avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate luk2011

Activitate luk2011

Turcan: Cei care lucrează la recalcularea pensiilor vor primi suplimente

Ministrul Muncii, Raluca Turcan, spune că angajații caselor de pensii care lucrează la recalcularea dosarelor de pensii vor primi stimulente, această activitate urmând să fie accelerată și cu suplimentări temporare de personal.

[ link extern ]
Trebuie sa si intelegi tot algoritmul ce apare acolo ca sa-l poti vefica ca e calculat corect sau nu . Pentru cine nu are experienta cu asa ceva , e putin mai dificil in comparatie cu cineva cine cunoaste legile .
Decizia de pensionare ii de circa 10 ani , nu de acuma recent .
Cum pot afla daca o pensie a fost calculata gresit sau NU ?

Cei cărora le-au fost calculate greșit pensiile își vor putea recupera banii fără a mai exista un termen de prescripție, potrivit unui proiect de lege pentru completarea unui articol din Legea pensiilor adoptat miercuri de către Camera Deputaților.

Potrivit articolului 107, alineatul (1) din Legea nr. 263/2010, în situaţia în care, ulterior stabilirii şi/sau plăţii drepturilor de pensie, se constată diferenţe între sumele stabilite şi/sau plătite şi cele legal cuvenite, casa teritorială de pensii, respectiv casa de pensii sectoriala operează, din oficiu sau la solicitarea pensionarului, modificările ce se impun, prin decizie de revizuire.

[ link extern ]

Cum pot afla daca o pensie a fost calculata gresit sau nu ? De unde stiu ca pensia incasata de ani de zile de cineva e calculata gresit sau NU ?

De unde stiu cat ar trebuie sa fie : suma legal cuvenita ?

Ca sa stiu daca s-a gresit calculul sau nu , ar trebui sa stiu care ar trebui sa fie suma legal cuvenita , ca s-o pot compara cu suma primita/stabilita .

La ce adresa de email se poate adresa cineva sa afle daca pensia lui/ei a fost calculata gresit sau NU ?

In mod normal ar trebuie sa ai un : Breviar de Calcul ca sa se poate decide ( sa poata decide cineva cine se pricepe ) daca , calculul pensiei ii gresit sau NU .

Fara un Breviar de Calcul , cum poti verifica/proba , daca persoana cine a realizat calculul , a gresit sau NU ?

Ce legi reglementeaza calculul pensiei ? Doar Legea 263/2010 ( articolul 107 ) ?
Elemente Lipite Pentru Ferestre Din Lemn - Elemente imbinate in dinti

Glued timber for window
[ link extern ]

Exemplu de friza de lemn pentru ferestre si usi :
[ link extern ]

Informatii despre taxe vamale :
[ link extern ]

Ce taxe ( vamale ) se platesc la importul frizelor pentru ferestre de lemn ( Elemente Lipite Pentru Ferestre Din Lemn - Elemente imbinate in dinti ) , tipul lemnului : pin rosu ?

Se plateste la intrarea in tara , sau la vama interioara ?

De unde se pot afla mai multe informatii in legatura cu importul din Ucraina al frizelor pentru ferestre de lemn ( Elemente Lipite Pentru Ferestre Din Lemn - Elemente imbinate in dinti ) ?

Dreptul de trecere pentru utilităţi

Art. 621. – (1) Proprietarul este obligat să permită trecerea prin fondul său a
reţelelor edilitare ce deservesc fonduri învecinate sau din aceeaşi zonă de
natura conductelor de apă, gaz sau altele asemenea, a canalelor şi a cablurilor
electrice, subterane ori aeriene, după caz, precum şi a oricăror alte instalaţii
sau materiale cu acelaşi scop.

(2) Această obligaţie subzistă numai pentru situaţia în care trecerea prin
altă parte ar fi imposibilă, periculoasă sau foarte costisitoare.

(3) În toate cazurile, proprietarul are dreptul la plata unei despăgubiri
juste. Dacă este vorba despre utilităţi noi, despăgubirea trebuie să fie şi
prealabilă.

