avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi

Conferință avocatnet.ro: SAF-T și facturarea electronică, obligatorii din 2022. Implementare și impact. Lectori: EY România. Joi, 27 Ianuarie, ora 11:00. Rezervă loc și participă → 

Forum Activitate adimanea

Activitate adimanea

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua! Ar fi trebuit sa intrebati la primarie de ce acea familie apare cu trei locuri de parcare, respectiv daca este legal acest lucru.
Buna ziua! Comitetul Executiv este cel care decide daca sumele sunt scazute din fond sau sunt trecute la intretinere. In asociatia noastra sumele mari sunt scazute din fondul de reparatii, insa sumele mici (de exemplu pentru o desfundare a instalatiei de canalizare) sunt trecute pe lista de intretinere. Administratorul ma intreaba de unde platim sumele, iar eu decid impreuna cu membri C.E. cum acoperim cheltuielile. In cazul dumneavoastra C.E. nu are niciun cuvant de spus? Administratorul este angajatul Asociatiei si nu ia decizii in numele acesteia.Va mentionez ca avem tot firma de administrare, insa aceasta se ocupa numai de administrarea contabila.
Multumesc pentru raspuns! Asa ma gandeam si eu, insa e destul de dificil. Totusi ar fi singura solutie!
Multumesc pentru raspuns!
Cum putem sanctiona un vecin care in mod constant prin actiunile sale infunda canalizarea blocului? Acesta produce miere de albine si varsa in canalizare o substanta de culoarea si consistenta unturii, care se depune pe conducta (in special la coturile instalatiei),unde impreuna cu hartia igienica formeaza un dop. El nu recunoste nimic si nici noi nu stim cum sa procedam sa il tragem la raspundere, deoarece ne-am saturat sa platim cu totii desfundarea canalizarii . Multumesc!
Multumesc!
Multumesc!
Buna ziua! Multumesc!Insa acolo nu spune nimic de abrogarea art 249. Mai este in vigoare sau nu?
Buna ziua! Locuiesc in Bucuresti, intr-un condominiu cu 20 de apartamente in care nu exista niciun proprietar debransat. Din cate stiam eu in conformitate cu Legea nr 325/2006 completata cu Ordinul ANRSC nr 91/2007 art.249 in situatia in care nu este niciun proprietar debransat nu te mai poti debransa. Astazi am aflat ca , Curtea de Apel Bucuresti a emis Sentinta NR.1095 din 20.04 2015 prin care anula acest articol 249., in urma unui proces cu RADET Constanta. Cei de la fostul Radet Bucuresti nu au anuntat nimic. Deci ma pot debransa, respectiv pot monta o centrala termica in apartament? Multumesc!