avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Activitate opreas

Activitate opreas

Codul de Procedura Civila
  ART. 212
  Locul judecării procesului
  Judecarea procesului are loc la sediul instanţei, dacă prin lege nu se dispune altfel.

Aricolul prezentat de dvs nu se regaseste in CPrC sub niciun alt nr.
Daca in perioada de Preaviz au intervenit probleme de sanatate care au necesitat interventii chirurgicale si ulterior concediu medical de recuperare, Preavizul este suspendat? Ce act normativ, art. face referire expresa.
Răspuns la discuția intreprindere legata
1. Ce detineti, actiuni sau parti sociale?
2. Ce statut aveti? Sunteti firma sau persoana fizica?
3. Ce statut aveti in cadrul celor doua firme in afara de detinator?
Cum se procedeaza pentru inregistrarea a doua persoane in certificatul de inmatriculare al unui autoturism?
Care sunt conditiile si ce acte sunt necesare? Cele doua persoane sunt casatorite.
Sunt expert judiciar si am primit o amenda judiciara pentru nedepunerea expertizei la termenul dispus de instanta.
Am depus la dosar o cerere de revizuire a masurii de sanctionare dispuse, cerere argumentata cu documente. Instanta a respins cererea si a dispus depunerea expertizei la urmatorul termen. Am depus expertiza la noul termen fixat, iar instanta a dispus refacerea acesteia recunoscand implicit ca motivele pentru care am fost amendat nu i-mi sunt imputabile.
Am urmatoarele intrebari:
1. Se poate reveni in aceste conditii cu inca o cerere de revizuire?
2. ANAF a emis titlul executoriu. Se poate contesta acest titlu si daca da unde, la ANAF sau la Instanta care a dispus amenda.
3. Ce alte efecte poate produce amenda in afara de valoarea materiala?
Răspuns la discuția Hotarari AGA
Este vorba de o Adunare generala a actionarilor care a fost convocata si s-a tinut de catre actionarul majoritar, fara convocarea celorlalti actionari fiind semnata in numele acestora de catre o persoana care nu are un mandat de reprezentare si este incompatibila cu aceasta calitate de reprezentare.
Discuție Hotarari AGA
Unde si cum se poate contesta o Hotarare a Adunari Generale a Actionarilor astfel incat aceasta sa nu poata produce efecte.
Cum ati reusit sa incasati onorariul provizoriu?
Ati realizat contraexpertiza dispusa?
Baza legala a returnarii platii nu poate fi decat o dispozitie a aceleias instante care a aprobat plata onorariului definitiv.
Cum trebuie sa procedez daca societatea la care sunt angajat imi schimba locul de munca fara acordul meu
Care este actul normativ ce reglementeaza infiintarea unui cabinet expert tehnic judiciar? Va rog sa nu faceti trimitere la Ordonanta 2/2000 si celelalte acte emise in completarea acesteia.