avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate Lăzăruţiu Lucian

Activitate Lăzăruţiu Lucian

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua

Daca sentinta li s-a comunicat in data de 11.05. si au formulat apelul in data de 12.06.2023, apelul este introdus tardiv.
S-a depasit termenul de 30 de zile de la comunicare.
Buna ziua

Din moment ce este proprietar, de ce nu ar putea intra?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua

Va fi condamnat pt ucidere din culpa, art.192 Cod penal, pedeapasa de la 1 la 5 ani, in concurs cu conducerea unui vehicul sub influenta alcoolului, art.336 Cod penal, pedeapasa de la 1 la 5 ani.

Pedeapsa va fi cu executare conform art 91 Cod penal:
(31)Nu se poate dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere în cazul infracţiunilor prevăzute la art. 192 alin. (2) şi (3), dacă acestea au fost săvârşite în condiţiile art. 335 sau 336.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua

În situația în care eu renunț la proprietate și mașină, pot solicita acest divorț prin notar?

Doar daca este si el de acord cu divortul.

pot solicita redeschidera dosarului pe care l-am depus acum 4 ani, dar nu m-am prezentat?

Nu. Acel dosar este perimat.
Va trebui sa introduceti o noua actiune de divort.
Buna seara

Inainte de vizionare, agentul imobiliar va impune semnarea unui contract, prin care va veti obliga sa platiti comisionul in cazul in care veti cumpara apartamentul.
Nu exista nicio lege care sa stipuleze acest lucru, doar prevederea contractuala.
Contractul este legea partilor.
12 din 12 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara

am făcut schimb de locuri ca să nu îl bage pe el la închisoare am luat vina asupra mea . Eu aveam permisul suspendat pe 3 luni .

foarte inteligenta miscarea....

vreau sa îmi schimb declaratia la politie și sa spun adevărul.

Puteti incerca, sa vedem daca va crede cineva.

Pot păți eu ceva dacă îmi schimb declaratia ? Pentru ca am mințit?

Riscati un alt dosar penal, pentru marturie mincinoasa.
Buna ziua

Dvs platiti, pentru ca radierea ipotecii se face pentru imobilul dvs.
Buna seara

Nu trebuie sa va prezentati.
Urmariti solutia pe portal.just.ro
Art. 166
Reabilitarea judecătorească
(1) Condamnatul poate fi reabilitat, la cerere, de instanţă, după împlinirea următoarelor termene:
a) 4 ani, în cazul condamnării la pedeapsa închisorii mai mare de 2 ani, dar care nu depăşeşte 5 ani;

Art. 167
Calculul termenului de reabilitare
(1) Termenele prevăzute în art. 165 şi art. 166 se socotesc de la data când a luat sfârşit executarea pedepsei principale sau de la data când aceasta s-a prescris.

Deci 2025.
Buna seara

Bineinteles ca NU.