avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate vio.micle

Activitate vio.micle

Azi am primit o factura de la electrica in care im spune ca am de platit suma de 3000 lei pe anul 2022 ca urmare a inflației . este corect fiind cu facturile la zi ?
Daca nu exista canalizare in comuna , si fosa septica este construita de 30 de ani mai trebuie declarata ?
Nu exista suspendare mai mare de 120 zile , poate a avut o condamnare care atrage automat anularea permisului si poate fi redobândit dupa o noua școlarizare si examinare .
Ma interesează in scopul ca firma unde lucrez dorește sa cumpere acest imobil care in prezent este inchiriat de lachidator , iar evaluarea sa făcut in 2017 iar preturile de evaluarea sunt mult peste valoarea reala . doream sa știu daca pot cere o noua evaluare
Multumesc
La inchirierea unei cladiri de la un lichidator cui revine obligatia de a efectua repartii de intretinere a cladiri respective , in aceasta situatie se aplica Legea locuinței nr. 114/1996
cat este valabil raportul de evaluare a unui imobil
Sun pensionar militar , valoarea pensiei sa calculat in funcție de cele 6 luni alese de mine . Eu am lucrat si înainte de a fi militar 8 ani in grupa 1 ,iar dupa pensionare am continuat sa muncesc in sectorul privat . La împlinirea vârstei legal daca cumulez cel puțin 15 ani pot solicita pensie civila?
Am lucrat 24 ani ca militar grupa 1 ,inainte am lucrat 7 ani tot in grupa 1 de munca la mina .In prezent sunt pensionar dar spre surprinderea mea in decizia de pensionare ani lucrati in mina nu sunt calculati ,
Ce ar fi de facut
Discuție CHIRIE
Detin o locuinta inchiriata de la primarie ,azi am primit o instintare ca prin hotarirea consiliului local mi-a fost marita chiria.
Pot sa modifice chiria cum vor ei ?
Doresc sa deschid o firma specializata doar in transportul si recuperarea autovehiculelor defecte ,accidentate
1 Ce documente trebuiesc obtinute si de unde
2 ce documente trebuie sa fie in cabina in momentul controlului
va multumesc