avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Activitate valeriurv

Activitate valeriurv

Răspuns la discuția Cont la banca
Va multumasc pentru informatie.
Maxim 5000 lei se refera la plata fiecarei facturi ( pot fi mai multe facturi intr-o zi ) sau la suma totala de plata intr-o zi.
Discuție Cont la banca
Sunt o firma noua srl care are ca activitate vanzare catre populatie mancare pentru cani, pisici, etc
Eu nu fac facturi, platesc la furnizori cu bani ches.
Este obligatoriu de a avea cont la banca ?
Răspuns la discuția Expertiza pentru Tribunal
Va multumesc pentru precizari, pana acum nu am mai facut expertize solicitate de tribunal.
Vreau sa precizez ca nu a luat nimeni legatura cu mine privind aceasta expertiza, apelantii care trebuie sa plateasca expertiza ( cum s-a precizat in scrisoarea de la tribunal) nu m-au contactat pentru a incheia un contract.
Nu am fost intrebat privind durata de timp necesara pentru efectuarea acestei expertize tehnice, care presupune sondaje, dezveliri fundatii, studierea ducumentatiilor tehnice de realizare a constructiei paratilor, care a condus la fisurarea constructiei apelantilor.
Am primit o instiintare de la Tribunal de a face o expertiza tehnica ( nu sunt expert juridic, sunt expert tehnic MLPAT deci nu am nici-o obligatie fata de Tribunal), pentru o persoana particulara care are un litigiu cu un vecin.
Am obligatia de a face o astfel de expertiza ?
Nu am fost intrebat daca am timp sa fac expertiza si nici daca doresc sa o fac.
Nu am incheiat nici-un contract cu nimeni.
In scrisoare se indica ca onorariu va fi achitat de apelanti, dar acestia nu au luat legatura cu mine.
Pe internet apare parerea unor finantisti ca euro se va prabusi si odata cu el si UE.
Daca se va adeveri sau nu este alta problema.
Intrebarea este : Daca totusi se prabuseste ce se intampla cu depozitele, creditele in euro ?
Depozitele bancare pentru persoane fizice sunt garantate de guvern pentru suma de 100.000 euro.
La ce valoare este socotit euro, la cursul din perioada respectiva sau la cursul cand Romania a intrat in UE ( asa cum e socotit la firme care au atins plafonul de 35000 euro si devii platitor de TVA )
Mai multe persoane au fost estorcate de fonduri de o firma de brokeraj din Elvatia-Geneva. Firma acum este anchetata penal. Numarul de persoane identificate din Romania care au investit la aceasta firma este de 75 suma totala investita de aceste persoane este de 650000 EURO. Se poate reclama la politia din Elvetia pentru un proces penal, dar s-a comunicat ca pentru obtinerea unor compensatii este necesar un proces civil. S-a raspuns ca " Pentru a face acest lucru, aveţi nevoie pentru a angaja un avocat cu sediul în Geneva şi depună documentele. Un proces de clasa-acţiune este posibilă "
Intrebare :
- Ce inseamna . Un proces de clasa-acţiune este posibilă
- Aveti cunostinta de un avocat cu sediul in Geneva care sa ne reprezinte
Specific ca exista contracte scrise cu aceasta firma si documente de trimitere a banilor prin banca
Sunt nelamurit
in [ link extern ] /
am gasit cele relatate de dvs dar si acest citat:
Persoanele juridice romane care la data de 31 decembrie 2010 indeplinesc conditiile prevazute la art. 112^1 din Codul fiscal, pot opta pentru anul 2011 pentru plata impozitului pe veniturile microintreprinderilor, chiar daca au fost platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor pana in anul 2009.
Ce documente trebuie sa prezint la sectia financiara
- Am facut un contract cu o firma SRL , pentru un serviciu de proiectare
- Am predat lucrarea beneficiarului cu proces verbal pe data de 01 sept.2009
- Am primit un avans cca. 25% in bani ches, dar nu am dat factura nici pentru avans nici pentru toata lucrarea. Beneficiarul a cerut verbal o amanare a platii de circa un an, deoarece nu are bani, urmand sa-i dau factura pentru toata suma. Beneficiarul a facut o investitie intr-o constructie cu 8 apartamente, pe care nu a reusit sa o termine ( este in lucru ) si deci nu si-a recuperat investitia prin vanzarea apartamentelor.
- Am primit un Bilet la Ordin emis pe data de 03/2010 fara a fi completat data scadentei
- Intrebarea este cum imi pot recupera banii pentru lucrarea efectuata. Beneficiarul ma amana in continuare