avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 221 soluții astăzi
Forum Activitate platonflorin

Activitate platonflorin

Discuție este posibil?
Sunt absolventa a facultatii de limbi straine limba engleze. Lucrez la o scoala generala. Am 18 ore din care 12 ore de limba engleza. D-na directoare mi-a spus ca desi am o catedra intreaga ma va plati la plata cu ora pentru ca nu am fost in ultimii doi ani la concursul de titularizare. Este posibil asa ceva?
La 1 sept. 2012 voi avea 14 ani vechime in invatamant. Din acestia 4 ani am stat in C.C (crestere copii), au ramas 10 ani. La 1 sept. 2012 voi beneficia de sporul de solidaritate? Atunci as avea 10 ani vechime fara cei 4. La 1 sept 2011 m-am intors din C.C si atunci aveam doar 9 ani vechime, fara cei 4, si mi-a fost taiat sporul de solidaritate. D-na directoare a spus ca de acum inainte trebuie sa mai lucrez 10 ani neintrerupti ca sa beneficiez de acel spor.(ar trebui sa mai lucrez inca 9 ani, ca unul a trecut deja). Dar concediul de crestere a copilului nu se considera vechime in invatamant?
Cursurile progresive serale se pot considera cursuri de zi?
cumse imregistrreaza 2 gemeni in cazul in care acestia au fost conceputi in timpul casatoriei, sotii erau despartiti in fapt, deci copii nu sunt conceputi cu sotul, iar inainte de nastrerea acestora s-a pronuntat o hotarare judecatoreasca de divort. Fostul sot va fi trecu in actul de nastere al minorilor ca si tata sau nu?
Cine trebuie sa instituie tutela in cazul in care mama unui minor a decedat, acesta nu este recunoscut de catre tata
Buna ziua. as avea urmatoarea intrebare. Poate beneficia o mama de indemnizatie pentru cresterea copilului in situatia in care urmeaza cursurile serale ale unui liceu, are varsta de 30 de ani si este in clasa a XI-a. A urmat neintrerupt cursurile repectivului liceu. Poate ea beneficia de indemnizatie pentru ingrijirea copilului?
care este cadrul legal care reglementeaza obligatia de intretinere a printilor de catre copii si cum se poate pune in aplicare acest lucru
Discuție intrebare
Sotia mea se afla in concediu pentru ingrijirea copilului pana la varsta de 2 ani. ea lucraza ca invatatoare. a intrat in concediu pentru cresterea copilului. ea a intrat in concediu in luna iunie 2009. intrebarea mea este urmatoarea> daca in momentul intoarcerii la locul de munca, adica in iunie 2011, ea va fi afectata de reducerea cu 25% , reducere care a afectat toti bugetarii
intrebarea mea este urmatoarea. Ce se intampla in cazul in care in timpul divortului cu copii minori una din parti decedeaza? Ce se intampla cu ,,plasarea,, copiilor spre crestere si educare.
in acest caz parintii au fost despartiti in fapt de mai bine de un an. mama minorilor a fost ucisa de o alta persoana. minorii impreuna cu mama lor au locuit la parintii materni. ei au locit fara forme legale la domiciliul parintilor materni, iar domiciliul il au in alt judet. bunica materna doreste ca minorii sa ramana in grija ei, deoarece considera ca tatal minorilor nu este o persoana responsabila. de competenta cui este acest lucru. DGASPC-ului sau instantei de juecata