(4) Clădirile, curţile şi grădinile acestora sunt exceptate de la acest drept
de trecere, dacă ea are ca obiect conducte şi canale, subterane, în cazul în care
acestea sunt utilităţi noi.


distroe a scris:

In conditiile codului civil, nu va puteati opune trecerii retelei respective si trebuie sa intelegeti asta. Puteati sa fiti despagubit - asta da


Codul Civil va limiteaza dreptul de proprietate al unui teren DOAR la suprafata sa fara a include si subsolul


Daca totusi proprietarul unui drum privat de servitute se opune trecerii unei conducte de gaz ( utilitate publica ) ce se poate face in cazul asta ?

Adica proprietarul trebuie sa semneze o conventie-cadru pe care mi-o cere compania de gaz , si proprietarul drumului privat de unde s-ar face extinderea de retea refuza semnarea conventiei-cadru , prin urmare nu ma pot racorda la reteaua de gaz .

(2) Această obligaţie subzistă numai pentru situaţia în care trecerea prin
altă parte ar fi imposibilă, periculoasă sau foarte costisitoare.



In cazul meu trecerea prin alta parte ar fi foarte costisitoare :

40600 ron fata de 8900 ron pe drumul privat de servitute .


Cum pot rezolva , daca proprietarul drumului privat se opune extinderii de retea de pe drumul sau privat de servitute, chiar daca sint dispus sa-l despagubesc EU , si nu compania de gaz ( asa cum prevede legea )

Ce soltuii am ?

Cum pot contesta refuzul proprietarului de trecere a conductei de gaz, sub drumul sau privat ?

va multumesc


Cum pot afla in mod legal adresa din buletin al unei persoane , pentru a putea sa-i trimit o notificare in scris ?

Care-I procedura legala ?

As vrea sa trimit unei persoane o notificare in scris, dar n-am adresa exacta unde sa trimit notificarea respectiva , ca sa fiu sigur ca o va primi , chiar daca o trimit cu scrisoare recomandata si cu confirmare primire , nu stiu adresa .

va multumesc
Cum pot sa obtin acordul cadru al vecinilor daca ei nu doresc lucrul asta ?
Doar prin instanta ?

Trebuie in prealabil sa le trimit o notificare in scris, cu articolele de legi, care ii obliga sa-si ofere acordul cadru dar desigur cu DESPAGUBIRE PREALABILA ?

Cum pot stii cat ii suma cu care ar trebui sa-i despagubesc ?
Cum se decide suma cu care trebuie despagubiti ?



Codul Civil art. 621
Dreptul de trecere pentru utilităţi

Art. 621. – (1) Proprietarul este obligat să permită trecerea prin fondul său a
reţelelor edilitare ce deservesc fonduri învecinate sau din aceeaşi zonă de
natura conductelor de apă, gaz sau altele asemenea, a canalelor şi a cablurilor
electrice, subterane ori aeriene, după caz, precum şi a oricăror alte instalaţii
sau materiale cu acelaşi scop.

112
(2) Această obligaţie subzistă numai pentru situaţia în care trecerea prin
altă parte ar fi imposibilă, periculoasă sau foarte costisitoare.

(3) În toate cazurile, proprietarul are dreptul la plata unei despăgubiri
juste
. Dacă este vorba despre utilităţi noi, despăgubirea trebuie să fie şi
prealabilă.
"Intrucât această cale de acces nu este domeniu public, vă rugăm să ne transmiteţi acordul proprietarului/proprietarilor acesteia (conform modelelor pe care le găsiti în link-ul

[ link extern ]

, pentru a putea definitiva studiul "


Asta mi-au cerut de la EON .

Modelul de acord nu are ca scop acordul proprietarilor pentru amplasarea conductei - asta e oferit prin lege = servitute legala pentru utilitate publica =. Scopul acordului e stabilirea pretului pentru amplasarea coductei - in cazul de fata GRATUIT, ca asa vrea EON

EON mi-a zis ca au nevoie de conventia-cadru pentru a avea drept de uz si de servitute .

Dar defapt e o dezinformare , mai mult sau mai putin voita .

