avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 762 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters180206

Activitate ContSters180206

Iarasi eu Va deranjez,
Reclamatia referitoare la Casa Mortuara de la parterul blocului
Din cate stiu si m-am informat domnul are ,,relatii'' la Directia de sanatate publica din judet. Care este forul superior Directiei de sanatate la care ma pot adresa?
IN NICIUN CAZ NU IMI DORECT O CASA FUNERARA LA PARTERUL BLOCULUI AVAND IN VEDERE K EU STAU LA ET 2
Buna seara,
Ne confruntam cu o foarte mare problema.
Scara noastra de bloc este prevazuta la parter cu spatiu comercial. Pana anul trecut acest spatiu a fost ocupat de o firma Reparatii Auto. Aceasta firma s-a mutat si peste 2 saptamani ne-am pomenit ca, la parterul blocului s-au montat geamuri uriase PVC cu sticla fumurie inscriptionat CASA FUNERARA. Tin sa va anunt ca nimeni nu a semnat nimic, nimeni nu stie absolut nimic. Ce este de facut in cazul acesta? Si intrebarea mea este .... oare este admis ca la parterul blocului sa functiuneze o asa zisa ,, casa funerara''? Sfatuiti-ma ce este de facut in acest caz
au dreptul de a lege persoanele cu vize de flotant in acelasi judet din comune invecinate?
Dar cum sa fac sa-l sterg de pe adresa mea de casa? cum am specificat mai sus Seful de post din localitate cu toate ca a fost anuntat.. nu a facut nimic.
Buna ziua, am nevoie de un sfat.
Cu 10 ani in urma tatal meu si-a facut o mica ferma de oi si am avut nevoie de un cioban. La scurta vreme am gasit un barbat venit de la casa de copii si l-am facut cioban la ferma mea. Barbatul nu a avut casa, masa, buletin. Atunci tatal meu s-a hotarat sa-i fac buletin pe casa noastra. Dupa 10 ani, prin 2010 tatal meu a murit si din motive financiare am vadut oile iar ciobanul s-a mutat la altcineva la 50 km de localitatea mea, cioban la alta stana. Eu am anuntat seful de post din localitatea mea ca ciobanul s-a mutat si ca nu mai sta la mine, dar se pare ca fara niciun rezultat. Mai nou a venit o amenda pe nr de casa al meu ca ciobanul a facut boacane in alta localitate. Ce ma sfatuiti sa fac? Cum sa scap de el. Si inca ceva ... doamne fereste sa moara k are si el 50-55 de ani, o sa-l trimita pe capul meu ... ce sa ma fac??? Va rog frumos sa ma ajutati.
Răspuns la discuția Probleme cu telefonia mobila

,,Dreptul lor de a cere executarea silita a dvs, s-a prescris'', puteti fi mai explicita, daca nu va deranjez

Buna seara, am o problema cu telefonia mobila X si va rog frumos sa-mi dati cel mai bun sfat.
Am avut un abonament la telefonia X. In anul 2005 atuncea fiind clasa a IX-a, mi s-a furat telefonul, imediat in ziua respectiva am anuntat pe reprezentanti companiei care mi-au blocat cartela, dar nu si abonamentul sau eventual sa-l rezilieze.Toate bune si frumoase pana cand azi 24.01.2012 imi vine o scrisoare cum ca sunt datoare la telefonia X cu o suma de 1,774.44 Ron.
Tin sa specific ca am fost somata pana in 2007 dar nu lunar ca am de achitat abonamentul dar dupa 2007 a fost liniste si pace.
Si inca ceva... nu compania X trimite scrisoarea ci o alta firma care se ocupa cu recuperarea platilor.
Sunt speriata si in acelasi timp si nervoasa ca dupa atata amar de vreme si-au adus aminte de existenta mea si de datoriile pe care le am.
Va multumesc pentru timpul si sfatul acordat.
saptamana viitoare se face trecerea mostenirii de pe bunica pe mama, si apoi ea vrea sa-mi treaca mie ca donatie cum sa fac sa n-am probleme cu sora mea , ea va fi chemata sa semneze dar cum sa facem sa fie sigur