avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters192354

Activitate ContSters192354

Am de un an de zile un credit prima casa si am ocazia sa rambursez acum anticipat o parte din credit.
Luna trecuta cand m-am dus la banca (sucursala unde am incheiat contractu) am cerut cateva informatii despre rambursarea anticipiata pentru prima casa 1
respectiv:
1-daca pastrez rata cu cat imi scade perioada (de la 30 de ani la cat)
2-daca pastrez perioada cu cat imi scade rata.
Mi s-a spus ca voi fi sunat de la banca
Am cerut sa mi se trimita pe email imformatiile nu sa fiu sunat pentru ca serviciul nu imi permite sa vorbesc la telefon oricand.

Dupa 24 de ore nu am fost sunat si nici email nu am primit.

Luna urmatoare, adica astazi, m-am dus la alta sucursala care era in drum spre serviciu.
MI-au facut cele 2 simulari cu mare sictir dupa ce am insistat iar cand iam intrebat despre procedura mi-au spus citez "Ar trebuie sa fie la fel ca la un credit normal. Nu stiu sigur dar sa va duceti unde ati incheiat creditul pentru ca au mai multa experienta".
Unde am fost prima data, la prima sucursala, nu mai este personalul de acum un an cand am facut eu creditul, au fost shimbati toti.

Cand am spus asta ofiterului de credite, mi-a mentionat faptul ca si el e nou si nu cunoste. Sa ma duc la prima sucursala unde am incheiat contractul
Nin afara de cele 2 simulari care nici alea nu sunt corecte, pentru ca mi-au facut simulare de credit nou, nu stiu nimica si nici nu vor sa spuna.
Nu stiu daca:
1- se emneaza act aditional daca scurtez perioada
2-daca in momentul in care fac cererea de rambursare anticipata trebuie sa am si bani desi in contractu de creditare spune clar, intai cererea si dupa ce se aproba vin cu banii.
3-am platit comisionul catre fondul de garantare luna trecuta pentru anul urmator pentru soldul initial dar dupa ce rambursez, platesc iar anul asta adica a 2 oara comisionul catre stat?

?
Da-timi va rog o idee cum pot afla informatiile care ma intereseaza.
Mi-au dat bani dar ca sa sii ia inapoi nu vor ca pierd mult la dobanda.


Răspuns la discuția drept de proprietate prima casa
hopeless1 are dreptate si nu are.
Bunul dobantit inainte de casatorie a fost achitat. Nu datorii la banci sau altele.
Deci, daca prietenul (viitorul sotu cumpara ceva sub credit), apoi va casatoriti,
in cazul unu partaj, doamne fereste, se stabileste in felul urmator:
Pana la data de x inainte de casatorie, s-a achitat suma de x din credit.
Dupa casatorie ce se achita din credit este considerat bun dobandit in cursul casniciei.
Ex:
casa de 100 mii euro, a achitat 25.000 singur inainte de casatorie.
Impreuna dupa casatorie ati achitat impreuna 75 000 euro
Asta inseamna ca tu beneficiezi jumate din cei 75.000
Din experienta iti spun sigur asta
Daca poti fi trecuta in acte nu stiu, stiu doar ca el conform contractului de creditare este obligat sa anunte banca daca se insoara.
Vorbeste cu un notar, iti fa spune acelas lucru

Răspuns la discuția inregistrarea audio este proba?
Pe scurt, da banu si ai probe in instante tot ce vrei pf
Asta e
Okey si daca "Legea 298/2008 a fost si declarata neconstitutionala in Decizia CCR 1258/2009."

Ca va tot certati toti in topicu asta, poate cineva furniza informatii concrete? gen lege articol?
ca pana la urma sunt interpretate toate in instanta, lumea se logheaza aici pentru informatii generale ca tot la un avocat se apeleaza in final


Răspuns la discuția inregistrarea audio este proba?
Mdeah, am citit 298/2008 art 15 si 16, cam greu de obtinut autorizatie pt asa ceva.
Ma gandeam ca daca inregistrezi conversatia macar sti ce sa ceri data ora conversatie sa o obtii de la operatori
Răspuns la discuția inregistrarea audio este proba?
Deci pentru ca o inregistrare sa fie acceptata de instanta trebuie sa nu fie pe "sestache", autorizata.
Dar daca o persoana inregistraza o convorbire (pe sestache, fara sa stie si celalat capat al firului), iar dupa cateva zile, saptamani ajung la tribunal, persoana care a inregiostrat convorbirea nu poate face cerere prin intermediul politiei sau cum se face pentru obtinerea conversoatiei originale de la operatorul de telefonie mobile?
Parca se daduse o lege care spunea ca 6 luni sau ceva de genu sunt telefoanele inregistrate, dupa care se sterg, bine asta in cazul in care operatorul mai are conversatia inregistrata.
?
Daca am semnat, se poate anula semnatura printr-o cerere la asociatia actuala sau ceva de genu?
In astfel de cazuri ce se poate face?
Legea asociatiilor si proprietarii blocurilor, este cevva mai nou in afara de 230/2007?
Am inteles.
Voi verifica daca am asigurarare de raspundere civila.
intreb toate aceste lucruri pentru ca.
Am intalnit un caz concert in bloc.
Robinet defect la calorifer.
Asociatia nu a vrut sa inchida coloana de incalzire pentru remediarea defectiunii.
A zis ca daca nu este inundat apartamentul si doar picura intr-un vas, nu este inundat apartamentul, nu este cazul sa se opreasca colonana.
Si dupa cateva zile buf.
Bine ca era acasa omu, dar m-a speriat asta.
Ce dumnezeului trebuie sa astepti o inundatie ca sa iti repari in casa daca se intampla pe timpu iernii?

Ma voi interesa la banca si voi reciti polita de asigurare.
Daca nu am asigurarare de raspundere civila, pot face una?
Concret.
Daca pe mine ma inunda unul sau il inund eu pe el iar asociatia nu respecta nimica din legea 230/2007, gen nu vor sa opreasca apa, anunt banca si firma de asigurari ?
In cazul prezentat daca sunt la zi cu ratele ma poate ajuta cu ceva polita de asigurare?
Am o polita de asigurare de tip toare riscurile a apartamentului.
Am fost obligat sa o fac pentru ca ap este luat prin prima casa 1.
Cea ce nu stiu este, ce inseamna in favoarea statului.?
Pot face si o polita i favvoarea mea?