avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Activitate eu45ani

Activitate eu45ani

Pensionar gr2 pe caz de boală.
In aceasta situație se consideră handicap să știu dacă am și alte drepturi in afară de pensie, si dacă perioada in care sunt pensionat in condițiile date, îmi merge si vechimea în muncă.
Mulțumesc!
Dar eu care fac această activitate, ce sancțiuni as putea primi, că daca nu mai încasez, rămânem fără apă.

ynocentta a scris:

Este situatie delicata deoarece,legal activitatea de gestiune poate fi exercitata numai de catre persoane cu stiudii in domeniu si cu garantie materiala
Se mai pune problema ca daca nu exista persoana juridica constituita la nivelul imobilului d elocuit in comun,atunci persoana care exercita atributiile si presteaza activitatea de casier nici nu poate emite documente legale=chitante pentru sumele percepute de la locatari
Legal,este problema care trebuie solutionata prin implicarea primariei proprietar al imobilului

Daca nu există asociatie...
Locuim într-un bloc social, oamenii sunt la nivelul pragului de existența, nivelul de școlarizare este de maxim 10 clase, unii chiar analfabeti.
Nu există asociație, există cineva care practic colectează banii pentru pentru plata singurei facturi, cea de apă rece, că nu au căldură și nici apă caldă.
Ce ar risca acel casier, să zic așa, in cazul unor controale.
Mulțumesc !
Bună dimineața
Vă supun atenției un caz, locuiesc într-un bloc care și holuri unde sunt mai multe apartamente.
Unii locatari au decis să închidă usa de acces pe hol.
Au acest drept fără acordul asociației ?
Cu atât mai mult ca prin acele holuri este si coloana generală de alimentare cu apa potabilă pentru toți locatarii.
In caz de avarie trebuie sa aștepți sa "deschidă" cineva.
Ce se poate face ?
Mulțumesc anticipat !
Discuție Proprietate ?
Dacă o locuință nu mai este utilizabila nefiind locuită de 35 ani se mai poate numi locuință ?
Am cumparat un telefon pe internet, spuneau ca este dual sim, nu era,, dar nu ma deranjat acest lucru, dar era si defect software, am trimis produsul prin curier, pe banii mei, la service recomandat de vanzator.
Cei la service m-au anuntat ca telefonul este foarte uzat si voi suporta cheltuieli de reparare.
L-am folosit doar cat am transferat datele din vechiul telefon, doar maxim 2 ore.
Cata uzura puteam provoca in acest timp ?
Imi pare a fi o "lucratura".
Cui sa ma adresez pentru recuperarea integrala a banilor platiti pe un produs defect ?
multumesc
Discuție Vanzare casa
Buna ziua
Raportat la anul 2020, socrul meu a murit acum 25 de ani, acum 10 ani a murit si cumnatul meu care avea un copil de 6 ani la deces.
Cumnata s-a recasatorit la un an dupa decesul sotului parasind impreuna cu copilul casa parinteasca in care locuia cu soacra mea.
Intrebarea este : poate soacra mea sa vanda casa si terenul aferent ?
multumesc
Discuție Testament
O familie fara copii, ea moare prima si rudele ei renunta la partea lor.
El face un testament unui nepot.
Apoi revine si anuleaza testamentul, facand altul unui alt nepot.
Intrebarile sunt :
1 se mai poate deschide succesiune din partea cuiva ?
2 poate fi contestat ultimul testament de catre primul nepot ?

multumesc
Răspuns la discuția Procura primire pensie
Am fost la notar, trebuie ceva prin judecatorie.
Buna ziua
Soacra mea este pensionara la limita de varsta (87ani), este nedeplasabila si locuieste la alta adresa decat cea din buletin.
Este bolnava si de Alzheimer motiv pentru care imi trebuie o procura de ridicare de la oficiu postal a pensiei ei.
Cum si de unde se obtine aceasta procura, eventual un model de formulare.
multumesc frumos