avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 274 soluții astăzi
Forum Activitate sisilvia

Activitate sisilvia

Bună ziua
După 42 de ani de căsătorie, in casa moștenită de la părinți, cu un venit mai mare al celuilalt soț, casa amenajată după moștenire, în cazul unui divorț cum se inpart bunurile?
Cel cu casa are venit mic iar celalalt venit mai mare.
Contează la divorț?
Discuție amenda primarie
Buna ziua
in 2009 am fost parat la primarie ca am facut din geam o usa,iesire direct in strada,un perete despartitor a fost desfintat pe jumatate(lasat gen puld) si o usa desfintata lasat gol cu bolta.Am primit amenda,si mi sa dat termen de intrare in legalitate pana in data de 1 feb.2010.
Am platit amenda.
Am depus documentatia la primarie ptr.intrare in legalitate in termenul prevazut,dar in 29 ian.2010 am primit scrisoara de la primarie ca mi-a fost respins dosarul pe motiv ca coproprietarul imobilului nu sa dat acordul.
Cooproprieter pa acea vreme era o verisoara din partea mamei,care nu a locuit nici o data in casa si care murise prin 1985..?si avea o fica care era plecata de peste 20 de ani in germania si nu tineam legatura cu ea.
Am deschis proces de Uzucapiune,binenteles ca mostenitoarea a aflat si sa trimis un avocat sa o reprezinte.
Am pierdut procesul,au urmat negocieri cu ea (ea trebuia prima data a isi faca succesiunea),in aceasta perioada ea a refuzat sa isi dea acceptul ptr.primarie,vroia bani ptr.partea ei de casa.
In septembrie 2015 am reusit in final sa cumparam partea ei de casa.
In tot acest timp nu am mai primit de la primarie nici o scrisoare.
Intrebarea mea este:DACA DUPA 7 ANI DE LA TERMENUL DE INTRARE IN LEGALITATE MAI ARE ROST SA FAC DEMERSURILE DE A INTRA IN LEGALITATE,SI DACA NU LE FAC CE SE POATE INTAMPLA?
Mentionez ca peretele l-am refacut a ramas usa de la strada si golul de usa.
O zi buna tuturor!!
buna ziua,
eu locuiesc la casa,in 2009 am platit o amenda fiindca am facut iesire direct in strada din casa.am facut pe urma documentatia necesara sa intru in legalitate dar dosarul a fost respins pe considerentul ca mai exista la acea data un coproprietar,care nu a vrut sa-mi dea acceptul.A urmat un proces de catva ani cu acel cooproprietar,am cumparat si partea lui,toata povestea sa incheiat in decembrie 2015.Acum casa este numai a mea.
Intrebarea mea este daca dupa 6 ani ar mai trebui sa refac demersurile ptr.intrarea in legalitate?
Are rost din moment ce problema din cate stiu eu sa prescris.
Ma ajuta cu ceva ?
Sau cu ce ma incurca ne efectuarea demersului?
La urma urmei este vorba cu aproximatie de o mie de euro pentru documentatie si avize,bani care eu i-am dat o data.Acum ar trebui sa o iau de la inceput .
o zi buna tuturor
Răspuns la discuția inchiriere spatiu
multumesc ptr raspuns
am incercat sa optin de la ea o inputernicire dar nu vrea sa-mi dea(cred ca ii este frica,nu intelege ca eu nu pot sa fac altceva decat ce este trecut in inputernicire,are70 de ani)
acum este bolnava si a spus ca va veni o data in tara sa rezolve problema dar nu stiu cand va fi
o zi buna
buna ziua,
as vrea sa merg in strainatate la lucru printr-o firma de recrutare,
aceea firma imi cere dovada ca nu sant angajat in tara.
intrebarea mea este daca eu imi iau concediu fara salar pe aceea perioada este vreo problema?
nu am inteles firmele trebuie sa depuna la ITM ca personele pe care le duc la lucru ,nu au servici in tara?
o zi buna
buna ziua,
am mostenit o casa de la parinti,dar a 8 parte din casa este a unei verisoare care este plecata in strainatate de 20 de ani.
In CF apare mama ei.
eu pot sa inchiriez o parte de casa fara aprobarea ei?
avand in vedere ca eu am grija de casa,ea nici nu stie cum arata.
o zi buna
buna ziua,
as vrea sa semnez un contract de mediere loc de munca cu o firma de plasare loc de munca in strainatate,
rugamintea mea este daca cineva poata sa-mi spuna ce ar trebui sa contina acel contract pentru a nu fi inselata (eu voi da niste bani, procesare de dosar, cam 500 lei) plus 200 lei analize medicale, as vrea ca in cazul in care firma nu imi gaseste loc de munca sa-mi pot recupera banii.
am citit pe net ca o gramada de persoane au fost inselate de aceste firme.
o zi buna va doresc
Răspuns la discuția Cota parte
buna ziua,
daca am inteles bine din raspunsul d-voastra,daca inchiriez un spatiu din proprietate,pe un termen scurt (sub 3 ani)nu am nevoie sa am acordul celuilalt coproprietar.
este corect cum am inteles?
o zi buna in continuare
Discuție Cota parte
buna seara,
detin 7/8dintr-o proprietate iar cota de 1/8 detine o alta persoana,deci eu detin mai mult de 50%din propretate,celalalt copropretar nu locueste aici (este in germania de peste 15ani)si nu a locuit nici o data aici.
Intrebarea mea este daca eu inchiriez un spatiu trebuie sa am acordul lui?
Daca dau in folosinta un spatiu cu contract de comodat(care nu imi aduce venituri) trebuie sa am aprobarea lui?
va multumesc
buna seara
am o cunostinta care mai are 3ani si 6luni pana la pensia de limita de varsta,
el mai poate fi dat afara de la locul de munca?
firma nu se desfinteaza,dar se tot fac presiuni,si ii se tot spune ca daca nu vrea nare decat sa plece
o seara placuta