avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Activitate mariuss.i

Activitate mariuss.i

Răspuns la discuția Prescriptie exectutare silita
Si acum nu se mai poate face nimic in acest caz?
Buna seara
Mai pot invoca anularea sau suspendarea executarii silite pentru un credit luat in anul 2009 si pentru care am fost executat silit abia in 2014?Mentionez ca acel credit era pe o perioada de 10 ani.Termenul de prescriptie a inceput la 3 ani d ela data cand banca avea dreptul de a declara creditul exigibil?Daca am fost executat in anul 2014 mai pot actiona acum in instanta?
Tinand cont de decizia Tribunalului Specializat Cluj referitor la nulitatea executarii silite atunci cand o creanta este cesionata catre o firma de recuperare,constituie contractul de cesiune titlu executoriu?
Răspuns la discuția Eliberare carte de identitate
Buna seara.Dar in baza carui act ati putut iesi din tara?Puteti face o procura la Ambasada/Consulatul Romaniei din Germania prin care imputerniciti o ruda etc sa va ridice cartea de identitate de la serviciul de evidenta a populatiei.
Asta stiu ca Banca poate cesiona creanta catre firma de recuperare dar nelamurirea mea este daca se mentine proprirea din partea executorului?Firma de recuperare ma suna si imi zice ca le datorez suna cesionata,executorul imi opreste banii..asta e dilema
Speta este urmatoarea.Am avut un litigiu cu Banca X in urma caruia banca a trimis dosarul catre un executor judecatoresc.Prin hotarare judecatoreasca mi s-a infiintat proprire pe contul de salariu de catre un anume executor judecatoresc .Dupa aproximativ 2 ani primesc o notificare din partea unei firme de recuperare creante precum ca dosarul meu a fost cesionat catre ea.Am sunat la executor sa intreb care e treaba cudosarul meu ,se mai afla la dumnealui sau de acum in colo la firma de recuperare.Mi s-a spus ca s-a facut doar cesiunea de creanta intre banca si firma de recuperare si ca el tot isi mentine proprirea pe contul meu.Se poate asa ceva?Se poate cesiona cu tot cu executare?Nu e nevoie de o alta hotarare judecatoreasca?Cine ma poate lamuri?
In contractul de credit nu e specificat acest aspect precum ca banca poate cesiona creanta catre o terta persoana in speta SRL-ul de recuperare.Specifica doar ca banca poate actiona pe cale judecatoreasca.
Dar articolul 1578 din NCC nu e respectat absolut.Mi se pare logic ca daca in contractul de credit nu e stipulat cedarea creantei catre o terta pers...banca nu poate face acest lucru fara notficarea si acordul debitorului.
Speta suna in felul urmator:
Am contractat de la Banca X un card de cumparaturi in anul 2009 in valoare de 700 RON.In anul 2011 dupa ce am cheltuit aceasta suma nu am mai acoperit acest card.Banca X a cesionat creanta in 2014 catre fierma de recuperare Y care ulterior neajungand la un consens cu mine a trimis actele catre un executor judecatoresc care din cate observ pe portalul just.ro a reusit incuviintarea executarii silite.Insa problema este alta:Conform Art. 1.578 Codul Civil
(1) Debitorul este tinut sa plateasca cesionarului din momentul in care:
a) accepta cesiunea printr-un inscris cu data certa;
b) primeste o comunicare scrisa a cesiunii, pe suport hartie sau in format electronic, in care se arata identitatea cesionarului, se identifica in mod rezonabil creanta cedata si se solicita debitorului sa plateasca cesionarului. In cazul unei cesiuni partiale, trebuie indicata si intinderea cesiunii.
Mai mult de atat in contractul de credit incheiat cu banca X nu se stipuleaza faptul ca banca poate cesiona creanta catre a terta persoana sau institutie SRL.
Pot cere nulitatea cesiunii de creante pe urmatorul considerent?
(i) este incalcat caracterul intuitu personae al contractului de credit
Răspuns la discuția Nulitate contract credit
pai reprezentantii legali nu pot fi electricienii sau femeile de serviciu..sunteti putin ironica...acel act e semnat doar de un lucrator al acelui IFN...in partea de inceput a contraqctului in care se specifica intre cine e incheiat contractul sunt cele 2 persoane care nu au semnat contractul
Răspuns la discuția Nulitate contract credit
pai eu nu urmaresc sa nu mai achit suma primita in urma contractului ci doar ca acesta sa fie declarat nul si sa se faca un alt contract..exista sanse?