avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Activitate valy_c

Activitate valy_c

Buna!
Sunt o persoana care beneficiez de concediere colectiva si beneficiez de ordonanta 36/2013.
Media venitului mediu net pe ultimele 3 luni este de 1300 lei, iar la in calcul estimativ indemnizatia de somaj este de 570 lei net.
Intrebarea mea este: Voi incasa net 1300 lei (570 somaj + 730 venit de completare) sau la acea suma de 1300 lei net se vaor aplica impozite si obligatii conform legii si voi primi net o suma mai mica?
Va multumesc!
Discuție Preaviz
Buna ziua,
Va rog frumos sa-mi spuneti dupa cate zile de la depunerea notificarii la ITM se incepe preavizul(concedieri colective)
Răspuns la discuția Pensie
Multumesc pentru raspunsuri!
Mai am o intrebare.... Cei 16 ani de grupa a II-a de munca au fost pe functia de primitor-distribuitor( grupa este trecuta in cartea de munca), beneficiez de reducere si pentru aceasta functie?

Multumesc!
Răspuns la discuția Pensie
Multumesc pentru raspuns!
As aprecia daca mi-ati da si articolul din lege.
Multumesc!
Răspuns la discuția Pensie
Si ajutorul de sprijin de dupa somaj, pe care l-am avut in perioada 27.12.1998 - 30.11.1999, se considera vechime la anii de pensie?
Discuție Pensie
Buna!
As vrea sa stiu daca ajutorul de sprijin de dupa somaj, pe care l-am avut in perioada 27.12.1998 - 30.11.1999, se considera vechime la anii de pensie?

Sunt femeie si am 55 de ani si 10 luni cu vechime de 38 de ani si 16 zile (fara perioada de sprijin de mai sus), dintre care 16 ani de grupa a II-a. Cand ma pot pensiona anticipat fara penalizare? (se adauga anii de grupa a II-a la anii de pensie?)

Multumesc anticipat!
Lucrez din 17.07.1974 , cu un an somaj ,iar din 17.07.1974 pana in 31.12.1990 am lucrat in grupa a doua de munca .Sunt nascuta in anul 1957 luna septembrie.
Va rog sa-mi spuneti cand ma pot pensiona si daca este adevarat ca nu se mai ia in considerare grupa de munca?
Va multumesc.
Buna Ziua,
Am o persoana in varsta de 83 in intretinere, care sufera de dementa mixta. Recomandarea medicului psihiatru este supraveghere permanenta.
As vrea sa stiu daca poate beneficia de asistenta sociala din partea unei persoane?
Mentionez ca eu lucrez si nu o pot supraveghea personal.
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția PFA - CAS
Va rog sa imi spuneti daca declaratia pentru sanatate mai trebuie depusa penru PFA?
Multumesc!
Răspuns la discuția PFA - CAS
As vrea sa va intreb daca declaratia pentru sanatate mai trebuie depusa?
Multumesc anticipat!