheiat niciun contract intre mine si proprietar. Si nici nu am viza de flotant sau ceva pe adresa respectiva.
Buna ziua!
Am si eu nevoie de ajutorul vostru prin niste sfaturi.

Eu locuiesc intr-un apartament in Bucuresti (al unei rude) insa platesc chirie. Neputand sa platesc singur toata suma, am mai luat cu mine doua persoane. Nu am facut contract. Au stat cam un an de zile, dupa care acum (in luna iulie), au plecat asa din scurt (mi-au spus cu o zi inainte ca se muta ca si-au gasit in alta parte).

Ideea este ca au plecat si au ramas cu datorii neplatite
Chirie pe luna Iulie
Intretinere pe Mai, Iunie, Iulie
Curent, Net+TV.

Garantia a fost una simbolica la inceput, din ea am platit chestii si mai din urma.
Am incercat sa vorbesc cu frumosul, le-am lasat timp, dar acum nu mai sunt de gasit persoanele. M-au blocat si la telefon si pe facebook si pe whatsapp.

Intrebarea mea este: pot rezolva cumva aceasta situatie, pot recupera banii?

Am martori ca au fost in apartament, ca au plecat din scurt lasand datorii, am poze cu ei in apartament/in fata blocului, am conversatiile in care recunosc ca au de plata si ca accepta sa-mi plateasca (dar nu au facut-o) si am poze dupa buletinele lor (pentru ca le-am cerut si mi le-au dat).

Ce pot face?
Pot merge la Politie sa fac o plangere, rezolv ceva?
Ajutor!
Buna ziua!
As vrea sa va rog sa-mi dati un sfat in legatura cu o procedura de recuperare a unui credit.

Am facut acum un an un credit de 5000 lei la BRD. Plus dobanzi, venea 6300 lei, cam asa.
Am achitat rata lunara pana la un moment dat, dupa care am avut o problema si am ramas restant (cam cu 1200-1300 lei). Intre timp am mai achitat cu niste sume mai mici, dar nu total.

Acum am observat ca au predat la Coface toata treaba iar ei mi-au trimis o scrisoare ca trebuie sa achit anticipat tot creditul, pana pe 13 Martie 2015, altfel o sa-mi puna proprire pe cont + achitarea executorului.
Suma pe care o cer ei anticipat este 4100 lei.

Ce pot face in situatia asta?
Daca iau legatura cu cei de la Coface credeti ca ma pot intelege cu ei sa platesc lunar o suma?
Daca fac o adresa in urma instiintarii lor in care sa le spun ca efectiv nu am cum sa achit suma, si ca sunt singurul din familie cu venit si etc, credeti ca am sanse?

Astept sfatul unora mai in tema decat mine.
Va multumesc
E
Salutare!

Am avut o amica care mi-a fost si vecina (pe scara cealalta a blocului). Am imprumutat-o cu 150 Ron iar acum se pare ca nu-i mai vad inapoi. Ea cred ca s-a mutat, la telefon si pe net nu raspunde.

Tin sa precizez ca am pe Facebook discutia dintre mine si ea in care ea imi cere banii si apoi imi si multumeste si promite ca mi v-a da inapoi. De asemenea am si un martor.

Exista vreo modalitate cum sa rezolv chestia asta, sa-mi recuperez banii?
Prin politie, antifrauda sau ceva de genul?

Multumesc
O mica problema ar fi faptul ca telefonul este luat pe firma, nu stiu daca merge procedura cu OPC..din cate stiam Protectia Consumatorului este doar pt pers fizice

Si inca ceva: care ar fi acea lege care ii obliga sa-l schimbe? ca imi trebuie asta
Salutare!
Am o mica problema.
Am cumparat de la Vodafone un telefon HTC One. Dupa o perioada, am inceput sa am probleme la placa wireless (nu mai receptiona,decat foarte slab,trebuia sa stau langa router). Problema 2 e ca imi pica semnalul de retea.
Ma duc la Vdf in Plaza si las telefonul pt service. Asta a fost intr-o luni.
Au zis ca marti la ora 12:00 pleaca tel la service. A plecat insa joi.

Si acum supriza:
Telefonul s-a intors dupa 2 saptamani (nici nu am fost anuntat, am trecut intamplator la Vdf) mai rau decat era. In fisa de service spune ca au inlocuit nu stiu ce placa de mini usb, iar wireless ul era si mai rau. Decat cu telefonul pus pe router prinde un semnal fff slab. Cu semnalul de retea la fel.

Cei de la vdf dadeau din umeri, spunand ca ce pot ei sa faca e doar sa-l trimita inapoi.

Am inteles ca ar fi niste prevederi legale, care spun ca daca un aparat/bun se intoarce in service cu aceeasi problema in termen de 30 zile, acel aparat ar trebui inlocuit. Eu unul nu am gasit acest lucru.
Eu vreau sa-mi inlocuiasca aparatul, pt ca nu se stie ce-au facut cu el, de s-a intors mai prost decat era.

Ce pot face in situatia asta?
Răspuns la discuția Cerere de amanare a cauzei
Pai si aceste obligatii stabilite de instanta, de unde le aflu? Ma duc sa iau o copie dupa ultima sentinta data?
Mai exact, ce este aceasta perimare? Ce presupune?

Multumesc
Răspuns la discuția Cerere de amanare a cauzei
Salutare!
Astazi am avut asa o curiozitate si am intrat pe situl judecatoriei sectorului 3.
Si am vazut urmatoarea treaba:

26/03/2012 Încheiere
Solutie: DOSAR NR. 18414/1748/2010 ÎNCHEIERE: 26.03.2012 Respinge cererea de repunere pe rol a cauzei. Cu drept de recurs pe toată durata suspendării. Pronunţată în şedinţa publică, azi, 26.03.2012. PRESEDINTE


Deci n-am inteles nimic.
Daca am avut citatie+proces pe 26 Martie, asta nu inseamna ca deja era repus pe rol ? Ca el era suspendat. Pe 21 martie eu am depus cerere de amanare a procesului, cum m-ati sfatuit. De atunci n-am primit nimic acasa.

Deci nu stiu ce sa fac acum, ma puteti sfatui ?
Multumesc si astept raspunsurile dvs.
Răspuns la discuția Cerere de amanare a cauzei
Ok. Va multumesc mult pentru ajutor.