avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 346 soluții astăzi
Forum Activitate andreiadmin

Activitate andreiadmin

Răspuns la discuția Act de donatie- nelamuriri
NU cumva fratele matusii este mostenitor rezervatar??!! cu toate consecintele acestei calitati...deci Atentie gi-jane2.:O
am intrebat si la casa nationala de pensii si primul raspuns e corect,in schimb la intrebarea 2) mi s-a raspuns asa:
''In schimb, puteti incheia un contract de asigurare sociala pe Legea nr. 263/2010, care se poate suprapune cu orice forma de asigurare in sistemul public de pensii (contract de munca, conventie civila, statut de somer, pensionar invaliditate, pensionar anticipat sau anticipat partial, limita de varsta, asigurat al altui sistem de pensii), iar stagiul de cotizare si punctajul acumulat prin contractul de asigurare sociala se iau in calcul la stabilirea drepturilor de pensie sau la recalcularea drepturilor de pensie la limita de varsta.'' Asadar atentie Gabi 50!!
Răspuns la discuția Mostenire
la primaria localitatii ati incercat??:stunned:
DAr as putea sa platesc lunar contributia pt pensie(CAS ,in baza unui contract de asigurari sociale incheiat cu casa de pensii) aferenta celor 4 ore pe care le-as putea lucra?
Am fost pensionat pt invaliditate grad 3 in 05.2015 in urma unui avc hemoragic si avand o vechime de numai 9 ani(nascut 10.1963) ma gandesc sa ma imprumut si sa platesc retroactiv vechime (pt perioada 2012-2017 sau poate numai pt 2-3 ani din aceasta perioada in care nu am avut venituri decat din momentul pensionarii pt invaliditate.)dar fiind pensionar nu inteleg exacta daca am acest drept sau o varianta mai buna ar fi sa platesc lunar contributia pt pensie aferenta celor 4 ore pe care le-as putea lucra(nici asta nu stiu daca se poate..Cu multumiri..
Răspuns la discuția Plata cash la notar
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
limita este de cca 10000 euro in cash,restul prin transfer bancar/tranzactie,asa ca nu conteaza cati vanzatori si cumparatori sunt,vbim de tranzactie,dar cel mai bine va poate spune notarul unde o sa faceti vanzarea-cumpararea. tranzactia ,plata ei se poate face pe transe,fractii,sau alte diviziuni,dar vbim de o suma totala in final care e max 10.000 euro cash.ce depaseste e (musai) transfer bancar
plata nu trebuie dovedita dar trebuie respectata rezerva succesorala a celuilalt mostenitor.:stunned: sau cel putin teoretic,pana acest lucru va fi eventual cerut,daca va fi cerut.
si daca se cer in instanta actele bancare care sa dovedeasca miscarea financiara a contravalorii casei?ea trebuie sa fie reala altfel se dovedeste ca nu s-a platit nimic... ,avand in vedere ca de cca 2 ani nu se mai admite plata cash pentru sume peste 10.000 euro.oricum nici la notar nu se poate incheia actul daca nu se face dovada miscarii banilor..iar daca nu ai banii sa-i plimbi...???ce faci? :sorry:
va rog sa imi precizati daca pentru un apartam situat la ultimul etaj exista o diferenta in calculul (in acele formule complicate)consumului de caldura pentru corpurile de incalzire pentru ca in cazul coloanelor de distributie am vazut ca exista si anume coeficientul de corectie(0,85)raportat la celelalte etaje ''intermediare''..cu multumiri..
Răspuns la discuția Calcul caldura
Totusi eu cred ca cea mai mare influienta in obtinerea unei temperaturi confortabile depinde cel mai mult de expunerea la exterior a apartamentului-pereti exteriori-si sa nu fie ultimul etaj.detin 2 apartamente incalzite de RADET,pt ca l-am cumparat pe al 2-lea mai mare(3 cam) urmand sa-l vand pe primul(2 cam ).cel de 2 cam et 8 din 10 si putini pereti exteriori dar neanvelopat inca- anul asta tot timpul- 26 grade spre 26,5.. calorifere tabla noi..chiar si la cel mai mare ger din decembrie si ianuarie sa zicem a coborat spre 24.5 ,nu mai mult...cel de 3 cam et8/8 calorifere dimensionate corect,aluminiu,dar 8/8 suprafata mare si multi pereti exteriori,neanvelopat...temperatura f proasta ceva in jur de 21-22,urca cand e mai cald afara spre23- 23,5 asa ca...pentru ultimul etaj e catastrofa oricum,numai anveloparea cred ca va ameliora situatia,si in special izolarea terasei prin care se pierde enorm.la apart de 2 cam stau iarna in slip,si asta nu numai anul asta,de multi ani in urma...la cel de 3 cam iau treningul si inca unul gros.restul e teorie...#-o.era sa uit...la 2 cam necontorizat,la 3 cam contorizat dar robinetii deschisi la maximum tot timpul,deci cumva echivalent cu necontorizat.