avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate Derulator

Activitate Derulator

Bună ziua,
Pentru încheierea unui contract de utilități (gaze, curent) se poate folosi contractul de partaj succesoral prin care am devenit proprietarul casei? Dacă nu, ce act de proprietate se poate folosi?
Mulțumesc anticipat.
Bună ziua,

Sunt pensionar, iar soția mea a decedat de curând, fiind încă în activitate.
În această situație, există vreo posibilitate de a primi o pensie de urmaș sau ceva similar în urma acestui dureros eveniment?
Mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Bună ziua,

Pentru castigul realizat din vânzarea de acțiuni se plătește CAS și CASS?
Mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Bună ziua,
Care este procedura de urmat în vederea închiderii unui CMI ca urmare a decesului titularului?
Mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Ce formalități trebuie îndeplinite pentru suspendarea activității unui c.m.i.?
Mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Discuție I.T.P.
În această perioadă îmi expiră ITP-ul. Deoarece trebuie să mă deplasez destul de mult în interesul serviciului, am nevoie de mașină.
Ce trebuie să menționez pe acea declarație pe propria răspundere pentru a mă putea deplasa la service fără a-mi crea probleme la un eventual control?
Bună ziua,
Începând cu luna august 2019 am ieșit la pensie, dar îmi continui activitatea ca PFA. Ce documente sau declarații trebuie să depun la ANAF pentru a-mi reglementa plata contribuțiilor CAS și CASS în noua situație?
Mulțumesc anticipat pentru clarificări.
Răspuns la discuția Obligații plată CAS, CASS
PFA
Bună ziua,
Dacă în anul 2018 am realizat venituri sub 10000 lei este obligatoriu să mai plătesc CAS și CASS? În ce cuantum?
Mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Am depus declaraţia unică online şi aş vrea să-mi plătesc obligaţiile, însă nu găsesc nicăieri nici o informaţie cu privire la sumele de plată. În această situaţie plătesc sumele calculate de mine în declaraţie? Pot găsi undeva o confirmare a acestora sau o recalculare de către ANAF a sumelor respective?
Mulţumesc anticipat pentru lămuriri.