Ei n-au nevoie de dreptul de uz si servitute, fiindca au deja dreptul asta, prin legile de utilitati publice .


EON are nevoie de conventia-cadru, pentru a sa pune la adapost, de o eventuala solicitare a proprietarilor drumului privat de a le plati chirie pentru conducta care trece sub drumul privat al proprietarilor .


Dar daca vecinii mei nu vor sa-mi ofere conventia-cadru , ce se poate face ?

Daca au rea vointa, si chiar daca ii despagubesc ( desi n-ar trebui ) , si ei tot nu vor sa-mi ofere acceptul lor ( adica sa semneze conventia-cadru ) , ce pot face in cazul asta ?


[ link extern ]

Hotărârea nr. 1240/2012 pentru aprobarea regulilor procedurale privind condiţiile şi termenii referitori la durata, conţinutul şi limitele de exercitare a drepturilor de uz şi servitute asupra proprietăţilor private afectate de obiectivul/sistemul din sectorul gazelor naturale, a convenţiei-cadru, precum şi a regulilor procedurale pentru determinarea cuantumului indemnizaţiilor şi a despăgubirilor şi a modului de plată a acestora
Pentru a ma putea racorda la reteaua de gaze , am nevoie de acceptul vecinilor proprietarii unui drum privat , drum de pe care s-ar face extinderea de retea .

Drumul privat vine perpendicular pe un drum public, si vis-a-vis de capatul drumului privat , pe partea cealalta a drumului public, ii terenul meu .

Mentionez ca pana la jumatatea drumului privat, conducta ii deja in pamant, si proprietarii ( vecinii vis-a-vis de terenul meu ) si-au dat acceptul de uz si servitute in favoarea EON .

Din pacate, ei refuza sa-mi acorde acceptul lor , pentru a putea extinde reteaua de gaz cu 46m, sa ma pot racorda si eu .

Ce pot face in cazul asta ? Ca cai legale am de a rezolva situatia ?

Cui ma pot adresa ? EON mi-a cerut acordul proprietarilor drumului privat, iar ei nu vor sa-mi ofere acceptul lor .



Unde apare in Noul Cod Civil dreptul legal al unei companii de utilitati ( in cazul de fata : gaze natural ) de uz si servitute asupra unui drum privat , al carei proprietari se afla in relatie contractuala cu reteaua de utilitati, din moment ce conducta de gaz se afla sub drumul lor privat , doar ca ei ( proprietarii ) , nu-si dau acceptul pentru extinderea retelei de gaze si pentru alti solicitanti .




===========================================================

Eliminarea obligativității prezentării convenției de uz si servitute, in baza următoarelor argumente:

- nu este necesara convenția civila pentru drept de uz si servitute având in vedere ca este dreptul legal al companiei de gaz, conferit de Codul Civil dar si de Legea 51/2006, art. 5, paragraf 2 si Legea 123/ 2012, articolul 10.


Prevederile NTPEE-2008 in ceea ce priveste conventia de uz si uzufruct au devenit caduce in urma noilor prevederi din Codul Civil, respectiv Legea 51/2006, art. 5, paragraf 2 si Legea 123/ 2012, articolul 10


===========================================================
Răspuns la discuția Acord acces retea gaze naturale
Vecinii mei si-au semnat deja acordul in favoarea EON-ului, ca drept de uz si de servitute pentru drumul lor privat , fiindca proiectul lor ii deja aprobat, si conducta ii ingropata sub drumul lor privat .

Conform NTPEE 2008 , 6.16.(4) ei si-au dat deja acceptul in favoarea EON .

6.16. (1) În localitati, retelele de distributie se monteaza numai în domeniul public.

(4) Pentru situatiile de exceptie (cai de acces private), solutiile de alimentare se
stabilesc de operatorul SD, cu acceptul scris al proprietarilor acestora, prin care se acorda
operatorului SD dreptul de uz si servitute pentru retelele amplasate pe proprietatea lor.

Deci, daca ei si-au dat deja acordul in favoarea EON , eu nu pot sa beneficiez de dreptul de uz si servitute oferit EON de catre proprietarii drumului privat ?