avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Activitate BADNIC4

Activitate BADNIC4

Discuție Modificare gard
Buna seara,
în urma unei sentințe judecătorești am intrat in posesia unei grădini căreia doresc sa-i modific gardul.Actual acesta este din scândură cu stâlpi din fier cu fundație de beton.Lemnul este in stare avansată de degradare.Eu doresc sa-l fac din beton.Doresc sa stiu procedura pe care trebuie sa o urmez.
Am nevoie de topometrist?Mentionez ca am expertiza tehnică de la evaluator cu măsurătorile.
Multumesc de raspuns.
Pt această fereastră am nevoie de autorizatie de la primărie?
Buna ziua,
În urma cu mulți ani bunica
m-a lasat sa-mi fac fereastra de lumina(mata, basculanta) care da in curtea dansei.Dupa moartea bunicii o mătușa ma amenința ca ma da un judecata daca nu zidesc ferestra, care nu este in planul casei.Va rog sa-mi spuneti ce pot face sa nu am probleme.Daca înlocuiesc ferestra cu cărămizi de sticla am nevoie de autorizatie?
Răspuns la discuția Recurs sentinta definitiva
Sunt putin indusă în eroare, deoarece cei de la oncpi imi fac actele pe teren pt ca sentinta este definitiva, iar pt diferența de bani am trimis actele pt punere în executare. Mi s-a pus ca mai poate cere doar revizuire sau cerere prin anulare.Chiar nu mai inteleg nimic.
Bună ziua, în anul 2015 am fost dati in judecata - partaj judiciar.Pe fond s-a dat sentinta favorabilă noua.Reclamanta in 2018 a facut apel, iar tribunalul a menținut sentinta pe care au declarat-o definitivă. Reclamată azi, 23.08.2019 a facut recurs la Curtea de Apel.
Doresc sa stiu daca se mai poate face recurs la o sentinta definitiva.Mentionez ca instintarile cu sentinta definitivă s- au primit acasa in 4.07.2019.
Multumesc.
Bună seara, în urma unui proces civil de partaj judiciar am câștigat un lot de teren.Toata proprietatea a fost împărțită în 4 loturi de către judecator.Eu doresc sa imi trec in cf lotul.Am întrebat ce trebuie sa fac si mi-a fost spus că trebuie sa intabulez toate 4 loturile pt a-mi trece lotul in Cf cu nr topo.Celelalte pers nu sunt interesate sa isi rezolve loturile.Exista si altă cale de a trece lotul in Cf fără a fi nevoit să intabulez toate loturile?Costurile sunt ridicate /lot 800 ron de fiecare lot.
În 12.04.2019 s-a dat sentinta definitiva in urma apelului facut de reclamată.Intrebarea mea este: in cat timp ne va fi trimisă sentinta. Ce putem face pt a urgenta trimiterea sentinței.
Buna ziua,
in 2017 am fost executat silit pt. un imprumut la banca. Am ajuns la o intelegere cu banca si executorul.Suma in Martie 2017 era de 32672.28 din care am achitat in momentul intelegerii de plata 9000 ron, iar din luna aprilie in fiecare luna cate 700 ron.In aceasta sapt.25.03.2019 mi-a fost trmisa o cerere de staruinta in care este specificata suma de plata(17895.76 ron).
Intrebarea mea este de ce mai este aceasta suma de plata, deoarece din calculele mele ar mai fi fost sub 10000 ron.
La creditul restant se mai adauga alte dobanzi, penalitati?
Buna ziua,
in 2017 am fost executat silit pt. un imprumut la banca. Am ajuns la o intelegere cu banca si executorul.Suma in Martie 2017 era de 32672.28 din care am achitat in momentul intelegerii de plata 9000 ron, iar din luna aprilie in fiecare luna cate 700 ron.In aceasta sapt.25.03.2019 mi-a fost trmisa o cerere de staruinta in care este specificata suma de plata(17895.76 ron).
Intrebarea mea este de ce mai este aceasta suma de plata, deoarece din calculele mele ar mai fi fost sub 10000 ron.
La creditul restant se mai adauga alte dobanzi, penalitati?
Buna ziua,
in feb 2018 am facut un imprumut de 4000 ron la un IFN. Ultima plata a fost facuta in 14.06.2018.Am anuntat ca mi-a scazut venitul . Nu am primit nici un raspuns. In Ianuarie 2019 primesc un mesaj pe tel. de la o firma reuperatoare ca imprumutul meu a fost cesionat fara a fi instintata in scris.Am sunat eu la ei si le-am spus telefonic ca doresc sa platesc in fiecare luna o anumita suma.Mi-au transmis ca suma de achitat este de 5300 ron si trebuie achitata integral., deoarece nu pot accepta plata lunara.Mesajul lor pt mine a fost ca eu pot plati I fiecare luna, dar nu imi garanteaza ca imi va ramane contractul la ei, ci va fi dat pt a fi executata silit.

Intrebarea mea:in cazul in care voi fi executata silit ce anume imi va fi executat(am un venit de 1970 ron si o masina din 2002 care este pe numele sotului dar cumparata in timpul casatoriei).