avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 438 soluții astăzi
Forum Activitate ionela1987

Activitate ionela1987

Înregistrările video sunt probe în dosar penal?Un vecin mi-a distrus poarta cu drujba și m-a amenințat cu moartea.Nu am martori,dar vrea să îmi montez camere de supraveghere că sigur voi mai avea probleme cu vecinul pe viitor .Imaginile de pe camere vor fi suficiente ca proba în dosar?
multumesc!
Buna ziua.Va multumesc pentru atentia acordata.
Erau 2 intrebari diferite, 2 situatii diferite.
1. Actul de succesiune la notar care se va face va contine precizari ca mama nu poate vinde bunuri, imobile fara copil sau este subinteles?
Ce spune legea in acest caz? Mama va putea vinde deabia dupa ce fata isi poate da acordul, adica dupa 18 ani?
2.Daca mama ar renunta la toata averea , inclusiv cea personala in favoarea fetei minore, va putea mama sa faca imprumut la banca? sau ce alte dezavantaje va avea mama in acest caz?
va multumesc!
Sotia decedatului mosteneste 25% din averea sotului , iar fetita acestora (singurul copil)care este minora mosteneste 75% din averea tatalui ei.
Actul de succesiune la notar care se va face va contine precizari ca mama nu poate vinde bunuri, imobile fara copil sau este subinteles?
Ce spune legea in acest caz? Mama va putea vinde deabia dupa ce fata isi poate da acordul, adica dupa 18 ani?
Daca mama ar renunta la toata averea , inclusiv cea personala in favoarea fetei minore, va putea mama sa faca imprumut la banca?
Multumesc
va multumesc!
Prejudiciul de serviciu produs de un angajat decedat(nu in accident de munca) se plateste de sotie , fiica parinti?
Daca angajatul are o garantie retinuta la serviciu pentru gestiunea sa, dar aceasta nu acopera total pagubele produse , acea paguba neacoperita de garantia sa se poate cere de la sotie , fiica sau parintii salariatului?
Dar daca dupa terminarea verificarilor nu se gaseste prejudiciu, iar garantia de serviciu se returneaza sotiei decedatului , se poate dupa o vreme sa se descopere alte prejudicii si sa se ceara din dou despagubiri familiei? multumesc
Sotul a decedat.Avem un minor impreuna.Pe contractul de casa suntem trecuti amandoi, casa este cumparata dupa casatorie.Ce cota imi revine mie si ce cota ii revine minorului?Parinti sau fratii sotului pot cere parte in conditiile in care sotul nu a lasat testament?
Pot beneficia de pensie de urmas de pe urma sotului decedat?
Sotul meu a decedat.Eu am in intretinere copil de 8 luni.Eu incasez indemnizatie de crestere copil.Sotul are 18 ani lucrati si a decedat la varsta de 40 de ani..Pot eu sau copilul sa beneficiem de pensie de urmas?Daca da , doresc detalii.Multumesc.
Lucrez ca si lucrator comercial la un supermarket.La angajare am semnat un contract de constituire a garantiei materiale.
[ link extern ]
Este exact modelul de contract din link-ul de mai sus.
Lunar mi se retine suma de de 50 de lei la incadrarea de 1300 ron, pana la realizarea unui plafon de 600 de lei.La 3 luni de la angajarea mea in acest supermarket s-a facut un inventar .Dupa inventar mi s-a tras din garantiile acumulate 150 de lei.Dupa un an de la ultimul inventar s-a realizat alt inventar si si trebuie sa m-i se retina 1200 de lei.Dar in contul meu de garantii aveam 600 de lei.La o luna dula ultimul inventar am primit un salar foarte mic, cu 400 de lei mai mic ca de obicei , pe motiv ca se fac retineri din salar pentru dauna de 1200 de lei care trebuie sa m-i se retina mie.
Este legal sa mi se retina din salariul meu fara sa fiu anuntata in prealabil , in conditiiile in care am semnat un contract identic cu cel din link-ul de mai sus.Astept raspuns.Multumesc
V a multumesc frumos pentru raspunsuri.