avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters20225

Activitate ContSters20225

Răspuns la discuția activare cont
NU ESTE NICIUNDE!
Răspuns la discuția diminuare salariu.....
Daca aceasta situatie se intampla, poti solicita o reesalonare a ratelor functie de salariul diminuat. Se merge la banca cu adeverinta cu veniturile nete pe ultimele 12 luni iar banca reface calculele pentru restul ramas neachitat.
Răspuns la discuția contabilitate
la piese de schimb (cont 3024 -daca raman in stoc, si apoi 6024=3024 cand se pun pe masina)
Răspuns la discuția activare cont
Nu am primit nici-un mail in casuta.
Răspuns la discuția activare cont
Am facut ce mi-ati zis dar contul este tot inactiv. Scuze pentru insistenta.
Discuție activare cont
Pana in data de 14.10.2009 contul era activ, acum nu mai este !!
Nu mai am mail-ul trimis de dvs. in 2006 sau 2007, l-am sters din casuta !
Cum fac sa activez din nou contul???????#-o:((
Răspuns la discuția Activitate PFA
Obligatii ale PFA

Registrele obligatorii pentru PFA sunt:
- registrul jurnal de incasari si platii in care se inscriu toate incasarile (veniturile din facturile emise, donatii, despagubiri etc.) si toate platile(facturi furnizori). Pe baza acestui registru, inspectorul va calcula venitul impozabil si impozitul pe venit. Acest impozit final se compara cu impozitul platit cu titlu de avans iar pentru diferenta se face decizie de impunere.
- registrul inventar care se completeaza cu mijl. fixe intrate sau iesite, valoarea ramasa de recuperat, etc conf rubricilor.
Ambele registre se numeroteaza, se snuruiesc, se inregistreaza si se stampileaza la Administratia Financiara, la inspectorul care raspunde de PFA. #-o

Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Nu are importanta.
Venitul in sine este de natura salariala; faptul ca este coroborat cu facilitatea de a fi scutit nu influenteaza natura venitului.
Răspuns la discuția achizitii intracomunitare
Vedeti ca Spania face parte din UE si nu se ma vamuiesc marfurile!!!!!!!!!!!!
Si nici licente de import nu se mai elibereaza!!!!!!!!!!!
Răspuns la discuția TVA CU TAXARE INVERSA
Ce se contesta dupa ce a trecut controlul?

In privinta obiectului contestatiei, alin. (2) al art. 176 statueaza: “Obiectul contestatiei il constituie numai sumele si masurile stabilite si inscrise de organul fiscal in titlul de creanta sau in actul administrativ fiscal atacat”.

In alta ordine de idei, Codul de procedura fiscala nu stabileste in mod limitativ categoriile de acte impotriva carora contribuabilul poate face contestatie, ci stabileste principiul potrivit caruia contribuabilul poate face contestatie impotriva oricarui act administrativ fiscal care indeplineste conditiile prevazute de lege.