avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate Cineva anonim

Activitate Cineva anonim

Răspuns la discuția inregistrare cladire si utilaje
Buna ziua.

Va multumesc pentru raspuns. Problema este ca a fost o singura inregistrare in contabilitate, ca- centrala termica -, suma ce cuprindea atat utilajele cat si cladirea( necunoscandu-se valoarea separata a cladirii si a utilajelor ). In momentul cand s-a facut reevaluarea, s-a tinut cont decat de cladire si s-a dat valoare decat cladirii( asa cum reiese din fisa de evaluare intocmita de catre expertul evaluator ).
De aceea, ma gandeam ca ansamblul componentelor centralei termice sa fie inregistrate separat ca utilaje, fara sa li se mai calculeze amortizarea si sa le valorificam la fier vechi.
Buna ziua.

In contabilitate a fost inregistrata initial o cladire cu tot cu utilaje( a fost preluata de la institutia ierarhic superioara). Nu s-a cunoscut valoarea detaliata a cladirii si a utilajelor. In HG 1705 figureaza practic decat cladirea, deoarece unitatea de masura este in m2.
In anul 2010, unitatea noastra a efectuat reevaluarea cu un evaluator autorizat care a reevaluat decat cladirea.
In cursul anului curent se realizeaza modernizarea acestui obiectiv( mentionez faptul ca este vorba de o centrala termica).
Problema care apare este legata de inregistrarea utilajelor, deoarece ele nu apar inregistrate. Se poate da o valoare acestora( stabilita de catre un expert ) pentru ca apoi sa fie casate?

Va multumesc anticipat.
Buna ziua.
Lucrez la salarizare, intr-o institutie publica. Pana in prezent, in cadrul unitatii noastre nu s-a acordat stimulent de insertie pentru nimeni. Acum, sotia unui salariat a nascut. Mentionez faptul ca dansa nu a lucrat nicaieri. Intrebarea este daca salariatul nostru are dreptul la stimulent de insertie si in ce suma?
Va multumesc anticipat.
O zi buna!
Buna ziua.
Am fost presedintele comisiei de licitatie pentru o anumita lucrare de prestari servicii. Intrebarea este daca pot face parte ca membru si din comisia de receptie a acestei lucrari, deoarece nu mi se pare normal acest lucru.
Va multumesc anticipat.
Buna ziua.
Care este baza legala pentru plata cass aferenta mamicilor( ma refer la contributia unitatii)?. Nu stiu exact cat sa platesc: 5,5% sau 6,5%?
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Anexa la fisa postului
Poate ca nu m-am exprimat cum trebuie: eu am o fisa a postului x, cu descrierea postului respectiv x. S-a facut o anexa la fisa postului x, dar cu descrierea postului y. Adica ce vreau sa spun ca se doreste sa mi se dea alte atributiuni decat cele specifice postului pe care am fost incadrat.
S-a procedat asa, deoarece in institutia unde lucrez nu se poate reincadra pe alt post decat prin concurs sau la cererea salariatului. Asa ca, factorii de conducere au procedat la intocmirea acelei anexe, pe care eu o consider fara valoare.
Răspuns la discuția Anexa la fisa postului
Nu contesta nimeni faptul ca a aprobat, dar problema care se pune este ca a aprobat anexa pentru un post care nu exista si pe care nu-l poate crea dumnealui. Practic, s-a facut o anexa la un post nul.
Se depune cerere de recuperare decat daca sunteti in termenul legal de 90 de zile.
Buna seara.
Sunt angajat pe o functie de executie intr-o institutie publica. Astazi, am primit o anexa la fisa postului( care are nr. de inregistrare de la sfarsitul lunii ianuarie 2011), anexa pe care nu am semnat-o deoarece nu sunt de acord. De fapt, aceasta anexa cuprinde la descrierea postului, un post care nu exista in organigrama unitatii, dar prin care se doreste sa mi se dea mie ca atributiune ceea ce ar trebui sa faca un sef.
Este posibil acest lucru, sau este facuta in mod tendentios ca o razbunare?
Cum se poate ca aceasta anexa sa fie intocmita si chiar aprobata de directorul unitatii, fara ca ea sa fie semnata de catre persoana care trebuia sa ia la cunostinta?
Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat.
Va multumesc aniticipat.
Buna seara!
Lucrez intr-o institutie publica, iar in luna aceasta s-a efectuat reevaluarea activelor corporale, de catre un evaluator autorizat. In urma reevaluarii, unele cladiri au o valoare mult mai mare decat cea initiala( valoare pe care on inregistrez in contabilitate).Problema este la inregistrarea terenurilor. Aceatea nu au fost inregistrate in contabilitate valoric, pana acum. Intrebarea este daca se inregistreaza ceva in contabilitate pana la publicarea valorii acestora in monitorul oficial.