avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Activitate geoman

Activitate geoman

De ce numai 1,5puncte?Dar puncte pentru anii 25-30 și 30 -35 ani nu se adaugă?



Carp Mircea a scris:

Se vor mai adauga aproximativ 1,5 puncte de stabilitate la punctele aflate in plata.

Buna ziua.Am lucrat 35 de ani si am iesit la pensie in 2021 la limita de varsta la varsta de 54 ani,am lucrat in grupa 1 14 ani si in conditii deosebite 14 ani si mi sa redus varsta de pensionare.am un facut armata 1,4 ani si am 6 luni de somaj.Acum intreb ce punctaj se mai aduga la recalculare?
Pensie de urmas.Sora mea implineste anul acesta 60 de ani si are 22 ai de munca iar sotul ei a murit acum 5 ani si in luna ianuarie ar fi trebuit sa sa implineasca 65 de ani are in jur de 18 ani lucrati nu a fost pensionat.Sora poate beneficia de pensie de urmas ?
Pensie de urmas.Sora mea implineste anul acesta 60 de ani si are 22 ai de munca iar sotul ei a murit acum 5 ani si luna aceasta ar fi trebuit sa sa implineasca 65 de ani are in jur de24 ani lucrati nu a fost pensionat.Sora poate beneficia de pensie de urmas la implinirea vârstei lui de pensionare sau la iplinirea vartei ei de pensionare?
16.04.1967 armata 1 an si 4 luni sunt angajat din1985 21 februarie deci 36 ani din care 1 an si r luni armata si 6 luni somaj in grupa 1 am 14 si o luna dar cum ati vazut sunt in mai multe etape (se aduna toate chiar daca anii nu sunt completi) si 13 ani si 9 luni in conditii deosebite.




Buna ziua.Vreau sa stiu cand pot iesi la pensie am 54 ani si vechime in munca 34 ani am lucrat in grupa 1 de munca pana la armata 1 an si 11 luni dupa care inca 5 luni apoi am plecat la alta societate si am lucrat 4 si 4 luni urmat de somaj 6 luni dupa care am lucrat la aceeasi societate inca 8 ani si 4 luni dupa care 13 ani si 9 luni in conditii deosebite.Multumesc frumos.
Buna ziua .Am lucrat 6 ani gr 1 de munca si 14 ani conditii deosebite si am in jur de 34 ani lucrati cu tot cu armata
si mai am un proces pe rol si ar trebui sa mai castig 8 ani de gr 1. Si as vrea sa stiu cand as putea iesi la pensie si cu anii astea din proces si fara ei si cu legea acuala si cu aia care o sa fie din 2021? Am 53 de ani.Multumesc.
Buna ziua,doresc sa stiu ce trebuie sa fac in legatura cu o mostenire fiind compusa dintr-un imobil si 5 ha. pamant

noi suntem doi frati, eu si o sora, am mai avut un frate care a decedat acum 2 ani el nefiind insurat niciodata si nici copii din vreo relatie

imobilul este compus din doua cladiri ,o cladire pe numele parintilor iar cealata pe numele bunicilor din partea tatalui el fiind singur la patinti,

stiu ca trebuie sa fac mai multe succesiuni dar sora nu doreste acest lucru, invocand ca nu are bani iar imobilul fiind in prezent locuit de fiul ei

cum pot sa imi iau partea mea de mostenire ea nevoind sa contribuie cu bani la succesiune si mai sunt si datorii la impozit,ce ar trebui sa fac si ce cheltuieli ar implica din partea mea cum pot eu sa o oblig sa plateasca partea ei?
Buna ziua.am un frate care in data de 1.05.2017 a fost imbarcat untr-un microbuz Atlassib din Faticeni la ora 2 si urma sa se deplaseze in Italia Nicosia, in seara zilei de 2.05 2017 a fost accidentat pe atustrada A30 intre Napoli si Salerno dar ca pieton ,firma Atlasib a comunicat telefonic a doua zi familiei ca a avut loc un accident si ca fratele meu este mort in care ei nu au nici o vina pur si simplu a fugit din autocar pe autostrada si a fost accidentat ca pieton dar cu variane diferite nici una la fel cu alta depinde cu cine vorbeam (soferi sau angajati ai firmei),noi am cautat sa ne informam unde este si am aflat ca nu e mort e intr-un spital din Nocera Inferiore in stare foarte grava in coma ,de atunci i sa amputat un picior are multiple traumatisme la cap,plamani si altele care cred ca ramane neom,ne este foarte greu sa mergem in Italia sa vedem starea lui el nefiind casatorit singuri suntem eu si o sora de a mea fiecare cu problemele lor ,obtinem foarte greu informatii de la spital limba nu o cunoastem dar am vrea sa stim ce este de facut ,ce putem face sa vedem cu adevarat ce sa intamplat cine este vinovat de a ajuns in halul asta ,o fi poate si el dar cum a ajuns calatorind cu un autocar si sa fie accidentat ca pieton? Nici macar nu stim ce masina la accidentat. Cineva a sugerat ideea de a lua legatura cu un avocat italian pentru despagubiri,dar imi este frica el ete inca inconstient si nu pot sa vorbesc cu el ce sa intamplat, daca el are pate de vina ce se poate intampla?