avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate anela.elena

Activitate anela.elena

Discuție mostenire nepot
Mama mea a avut un nepot, baiatul surorii ei. Acesta a murit. Cine il mosteneste, in conditiile in care nu are alti apartinatori? N-a fost insurat niciodata, copii nu are, parintii i-au decedat, rudele din partea tatalui au decedat, mai traieste doar mama mea.
Am avut un accident de circulatie din vina mea in Ungaria si am primit amenda penala. Va rog spuneti-mi daca-mi afecteaza cazierul in Romania.
Am castigat procesul intr-un litigiu de munca (functionar public), cu repunere pe postul detinut anterior, plus plata salariilor, dar inca nu am primit sentinta. Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac in continuare. Pot sa-mi fac cerere de repunere pe post fara sentinta? Ca aceea vine destul de greu.
As dori sa stiu cat sunt cheltuielile de judecata in cazul unui recurs - litigiu munca. Multumesc.
Răspuns la discuția recurs
S-a formulat recursul. Ma intereseaza daca e specificat un termen de judecare (maxim cate zile).
Discuție recurs
As vrea sa stiu daca exista un termen de judecare recurs litigiu munca.
Asa este. Mereu "dar", "poate", "parca"... Multumesc
In Legea functionarului public nu este specificat nimic privind disponibilizarile. Stiu ca exista undeva specificat ca nu se poate organiza concurs din moment ce ai facut disponibilizari, si ca esti obligat, ca institutie, sa reincadrezi din personalul disponibilizat. Dar nu gasesc :(
Am fost functionar public si am fost disponibilizata in dec. 2010. Luna aceasta, s-a vacantat un post similar cu cel pe care l-am ocupat eu, si pt ocuparea caruia institutia organizeaza concurs. As dori sa imi spuneti temeiul legal, prin care, daca se vacanteaza un post, institutia este obligata sa reincadreze din persoanele disponibilizate, fara concurs.
Am contract iinternet cu o companie de tel mobila din febr. 2010. Contractul este pe 2 ani. Am solicitat rezilierea acestuia inainte de termen, prin 2 cereri, fara taxe de reziliere, deoarece nu am semnal. As dori sa stiu daca compania ma poate obliga sa platesc taxa de reziliere, tinand cont de legea 191/2010.