avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Activitate dida5801

Activitate dida5801

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: asociatia de proprietari functioneaza in spatiul RIAL BRASOVpentru care se achita chirie. Legea 196/2018 obliga ca plata sa se faca prin virament bancar. RIAL-ul ne-a trimis o instiintare prin care ne atentioneaza ca ei vor opri comisionul aferent din suma pe care noi o vom achita. Va rog sa imi comunicati daca aceasta abordare este corecta deoarece as plateste comision pentru plata respectiva, deci nu ar fi corect ca noi sa platim si comisionul lor de incasare. Daca exista reglementari legale in acest sens va rog sa imi comunicati. Va multumesc!
Discuție CAS 2016
Buna ziua, daca se poate sa ma lamuriti in urmatoarea problema legata de contributia CAS pentru 2016:
1-am depus declaratia 600 la inceputul anului cu optiunea de plata CAS 26.30%(era posibil sa raman fara job si doream sa fiu asigurata in sistem). Am achitat si suma aferenta a 5 salarii medii *35% nete in val de 2964 pentru anul 2016 .
2- nu am ramas fara job si s-a achitat de angajatori contributiile aferente inclusiv CAS.
3- Ca PFA am depasit valoarea cel 5 salarii medii pe economie.
4- Am primid decizia de impunere ptr 2016 si CAS-ul este calculat la intreaga suma realizata.

Intrebare: daca am fost salariata cu contract de munca de 8 ore, pentru care s-a achitat contributia CAS este legal ca sa achit aceasta contributie la total venituri, chiar daca eu am optat prin D600 pentru cota intreaga? Nu ar fi trebuit sa se retina doar pentru 5 salarii medii?
Va multumesc!
Buna ziua, va rog sa ma indrumati in urmatoarele situatii:
1- administratorul a folosit cardul personal pentru plata combustibilului auto(contract comodat). Cum ar trebui contat? Mentionez ca firma este infiintata recent si exista un contract de creditare, dar se doreste restituirea lui mai tarziu deoarece nu exista venituri cash prea mari, iar marea parte se vireaza in banca, dar nici acestea nu sunt consistente.
2- S-au achizitionat anvelope de pe net, folosindu-se card on-line cu rate zero? Cum s-ar inregistra?
Va multumesc pentru timpul acordat!
Doresc sa infiintez o microintreprindere. Va rog sa ma sfatuiti legat de achizitionarea de la o persoana fizica a unui laptop si imprimanta: - se poate face in baza unui borderou de achizitie? Daca da , pentru persoana de la care fac achizitia am obligatia de a plati contributii sau impozit?
Va multumesc!
Buna ziua, atestatul meu pentru administrator bloc(imobile) a fost obtinut in anul 2003, dupa absolvirea unui curs pentru formarea ca administrator imobile, si atestarea la primaria municipiului prin examinare. Intrebarea mea este daca acesta va ramane valabil in conditiile in care noua lege(proiect), face referire la cei care au obtinut acest atestat in baza legii 230/2007?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Termen depunere D 205
Răspuns la discuția Declaratie 600 PFA
Anul 2015 venit net 28000 iar ptr 2016 este estimat 10800.
Răspuns la discuția Declaratie 600 PFA
Si credeti ca ar fi necesar sa depun o adeverinta pentru 2015 din care sa rezulte ca sunt salariata?Multumesc
Răspuns la discuția Apartament exec.
Am crezut ca s-a inteles din ce am scris pana acuma si anume-
in luna iunie 2015 am inscris privilegiul imobiliar la OCPI si tot in aceasta luna am depus dosarul pentru apartamentul cu restante la Judecatorie. Aceasta mi-a comunicat la sfarsitul lunii noiembrie 2015 prin sentinta nr...... ca paratul este obligat sa achite suma de 1100 lei.
Am asteptat 30 zile cf legii dupa care am depus actele pentru legalizarea sentintei. Aceasta sentinta legalizata am ridicat-o in data de 6.01.2015. Am pregatit actele pentru a merge la executor, dar asa cum am precizat in postarile anterioare in data 12.01.2016 la asociatie a venit persoana care a cumparat acest apartament. Mergand la executorul care s-a ocupat de apartamentul cu pricina, raspunsul a fost ca nu avea obligatia sa imi ceara debitul actualizat. I-am comunicat ca am sentinta legalizata si doresc sa o puna in executare. Intr-un fel subtil s-a sujerat ideea ca actiunea ce o doresc ar fi inutila, dar pana la urma a primit dosarul.
Fac inca niste precizari - perioada debitului este din aprilie 2012- aprilie 2015.
- suma inscrisa la OCPI Nu contine si penalizarile deoarece nu mi s-a dat voie sa le inscriu.
- apartamentul este/ a fost in executare pentru datorii ale bancilor.
Răspuns la discuția Declaratie 600 PFA
Dar pentru ce an daca sunt salariata si PFA?