avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters168541

Activitate ContSters168541

anul1996,societate comerciala(actionar unic TATAL) vinde un imobil catre FIU(fiul minor 16 ani asistat de MAMA).in 2007 MAMA a decedat.intrebarea este daca TATAL si FIUL CEL MIC pot sa atace contractul de vanzare -cumparare si ce sanse ar avea?sau daca FIUL CEL MIC poate sa atace contractul dupa moartea TATALUI? acest contract pare sa fie o ,,donatie mascata,, ce sane ar avea tatal si fiul cel mic in caz de ar ataca contractul?
contract de vanzare cumparare intre o societate comerciala (asociat unic tatal) vind catre fiu un imobil(anul 1996).mama decedata in 2007 ! fratele al doilea copil poate sa atace acest contract de vanzare cumparare pe durata vietii tatalui?sau dupa moartea lui?mentionez ca societatea comerciala a vandut primului fiu(asociat unic tatal)!!!
Răspuns la discuția date personale-CNP
pai asta poate sa o gaseasca in zeci de dosare depuse pe la anumite institutii!!! mi se pare chiar aiurea fara sa dai cu semnatura!!!se poate gasi oriunde o simpla copie dupa buletin!!!
as vrea sa intreb si eu daca cineva detine datele mele personale poate sa se foloseasca de ele sa ma bage ca girant???(vezi articol cu politista din www.gds.ro azi 29- 10 -2010)chiar nu mi vine sa cred unde se poate ajunge in aceasta tara!!!
Răspuns la discuția speta -mostenire
nu contractul de vanzare cumparare a fost intre o societate comerciala de fapt(asociat unic tatal ) si fiul minor la aceea vreme reprezentat la semnatura de mama.fiul avea 16 ani. mentionez ca este un simplu contract de vanzare cumparare fara clauze de intretinere!!!
poate fi atacat un contract de vanzare cumparare intre un tata si un fiu vechi de 16 ani?poate tatal sa si invoce propria culpa?ar avea sanse tatal?
este acceptata ca proba asazisul ,,detector de minciuni ,, in instanta?
daca cineva mi a vandut mie acum 16 ani un imobil (eu fiind minor) poate sa invoce ca nu i s a platit pretul si sa vrea sa anuleze contractul de vanzare -cumparare?cum ar putea sa si invoce propia culpa? mentionez ca imobilul era pe numele unei socitati comerciale si aceea societate nu mai exista.poate el ca persoana fizica sa atace contractul de vanzare -cumparare?
intrebarea mea este simpla .daca cineva ma actioneza in instanta si eu am domiciliu de ceva vreme peste hotare poate sa castige procesul prin faptul ca eu nu m am prezentat(eu nestiind ca fiind actionat in instanta)?
Răspuns la discuția propietate privata
am uitat sa mentionez ca sotia mea atunci cand s a facut succesiunea dupa moartea soacrei mele a renuntat in favoarea lui la un imobil in mediul rural prin neacceptare.ar putea fi si asta o dovada ca l am despagubit?