avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Activitate ady09

Activitate ady09

in cazul in care , in cadrul unui CAR, un mebru fondator moare, calitatea acestuia se poate transfera la urmasi prin succesiune?
in cazul drepturilor in natura, acordate de catre institutie cu titlu gratuit, acestea se supun numai impozitarii sau sunt trecute prin toate cotele, inclusiv CAS, CASS, etc.?
materialul lemnos a fost transportat fara documente, dar ulterior, in urma cercetarilor s-a identificat provenienta , respectiv proprietarul padurii din care provena lemnul
buna ziua
in codul silvic zice ca , daca se identifica proprietarul masei lemnoase confscate si acesta nu este autorul faptei contraventionale, aceasta masa lemnoasa se restituie proprietarului.
Cine dispune catre custode restituirea acestui material lemnos si in ce act normativ ar fi prevazuta aceasta?
restituire material lemnos confiscat
Răspuns la discuția Poprire cont bancar
Multumesc de răspuns
Însă de ce acord e vorba, fiindcă am fost la o banca care a virat deja banii și mi-au zis că nu au nevoie de nici un acord din partea mea
Astfel că deja , pe lîngă faptul că am făcut regularizarea sumei din contul de la finanțe au mai primit încă de 2 ori suma de la bănci
Cu îmi recuperez acest bani, fara sa mai vorbim de comisioanele tuturor băncilor ?
Am primit în data de 05.11.2019, mesaj de la bancă cum că mi-a fost poprit contul de cat ANAF pentru o sumă de 91 de lei
In urma verificarilor am constatat că mi-au fost poprite conturile de la 5 bănci
Din cate am înțeles, in urma modificărilor apărute în august 2019, nu se mai pot poprii conturile persoanelor fizice sub plafonul de 100 de lei, ori consider că astfel finanțele au făcut un abuz nerespectând legislația în vigoare .Mai mult nu am primit nici o somație sau un titlu executoriu din partea autorităților de la finanțe, și chiar aveam in conturile lor un disponibil mai mare decât suma poprita din care puteau face regularizării
După ce am fost la ei , pe la birouri, cu jalba în proțap, mi-au făcut regularizarea și mi-au ridicat poprirea, dar trebuie sa le duc eu la bănci notificarea de ridicare a popririi deoarece la ei durează
Totodată băncile au votat banii către ANAF și în plus îmi rețin și comisioanele aferente, iar acești bani nu știu când o să-i restituie finanțele
Unde ar trebui să mă adresez, cu o plângere sau o sesizare (eventual instanta) pentru disconfortul creat ,zic eu cu rea intenție sau din incompetenta angajaților de la fisc care nu cunosc modificările legislative?
Nu că ar fi o sumă imensă ,dar ar trebui cumva sancționați pentru incompetenta și aroganta lor
Răspuns la discuția uz arma neletala
Si care este procedura?
Daca esti singur.
Chemi politia dupa ce ai facut uz si predai cartusul?
uzul de arma neletala (cartuse zgomot, cu gaz sau cauciuc) trebuie justificat si cum se justifica acest uz de arma?
trebuie recuperat si cartusul?
Răspuns la discuția Instruire la locul de munca
Ideea este că nu au avut fise deloc și s-a procedat la emiterea unei dispoziții a primarului de întocmire a acestora în urma unei instruiri introductiv generale și la locul de munca
Aceasta primă instruire la locul de munca se poate face de catre primar in colaborare cu sepp, având în vedere că este conducătorul unității?
Asta pentru urgentarea întocmirii fiselor după care se vor numi conducătorii locurilor de muncă