avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Activitate marin53

Activitate marin53

Răspuns la discuția Alegere in functie
In listele de plata au aparut subit salariul marit pentru presedinte si un nou salariat in persoana unui asa numit secretar al comitetului, aspecte nediscutate si nici aprobate in adunarea generala. Fiind intrebat, cenzorul in cauza a raspuns ca dumnealui doar semneaza listele de plata si nu raspunde de corectitudinea datelor inscrise in liste... De unde si suspiciunile aparute. In astfel de situatii, parerea mea, cum poti sa le ceri celorlalti locatari sa fie corecti cand la nivelul de conducere lucrurile stau altfel... Ca parere!
Răspuns la discuția Alegere in functie
Respectiva persoana nu a fost prezenta la adunarea generala de alegeri si nici nu a participat, anterior, activ la viata blocului. Are calitatea de a fi prieten cu presedintele comitetului executiv si face tot ce-i spune acesta. Acum avem surpriza ca semneaza listele de plata ca si presedinte al comisiei de cenzori.
Poate fi aleasa in comitetul executiv sau comisia de cenzori o persoana care nu a participat la adunarea generala de alegeri?
Mare atentie la prevederile art. 61,62 si 63 din Codul muncii caci nu este de gluma !!!
Răspuns la discuția Cenzor demis !?
Am avut o discutie la nivelul serviciului specializat din cadrul primariei si am concluzionat ca nu pot fi indepartat decat in cadrul adunarii generale iar tabelul lor cu semnaturi nu le foloseste la nimic, asa dupa cum, corect, a afirmat si elga50 (multumesc frumos!). De fapt, cei din comitet folosesc o smecherie, in sensul ca strang semnaturi pentru a angaja un cenzor extern, si astfel sa ma puna in fata faptului implinit dar totul este abuziv si ilegal pentru ca nu se pot substitui adunarii generale iar cei de la primarie m-au asigurat de tot sprijinul lor. Precizez ca, si la noi, destinele blocului au incaput pe mainile unor smecheri care nu inteleg sa respecte legea (de fapt nici nu o cunosc) si vor sa profite la maxin si cu nerusinare de functiile lor... Interpreteaza dupa bunul plac legile si daca le-am atras atentia ca gresesc m-au acuzat ca sant impotriva intereselor blocului... Azi le-am comunicat ferm ca nu voi ceda la presiunile lor si voi merge, chiar de-ar fi sa fiu singur, pana la capat caci nu au ce sa-mi faca. Sant absolvent de studii superioare economice si juridice si nu-i pot lasa sa-si faca de cap.
Am inteles de la un domn avocat ca nu este acelasi lucru daca ai incheiat contract de mandat sau CIM, in cazul CIM-ului avand dreptul si la pensie. Asa este?
Răspuns la discuția Cenzor demis !?
Credeti ca o lista de semnaturi poate tine locul unei adunari generale? Tocmai asta este problema, membrii comitetului executiv nu vor adunare generala...
Discuție Cenzor demis !?
Indeplinesc functia de cenzor ales in adunarea generala a proprietarilor -avand si contract de mandat pentru o perioada de doi ani- si intrucat nu sant pe placul celor din comitetul executiv, carora nu le place de fel sa respecte legea, presedintele umbla prin bloc cu o lista de semnaturi pentru inlaturarea mea. Cum credeti ca trebuie sa actionez?
Multumesc frumos pentru parerile exprimate. Sper sa citeasca si vecinii nostri aceste opinii.
Faptele:
-sant cenzor ales, cu contract de mandat, de catre adunarea generala a proprietarilor;
-pur si simplu membrii comitetului executiv au izgonit administratorul fara motive serioase si cu incalcarea grava a Codului muncii si le-am atras atentia, in scris, ca vom suporta rigorile legii (drept urmare, am fost actionati in instanta de catre administratorul obligat sa-si paraseasca locul de munca, fiind incadrat cu CIM) si nici pana in prezent, desi au trecut doua luni de la demiterea acestuia, nu au facut comunicarea la ITM prin Revisal;
-membrii comitetului executiv, inclusiv presedintele, nu iau in considerare observatiile mele privind lista de plata care, in prezent, este intocmita de catre domniile lor cu omisiuni si greseli;
-pentru dumnealor, legea 230/2007 este ceva facultativ si nu doresc sa o aplice in activitatea ce o desfasoara;
-presedintele comitetului executiv si-a incheiat CIM, inregistrat la ITM, desi i-am atras respectuos atentia ca trebuie sa fie remunerat in baza unui contract de mandat;
-etc, etc, etc... Toate acestea se intampla in Bucurestii anului 2011!!!