avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Activitate sonder

Activitate sonder

Buna.
Am o rulota de tip fast-food pe un teren concesionat de la Primarie. Acesta se afla in fata unei locuinte private, pe domeniul public. Intre casa si parcela concesionata exista un trotuar si spatiu verde, distanta dintre ele este de 7m, noi avand deschiderea la cel de-al doilea trotuar.Proprietara locuintei mi-a facut pana acum reclamatii la toate autoritatile statului, ITM, OPC, GF, Primarie, Jandarmerie, Politie, DSV, DSP, Finante, AND(drumuri), Prefectura, etc. Toate controalele au avut pana acum raspuns pozitiv in favoarea noastra, nu s-a constatat nimic ilegal. Cand credeam ca nu ne mai poate reclama niciunde si s-a linistit, vecina ne-a reclamat la Inspectoratul de Stat in Constructii. Cand am concesionat spatiul, jumatate din el era acoperit cu o placa de beton, fosta fundatie al unui chiosc ce a functionat o vreme in acel loc. Intr-adevar, am prelungit acea placa si pe cealalta jumatate de teren, turnand o sapa pe care este asezata rulota. Inteleg ca este ilegal ce am facut, intrucat trebuia sa solicitam Autorizatie de Constructie. Acum vor veni cei de la ISC in control, care pot fi consecintele? Amenda? Trebuie sa desfintam acea placa? Este turnata de 3 ani, se prescrie? Multumesc mult pentru raspuns.
Multumesc!
Buna ziua.
In 2008 am contractat un credit de nevoi personale la o banca, pe care nu l-am mai putut returna. Banca a cedat către o firma de recuperare acest credit, iar aceștia mi-au tot trimis somatii de plata, fara confirmare de primire. De ceva timp cred ca s-au oprit.Nu știu daca s-a prescris, ultima plata a fost făcută in 2009. Nu am niciun bun proprietate personală, si in tot acest timp nu am avut nici venituri din salarii, dividende,etc. Întrebarea mea este: Pot deveni acționar (50%) într-o SC, fara ca cei de la firma de recuperare sa se sesizeze? Faptul ca sunt acționar la acea SC ii poate face/indreptati sa actioneze împotriva acesteia pentru recuperarea creditului?
Multumesc mult!
Cu stima.
Buna ziua
Timp de 6 ani nu am avut calitatea de angajat, nici PFA. Luna aceasta o sa ma angajez, as vrea sa stiu daca voi fi obligat sa platesc retroactiv CAS?
Buna Ziua
Sunt administrator al unui SRL aflat in insolventa.In luna Ianuarie 2012 am platit unei persoane fizice un avans pentru un utilaj second hand, pe baza unui contract pe care datorita incetarii activitatii firmei nu l-am mai putut onora.Conform contractului, daca nu achitam restul de plata in termen de 90 de zile de la data semnarii, urma sa pierd avansul deja platit.Firma intrand in insolventa, lichidatorul, sau judecatorul sindic poate cere anularea contractului, respectiv returnarea avansului deja platit?
Multumesc! Doar din partea DSV,ANAF, si a Garzii de mediu sunt consemnate controalele in Registrul Unic. Ceilalti au venit,au intrebat,au solicitat acte,si au plecat,urmand sa dea raspuns reclamantei.Nu stiu daca asa este procedura,dar eu nu am mai primit nimic in urma vizitei acestora.LEgat de reclamanta,daca toate actele sunt ok,si daca toate autoritatile ce au fost in control nu au constatat vreo neregula,exista vreao posibilitate de a oprii acest sir de reclamatii?LEgat de Serviciul de Investigare a fraudelor,astia cu ce se mai ocupa?Inca nu am primit o citatie iin acest sens...
Buna Ziua.
Am o rulota de fastfood amplsata pe terenul concesionat de la primarie,cu toate autorizatiile si avizele prevazute de lege.Spatiul respectiv se afla situat in fata unei locuinte private,intre cele doua existand un trotuar si un spatiu verde.Proprietara acestei locuinte ma reclama la absolut toate autoritatile statului,nefiind multumita probabil de "amplasament".Astfel,am fost reclamat la OPC,DSV,DSP,Garda de Mediu,Prinmarie,Politie,Politia Locala,ANAF,Garda Financiara,Jandarmerie,etc.Au mai fost reclamatii cel putin ciudate,la AND, la OMV!(pentru ca adresa este aceeasi cu cea a respectivilor,desi nu au nici macar o legatura cu asta),iar acum am fost instiintat ca am reclamatie facuta la Serviciul pentru investigarea fraudelor din cadrul IJP. Daca raspunsurile tututror autoritatilor care au fost pana acum in control au fost in favoarea mea, aceasta din urma autoritate ce ar mai putea/ce va controla? Deja sunt exasperat de aceasta "vecina",si nu stiu ce sa fac sa termine odata cu acest "razboi".Nici macar o singura data nu a venit sa stea de vorba si cu noi...
Buna!Nu stiu exact cam unde sa postez asta...
Am o mica afacere,o rulota de tip fastfood pe un teren concesionat de la Primarie.Acest teren se afla in fata unei case private,iar proprietarul acesteia ma sicaneaza zilnic cu reclamatii la toate intitutiile statului Politie,OPC,Jandarmi,Primarie,Garda,ITM,etc...Toti raspund ca actele societatii sunt perfect in regula,dar aceasta avalansa de reclamatii continua,si imi consuma timp si nervi...Ce pot sa fac?Multumesc mult!
Buna.Sunt unic asociat si administrator al unei firme cu probleme.Societatea are datorii la stat de aprox 400mii lei,si la furnizori de aprox 200mii lei,si se apropie vertiginos de inchiderea activitatii,dupa ce a pierdut singurul contract care ii aducea venituri.Probabil ca firma va intra in insolventa,la cererea ANAF sau a creditorilor.Societatea nu are bunuri care pot fi executate.Soldul de casa in contabilitate este de 300mii lei,bani care au fost folositi pentru plata unor bunuri si servicii pentru care nu exista documente justificative.Banuiesc ca aceasta problema,pe langa atragerea raspunderii personale a administratorului,va duce la o condamnare penala,conform L85/2006 Art.138.Nu detin bunuri care pot fi executate,pe persoana fizica.Ce se va intampla?Cazul duce obligatoriu la o condamnare penala?In practica,aceasta este cu executare?Ce ma sfatuiti sa fac?
Buna
Sunt administrator si unic actionar la un SRL cu datorii mari la bugetul de stat.Conturile societatii sunt poprite.
1.Daca in conturile societatii,intra sume ce acopera taxele ce reprezinta retinere la sursa,dar ANAF,pe baza popririi,redistribuie sumele catre acoperirea altor datorii,se atrage raspunderea penala a administratorului,aflat in imposibilitatea de a directiona acele sume CATRE plata retinerilor la sursa?
2.Exista sume ridicate ca avans de trezorerie.Administratorul/Actionarul societatii nu are bunuri ce pot fi executate.In cazul insolventei cerute de ANAF,se declanseaza procedura de tragere la raspundere,penala,a administratorului societatii.In practica,ce inseamna acest lucru?Condamnare?Executarea pedepsei?
Multumesc