avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 242 soluții astăzi
Forum Activitate andryzs

Activitate andryzs

Asociatia functioneaza demult timp. Locuitorii unei scari doresc sa se alinieza la noi. Sunt necesare sedinta AG (PV) cu privire la modificare acord de asociere ?, trebuie un subsemnat imputernicit din partea noilor locatari ? Multumesc.
Buna ziua,
Locatarii unui bloc doresc sa devina membri unei asociatii de proprietari.
Va rog sa ma ajutati care sunt actele pe care trebuie sa intocmeasca presedintele asociatie atat catre noi locatari cat si catre judecatorie, eventual la alte institutii (notar, ...). Totodata va rog sa transmiteti care sunt pasii de urmat. Sunt necesare sedinta AG (PV) cu privire la modificare acord de asociere ?, trebuie un subsemnat imputernicit din partea noilor locatari ? Multumesc.
Contract de inchiriere - Asociatie de proprietari
Buna ziua, sa prelungit perioada de inchiriere a contractul de inchiriere pentru sediul asociatiei prin act aditional.
Va rog care sunt actele necesare la Judecatorie pentru Incheiere ? doar actul aditional si o cerere ? Multumesc
O asociatie de proprietari cate oferte de pret trebuie sa adune pentru o lucrare (renovare lift) ca sa se incadreze in legiile in vigoare ?
MULTUMESC
Liftul vechi (cabina) exista insa fara motor, acesta va fi inlocuit cu unul nou (cabina, motor, panouri..) astfel de lucrare se incadreaza la Articolul 51 mentionat de Dvs. ? e vorba de inlocuire piese.

Totodata, se poate lua o hotarare AG prin care unii proprietarii (parter, etaj I) sa fie scutiti de aceste costuri ? si se poate lua inca o hotarare AG prin care repartizarea costurilor sa fie in mod egal / apartament ? si nu pe cota parte.
Locatarii dintr-un bloc doresc sa instaleze un lift (exista spatiu pentru lift, exista usi la fiecare etaj, dar fara motor si cabina etc.) va rog sa transmiteti repartizarea costurilor revin tuturor locatarilor ? cei de la parter si etajul I nu doresc sa contribuie , deoarece spun ca aceasta investitie nu este o reparatie. Asociatia are o oferta de la furnizor (15000 euro). Va rog cum trebuie sa repartizeze asociatia acest cost? Multumesc.
Buna ziua. Am donat un apartament catre o persona (prietena) cu contract de donatie unde s-a mentionat ,,prezenta donatie nu aduce atingere rezervei mostenitorilor mei.,, Copii mei au dreptul la acest apartament ? poate sa atace in instanta ? Multumesc.
Mama a divortat, dupa care a trait cu un alt barbat care de la 10 ani m-a crescut ca un tata. Acest barbat (tata adoptiv) a murit. Parintii ei au fost bogati si din acest motiv a beneficiat de drepturi potrivit Legii 118/1990. Nu s-a casatorit cu mama, doar au trait impreuna 33 de ani. Eu, ca fiu vitreg, beneficiez de drepturi potrivit legii de mai sus ?
MULTUMESC