avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Activitate af_krisz

Activitate af_krisz

Buna ziua,

Daca o firma participa la o licitatie, care incadreze in categoria IMM, iar cifra de afaceri nu este atat, cat cere in documentatie de atribuire , iar o firma sustine cifra de afaceri prin agajament ferm, care nu este in categoria IMM, atunci firma nostra beneficiaza 50%, ( cifra de afaceri) sau nu?
Răspuns la discuția document constatator
Multumesc mult pentru raspuns!
Buna ziua,

In fisa de date A.C cere la demostrarea experientei similare , pentru fiecare contract similar : document constatator - care nu este , nici nu am primit si in zilele acsete nici nu am timp sa-l achizitionez. Exista vreo lege, cu care se poate contesta, daca A.C respinge oferta numai din cauza lipsei acestui document constatator ( pt ca reprezinta a cerinta minima )
Buna ziua,
am si eu o intrebare. Daca licitatia are un cod CPV ( in fisa de date scrie asa)- -lucrari de constructii drumuri, iar obiectul contractului este modernizarea drumurilor forestiere si in experienta similare cere numai un contract de natura si complexitatea celei care urmeaza a face obiectul contractului de lucrari. Iar eu am contracte de constructii drumuri, dar nu drumuri forestiere, atunci autoritatea contractanta are obligatia sa accepte , sau nu....
Astept un raspuns cat mai repede!
multumesc!
Răspuns la discuția rog raspuns - licitatie
Dace autoritatea contractanta cere certificate de atestare atunci nu poate avea datorii !
Răspuns la discuția rog raspuns - licitatie
Daca autoritatea contractanta cere certificatele de atestare, atunci nu poate avea datorii.
In declaratie privind lista principalelor lucrari in ultimii 5 ani, pot sa scriu lucrarile similare de catre subcontractant?
Răspuns la discuția sfaturi parteneriat SEAP
Da poate participa, trebuie un Acord de asociere, si sa va cititi cu atentie documentatia de atribuire, pentru ca la fiecare capiotol scrie ca in cazul unei asocieri , fiecare asociat este obligat sa prezinte certificatele mentionate.
Răspuns la discuția sfaturi parteneriat SEAP
Daca autoritatea contractanta a publicat in SEAP, intreaga documentatie de atribuire, trebuie sa permite accesul direct la aceasta documentatie ( trebuie descarcat documentatia de atribuire), acolo scrie exact documentele necesare. Iar documentele oficiale depuse de persoanele juridice, depuse intr-o alta limba decat romana, trebuie prezentate in origional , sau copie legalaizata , insotite de traduceri legalaizate in limba romana, efectuate in mod obligatoriu de catre traducatori autorizati.
In cazul in care in tara de origine sau in tara care este stabilit ofertantul nu se emit documente de natura mentionate in documentatie de atribuire,, autoritatea contractanta are obligatia de a accepta o declaratie pe propria raspundere .
Daca este o asociere , certificatele de atestare se ia cumulativ, sau exista o lege care reglementeaza ca autoritatea contractanta are dreptul sa cere sa fie indeplinite obligatoriu de catre fiecare din memri asocierii?