avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate alvld

Activitate alvld

Este adevarat ca exista o decizie a CCR680/2012 prin care pot beneficia de pensie de invaliditate chiar daca am doar 23 de ani vechime ,gradul 3 de invaliditate;mentionez ca am 58 de ani si implinesc varsta de pensionare in nov. 2013 iar pana atunci nu am nici o alta sursa de venit ,si am auzit ca pot depune iar cererea acum in septembrie potrvit acestei decizii si sa nu-mi mai fie respinsa iar.Va multumesc mult pentru raspunsuri
Buna ziua,lucrez cu contract de munca dar nu sunt sigur ca firma isi plateste darile la buget,in acest caz perioada lucrata mi se considera vechime,am eu vreo problema din acest motiv?Va multumesc
pot suspenda activitatea firmei daca sunt datorii la buget si sa nu mai depun nici acte contabile?multumesc pt.raspunsuri
Mamei mele i-a fost respins dosarul de pensie pe caz de boala depus in decembrie 2011 pe motiv ca nu are 26 de ani de munca(ci doar 23) deoarece legea s-ar fi schimbat (anul trecut s-ar fi putut pensiona iar acum nu).Am rugamintea sa-mi spuneti care este aceasta lege si cand a intrat in vigoare pt.ca stiu ca legea permite un minim de ani de cotizare(parca 14) si cunosc persoana care s-a pensionat pe caz de boala avand acest minim de ani de munca.S-a schimbat acest lucru si acum nu se mai poate pensiona decat la implinirea varstei?Multumesc anticipat pt.raspuns.
Sunt insarcinata si nu lucreaza decat sotul( care are salariu de 1000 ron),vom avea dreptul la indemnizatia de crestere a copilului in acest caz si cat este aceasta?Multumesc pt.raspunsuri.
Buna ziua,am o intrebare:daca am lucrat la o firma care nu si-a platit contributiile la sanatate,iar eu vreau sa ma pensionez pe caz de boala,anii aceia sunt considerati vechime?mentionez ca sunt trecuti in cartea de munca.Va multumesc anticipat.
Am rugamintea sa-mi spuna cineva daca angajatul nu mai trebuie sa semneze contractul depus online;mentionez ca angajatorul spune ca mi-a facut dar nu am semnat si nu am vazut nimic.Multumesc anticipat.
Discuție proces verbal
Buna ziua,va rog daca poate cineva sa-mi raspundala urmatoarea intrebare;daca am inapoiat un obiect uitat de cineva in magazinul in care lucrez trebuia sa fac un proces verbal?intreb deoarece am fost data afara pe acest motiv,desi persoana care si-a uitat obiectul a fost amabila,mi-a multumit si nu au fost probleme.Multumesc anticipat.
rog daca poate cineva sa -mi spuna pt comert in aleea castanilor trebuie sa-mi schimb codul caen(am un magazin) si daca trebuie casa de marcat.va multumesc