avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Activitate andreeazanfir

Activitate andreeazanfir

am situatia:
la sf anului am avut urm sit: impozit profit trim.
luna 03: -2857
luna 06: 1491 achitat
luna 09: -2580
luna 12: 1250

acum fac decl 101
pierdere anuala -3716 (cont 121 )cu amortizarea anuala 492 = 4208
chelt nedeductibile : 1491+1250+492+478( chelt de prot care depasesc limita) =3711
total pierdere -497
impozit pe profit declarat prin d 100 pe tot anul e 1491 la luna 06.
intrebarea e platesc acum cei 1250 lei de la ultimul trimestru?
sau nu trebuiesc platiti?
Va multumesc pentru ajutor
in dec am primit ca avantaj in natura un bilet la un concert in val de xxx
am impozitat suma in statul de salarii cum trebuie.
banii s-au luat din casa si s-a achitat biletul.am facut dispozitie si nota
542=5311 suma xxx
si trebuie sa ma scad din avand spre decontare cu suma de la bilet si nu stiu ce nota sa fac =542 xxx si se stinge 542
multumesc
va rog sa imi spuneti daca zic bine sa adaug un cod caen la obiectul de activitate al firmei pentru ce am scris mai sus 4531.este bun? multumesc
mama unui salariat a decedat azi. cum procedez daca dnul administrator vrea sa ii ofere ajutor financiar. mama lui era pensionara. el o sa ia bani de la casa de pensii pt cheltuieli. este o suma anume pe care trebuie sa o ofer salariatului? sau o hotaraste administratorul?se pot recupera cumva banii astia?va multumesc
Răspuns la discuția Depunere rectificativa 101
va multumesc din suflet deci pot sa o repun luni corect si sa platesc diferenta de impozit neachitata corect
o zi buna
acum am luat la verificat declaratiile si am vazut ca decl 101 pt 2013 a fost depusa eronat in 25.03.2014. pot sa o refac si sa o depun luni? firma va fi sanctionata? bilantul e bun decl nu a fost buna nu da cu bilantul.multumesc
pe ce cont sa inregistrez o factura in val de 800 lei cu obiecte vestimentare pentru personalul firmei si o alta intrebare pe ce cont inregistrez obiecte vestimentare pentru administratorul firmei achizitionate? multumesc
pot proceda astfel: sa lucrez 2 ore sambata si sa imi iau liber 2 ore vineri? si colegii in alte zile ale saptamanii la fel ca procedura? si fac act aditional in care specific aceste modificari iar in stat nu trebuie sa fac nici o modificare nu tot 40 ore pe sapt sunt lucratoare nu? multumesc frumos de ajutor.
da .noi lucram in prezent 8 ore pe zi 5 zile pe sapt.si vrem sa ne bagam si 2 ore suplimentare sambata. ce modificari fac la contract fac act aditional dar nu stiu cum se platesc? ce procent caci vreau sa il dau pe cel mai mic daca se poate.multumesc
buna ziua
as dori sa adaug la fiecare salariat in total 3 persoane cate 2 ore lucrate sambata .cum sa procedez? ce modificari trebuie sa fac si cu cat se plateste aceste 2 ore? va multumesc frumos pentru ajutor