avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Activitate catalin76

Activitate catalin76

Răspuns la discuția scanarea cartii de munca
Va multumesc pentru raspuns dar mai am o singura intrebare .In momentul in care acele cutii se trimit de la ITM la CPMB si invers acestea nu se inregistreaza undeva sau nu sant bagate intr-o baza de date pentru ca asa cum am mai spus toti il iau pe nu stiu in brate si ma indoiesc ca acele cutii pot disparea fara ca nimeni sa nu stie nimic de ele
Răspuns la discuția Proces Dosar Duana CARPATICA ASIG
Nu stiu daca se poate vinde masina dar stiu exact modul cum actioneaza escroci de la carpatica .Informeazate bine inainte de a o vinde si da-i in judecata pe nenorociti pentru ca astea sant practicile unei firme pe care cei de la CSA refuza sa o inchida .Succes
Răspuns la discuția scanarea cartii de munca
ITM Bucuresti sect 4
A m si eu o mica problema si sper sa gasesc raspuns aici .Am avut carnetul de munca la ITM si am dorit sa-l iau acasa .Cand am vrut sa-l iau inspectorul la care era arondata firma unde lucrasem m-a pus sa fac o cerere si sa o depun la registratura dupa care sa astept sa fiu contactat ,lucru care nu sa intamplat .Am revenit dupa o perioada la ITM la inpectorul respectiv iar acesta mi-a spus ca a trimis carnetul de munca la casa pensiilor pentru scanat, mi-a dat un nr de cutie si ma trimis acolo.Aici incep si problemele.In prima faza cei de acolo au spus ca nu exista cutia cu nr respectiv acolo.si ca nu a fost trimisa acolo.M-am dus inapoi la inspectorul de la ITM iar acesta a spus ca sigur cutia respectiva este la casa pensiilor pentru scanat iar cei de acolo le tin cu lunile pana le inregistreaza si pana incep prelucrarea carnetelor de munca.Am mai fost dupa un timp la casa pensiilor si doamna de la ghiseu mi-a confirmat oarecum acest lucru si anume ca nu apar in baza de date si nu apare nici nr cutiei pana cand carnetul de munca nu se prelucreaza .Intrebarea mea este cum pot afla sigur daca cutia cu nr respectiv este acolo pentru ca nimeni nu-mi da un raspuns ba mai rau ma paseaza de colo colo si toti il iau in brate pe nu stiu
Răspuns la discuția decizie de pensionare
Probabil ca am folosit exprimarea gresita suma de 5%este CAS nu impozit dar ce vroiam sa stiu este daca dupa 35 de ani de munca diferenta dintre pensia pe caz de boala si cea de varsta sa fie de doar 50 de lei
Am si eu o intrebare la care sper sa primesc raspuns.Tatal meu a fost pensionat pe caz de boala iar de curand sa pensioanat definitiv .Problema este ca dupa ce a muncit 35 de ani iar vreo 15 ia avut cu grupa a doua pensia nu a crescut decat cu circa 50 de lei de lei noi adica de la 740 cat avea a crescut undeva la 790 de lei care mai sant si impozabili si opresc 5 % din ei.Pe decizia de pensionare scrie undeva in josul pagini ca daca nu e de acord cu pensia actuala sa-i dea in judecata .Intrebarea este daca merge in instanta credeti ca are vreo sansa ca pensia sa-i fie marita mai mult decat iau marito ei si adica cu 50 de ron ?Va multumesc
Pai tocmai asta nu inteleg nici eu .Incetarea contractului de munca e clar ca a avut loc in 2006 mai ales ca se vede si pe carnetul de munca care e la ITM la inspectorul respectiv ,numai ca acesta pentru a-mi da carte de munca mi-a spus sa aduc decizia de incetare a contractului de munca si cum aceasta nu pot sa o obtin mi-a spus sa fac cererea respectiva
Am si eu o mica problema .Am lucrat pana in 2006 la o firma in bucuresti si am plecat fara sa-mi dau demisia ,pur si simplu nu m-am mai dus la munca pentru ca trebuia sa plec din tara urgent.Cei de acolo normal ca au incheiat contractul de munca in conditiile care le-au convenit lor dar problema ca odata intors in tara vreau sa-mi recuperez cartea de munca si nu prea stiu cum .Firma la care am lucrat mi-a spus sa ma duc la ITM la inspectorul care are in evidenta firma si sa rezolv treaba acolo.Am ajuns la inspectorul respectiv acesta mi-a spus ca-mi trebuie de la firma o decizie de incetare a contractului de munca .Cei de la firma mi-au spus ca nu trebuie pentru ca ei au inchis cartea de munca si cand am insistat bineinteles ca nu mi-au mai raspuns la telefoane si nu mai sant de gasit.M-am intors la ITM la inspectorul respectiv iar acesta mi-a spus sa fac o cere de incetare a contractului de munca pe care sa o depun la registratura ITM si sa astept sa fiu contacta.Intrebarea e daca stie cineva cum se face aceasta cere si ce trebuie sa contina ea .



Am si eu o mica problema .Am lucrat pana in 2006 la o firma in bucuresti si am plecat fara sa-mi dau demisia ,pur si simplu nu m-am mai dus la munca pentru ca trebuia sa plec din tara urgent.Cei de acolo normal ca au incheiat contractul de munca in conditiile care le-au convenit lor dar problema ca odata intors in tara vreau sa-mi recuperez cartea de munca si nu prea stiu cum .Firma la care am lucrat mi-a spus sa ma duc la ITM la inspectorul care are in evidenta firma si sa rezolv treaba acolo.Am ajuns la inspectorul respectiv acesta mi-a spus ca-mi trebuie de la firma o decizie de incetare a contractului de munca .Cei de la firma mi-au spus ca nu trebuie pentru ca ei au inchis cartea de munca si cand am insistat bineinteles ca nu mi-au mai raspuns la telefoane si nu mai sant de gasit.M-am intors la ITM la inspectorul respectiv iar acesta mi-a spus sa fac o cere de incetare a contractului de munca pe care sa o depun la registratura ITM si sa astept sa fiu contacta.Intrebarea e daca stie cineva cum se face aceasta cere si ce trebuie sa contina ea .
Răspuns la discuția carpatica asigurari nu plateste
Va spun cu mana pe inima ca domnul adrian are perfecta dreptate .Am facut mai multe sesizari la Csa dar e clar ca cei de acolo ne sfideaza cand vine vb de carpatica asigurari pentru ca nu au dat nici un raspuns.Intre timp escroci de la carpatica mi-au reanalizat dosarul (bineinteles ca e o bataie de joc) si au ajuns la aceeasi concluzie de fapt sau intors la prima decizie si au spus ca accidentul nu a avut loc in conditiile descrise si ca atare nu ma despagubesc.Oare exista vreo institutie care sa ia vreo masura impotriva acestor escroci ?Eu cred ca nu