avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Activitate cri_secret_ina

Activitate cri_secret_ina

Multumesc frumos pt.raspuns!!!
Buna ziua!
As dori sa stiu daca se deconteaza naveta daca locul de munca este la o distanta mai mare de 80 de km de la domiciliu.
Daca da,atunci ce lege reglementeaza asta?
Va multumesc anticipat pt.raspuns!
Bună ziua!
Aş dori să ştiu dacă,în cazul în care au absentat de la şedinţa de constituire a Consilului Local, 3 consilieri locali îşi pot depunde jurămintele dacă nu este trecut ca punct pe ordinea de zi această procedură.
Ordinea de zi o stabileşte Primarul.Poate fi sancţionat secretarul u.a.t. pentru nedepunerea acestor jurăminte,dacă aceşti consilieri care au absentat de la şedinţa de constituire a Consilului Local sunt prezenţi la dezbateri?
Vă mulţumesc pentru timpul acordat!
Răspuns la discuția Incetarea mandatului de primar
Lg.nr 393/2004 la art.15,alin.2,lit.g1 va contrazice...
Buna ziua!

As dori sa stiu ,in situatia schimbarii partidului politic,primarul pierde functia de primar,inainte de terminarea mandatului?
Referatul constatator in baza caruia prefectul emite ordinul de incetare de drept a mandatului, se intocmeste de secretar,sau doar se semneaza de catre acesta?
Pana la intocmirea referatului,ar trebui primita de la partid o adresa scrisa,nu?

In cazul care mandatul primarului inceteaza si viceprimarul este eliberat din functie,consilierii locali aleg,prin hotarare un nou viceprimar,sau atributiile primarului sunt exercitate de catre secretar,pana la alegerea unui nou primar?

Daca primarul de afla in concediu medical,ii poate inceta mandatul prin ordin al prefectului?Dar daca este in concediu de odihna?

Va mltumesc anticipat pt.raspunsuri!

Răspuns la discuția Uzucapiune
Vă mulţumsc pt.răspuns!
Deci în niciun caz la notar...
As dori sa stiu care este procedura transformarii postului unui contractual in functionar public.
In ce legislatie pot gasi raspuns?
Va multumesc anticipat!
Discuție Uzucapiune
As dori sa stiu cum poate deveni o persoana proprietar asupra unui imobil,daca au trecut 35 de ani de cand a cumparat acest imobil,insa fara forme legale.
Se poate adresa &unui notar sau doar instantei de judecata?
Sunt doua forme ale uzucapiunii,30 de ani&10-20 de ani?
Ce presupune fiecare?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Stabilire salariu referent
Va multumesc pt.raspunsuri!
Buna ziua.
As dori sa stiu cine stabileste limita minima sau maxima pt.un referent din cadrul Compartiment.de Evidenta Populatiei.
Salariul se stabileste pe baza Anexei nr II b din O.U.G nr.10/2008?
Va multumesc anticipat pt.raspuns!