avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Activitate folette

Activitate folette

Pentru a obtine autorizatia de la ITM pentru desfasurarea activitatii de plasare forta de munca (agentie de bone si menajere), aveti idee ce conditii trebuie indeplinite?

am aflat ca ar trebui sa avem angajat un psiholog. dar nu este de ajuns ca unul din actionari care este si administrator.este psiholog? chiar daca nu este pe statul de plata?
1. Care sunt conditiile obtinerii de la ITM a autorizatiei necesare desfasurarii activitatii ca agentie de bone?

2. Scrie ca e nevoie de existenta unui psiholog. Este de ajuns ca acel psiholog este unul din actionari si este si administrator dar nu este angajat pe statul de plata?

3. cat dureaza obtinerea autorizatiei?

4. cat costa? :)
Astept si a treia parere.....ca sa stiu ce sa fac.... Va multumesc
Vreau sa ma angajez la alta companie.
Sa zicem ca pe data de 18 decembrie vreau sa incetez activitatea la firma A. Ca sa nu am nici o zi de intrerupere activitate, din ce zi trebuie sa semnez contractul la firma B? Din aceeasi zi (18 decembrie) sau din ziua urmatoare (19 decembrie)?

SI referitor la ITM am asistat la contraziceri: cand trebuie trimisa la ITM incetarea contractului meu de munca la firma A (cel tarziu)

Cand trebuie facuta inregistrarea si transmiterea la ITM a contractului de angajare la firma B? (cel mai tarziu)
Pe concediul meu medical scrie ca este din data de 1 decembrie 2012 pana pe 17 decembrie 2012.

Asta inseamna ca pe data de 17 decembrie sunt tot in concediu medical iar pe 18 decembrie trebuie sa revin la munca?
Discuție intracomunitar
Am efectuat o lucrare intr-un stat membru UE si am depus o declaratie catre organele fiscale din statul respectiv. a rezultat TVA de plata.
Nu am bani acum sa platesc tva-ul si nu stiu cand voi incasa.

Are cineva experienta in acest domeniu? Cum se face urmarirea mai exact de catre autoritatile din statul respectiv fata de firma mea. eu nu voi mai efectuat lucrari in acel stat pe viitor. dar vreau sa stiu daca ma pot obliga in vreun fel prin intermediul statului roman sa achit datoria.

Răspuns la discuția plafon maxim de plati numerar
In firma sunt mai multe persoane angajate. cand nu este economistul..poate fi secretara care preia banii si semneaza daca e nevoie. mai sunt si situatii de genul asta.
nu am primit raspunsul la intrebarea 2. pentru ca se vorbeste despre plata catre persoana juridica dar nu si despre incasarea de la o persoana juridica. cum sunt eu sanctionata ca firma daca incasez mai mult de 5000 de lei de la o singura firma?
Referitor la plafonul maxim de 5000 de lei plati prin numerar intr-o singura zi catre o singura persoana juridica, s-a modificat ceva?

Si a doua intrebare: ce responsabilitate am eu ca firma daca o alta firma imi plateste in numerar intr-o singura zi 6000 de lei? in cazul unui control sanctiunea se aplica doar lui ca a platit 6000 de lei catre mine sau si mie ca firma pentru ca am primit suma?
Răspuns la discuția angajator mincinos
Eu zic sa il amenintati intai pe "angajator" cu reclamatia la ITM care e foarte drastica cu firmele de constructii. asa va veti putea recupera banii. ca daca mergeti direct la ITM , el se alege cu amenda si dvs cu nimic
Răspuns la discuția concediu medical
deci.....se poate sau nu sa ii inchei contractul de munca?