avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate DAN 27

Activitate DAN 27

Masina a fost achitata integral intre timp si am devenit proprietar de drept. In aceasta situatie tot societatea de leasing este indreptatita sa solicite restituirea sumei?
Am achizitionat un autorism in sistem leasing. Toate cheltuielile facute probabil de firma de leasing (taxe privind inmatricularea, taxa numere, taxa certificat inmatriculare, etc.) le-am achitat in urma unor facturi emise de aceasta societate.
De asemenea, societatea de leasing mi-a emis spre achitare o factura avand ca obiect ,,Taxa speciala prima inmatriculare" a carei contravaloare am achitat-o depunand suma respectiva in contul acestei societati.
Va rog sa-mi spuneti daca aceasta factura emisa de societatea de leasing si achitata de mine releva faptul ca am platit taxa de prima inmatriculare si daca in baza ei pot face demersurile necesare in instanta pentru recuperarea acestei taxe.
Daca nu, va rog sa-mi spuneti cum sa procedez.
Va multumesc.

Răspuns la discuția Credit la banca neachitat
Va multumesc dar as mai avea o intrebare:
Recuperarea se face dupa o anumita regula, de exemplu intai poprirea pe salariu iar daca nu ai venituri trec apoi la urmatorul pas executarea bunurilor aflate in proprietate sau vin direct si iau tot ce gasesc?
Spre exemplu eu as dori sa mi se faca poprire pe salariu fara sa-mi fie executate bunurile, se poate asa?
In primul rand trebuie sa aveti grija de certificatul medico-legal, in rest ancheta isi va urma cursul iar daca nu intervine intelegerea intre parti, totul se va hotara in instanta.
Buna ziua.
Datoriile catre banci se prescriu? Am un credit neachitat, banca a reziliat contractul si as vrea sa stiu daca exista un termen in care acestia pot trece la executare silita sau ma vor urmari toata viata?
PS.: Creditul e cu ,,buletinul". :)
Va multumesc.
Este redactata! Cei din primarie spun ca au o copie dar nu au primit-o oficial. Daca va fi solicitata de toti cei 150, instanta o va da la fiecare?
Urmare a unei actiuni in instanta, un grup de 150 de persoane am castigat procesul impotriva primariei, la Curtea de Apel. A trecut mai bine de o luna iar hotararea judecatoreasca nu este pusa in aplicare, respectiv restituirea unei sume de bani pe motiv ca nu s-a primit hotararea judecatoreasca.
Va rog sa-mi spuneti in cat timp instanta comunica aceasta hotarare, cui o comunica sau cum pot intra eu in posesia ei avand in vedere ca procesul a fost unul colectiv?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Poprire pe salariu
L-am citit si l-am si inteles.
Cu acelasi respect.
Răspuns la discuția Tractarea unei remorci usoare
Daca auto era inmatriculat in Franta, nu era problema, dar daca auto are nr romanesc trebuie sa va supuneti legilor romanesti unde remorcile se inmatriculeaza separat.E fapta penala punerea in circulatie a unei remorci neinmetriculate.
Răspuns la discuția Poprire pe salariu
Se poate sa-mi raspunda cineva care cunoaste legea mai bine decat mine si decat colegul care se aventureaza in a raspunde doar de dragul de a umple forumul?
Daca nu cunoasteti, va fac eu cunoscut faptul ca impozit se plateste doar pe auto tinute pe domeniul public.
Rog totusi pe cineva sa-mi raspunda la intrebarea initiala. Va multumesc.