avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 349 soluții astăzi
Forum Activitate costelion

Activitate costelion

Răspuns la discuția Cumulul pensiei cu salariul
ok. multumesc pt raspuns.
Ma intereseaza care este termenul in interiorul caruia presedintele tarii trebuie sa promulge o lege? Si in mod specific daca a fost promulgata legea privind cumulul pensiei cu salariul la bugetari, care a primit vot favorabil final in Camera Deputatilor pe 17 septembrie a.c.?
Răspuns la discuția despre cazier judiciar
nu stie nimeni?
Răspuns la discuția despre cazier judiciar
da, la asta ma refer; daca vreau sa ma angajez intr-o institutie de aparare sau o firma de security, firma sau institutia respectiva va cere verificari specifice, nu este suficient ca aduc eu un cazier judiciar curat; in urma acestui gen de verificari apare condamnarea cu suspendare pe care am avut-o, desi am fost reabilitat iar cazierul judiciar pe care eu il solicit iese curat; dar din cauza faptului ca verificarile cerute de institutia sau firma de aparare releva ca am avut antecedente penale, eu nu ma pot angaja acolo; am inteles ca se poate solicita stergerea totala din evidente a antecedentelor penale dar nu stiu pe ce cale; la politie sau la instanta care a dat hotararea??
As vrea sa stiu cum si cui se poate solicita stergerea unui cazier intern(nu cel obisnuit) dupa ce a intervenit reabilitarea. De exemplu ca sa te angajezi la o firma de paza si security se va cere un cazier intern. Multumesc.
Dupa o condamnare cu suspendare care a expirat in 10 iunie 2010, cu o perioada de proba de 2 ani, deci in 10 iunie 2012 a expirat si acesta. Stiu ca reabilitarea intervine dupa perioada de proba, DIN OFICIU, fara sa solicite cel in cauza. Deci azi 9 iulie 2012 daca cere la politie un cazier juduciar iese "curat"??
Multumesc.
Răspuns la discuția contributia PFA la CASS
Reiau problematica legata de plata CASS. Nu mi se pare normal sa platesc de 2 ori CASS si din pensie si din alte venituri, ca si cum as beneficia de 2 ori de servicii medicale sau m-as putea inscrie la 2 medici de familie... La somaj nu platesc din venitul ca PFA pentru sunt pensionar si deci niciodata nu voi fi somer... la Casa de Pensii nu platesc pentru sunt deja pensionar...Dar iata, la Sanatate platesc de 2 ori...De ce drepturi beneficiez eu in plus ca cetatean de inca o plata de CASS??? Mi se pare aberant...Legea mi se pare stramba....Sau macar daca s-ar face acel card de sanatate pe care sa mi se adune tot ce cotizez. Ce parere aveti?
Lucrez la o carte tip monografie in care folosesc si fragmente din alte lucrari istorice/geografice, dar pe care le citez in ghilimele si despre care fac precizare din ce sursa scrisa provin. Incalc legea drepturilor de autor? Trebuie sa cer permisiunea autorilor pentru a cita fragmente din operele lor?
Multumesc.
La multi ani!
Revin cu problema cumulului pensie -salariu, pentru ca eu va dati seama as vrea sa aveti dreptate. Va expun pe scurt speta: sunt pensionar militar anticipat, dar dupa legea 119/2010 sunt pensionar pt limita de varsta. Am vrut sa ma angajez la o companie din jud. Dambovita, unde si locuiesc, companie care este societate comerciala SA si are ca actionari unitati administrativ teritoriale, respectiv actionarii majoritari sunt Consiliul Local Targoviste si CJ Dambovita. Nu mi s-a aprobat cererea de inscriere la concurs pt ca sunt pensionar si pensia mea depaseste cu putin salariul mediu brut pe economie...si incalc deci, legea 329/2009 privind cumulul pensiei cu salariul la stat. Care este adevarul juridic ? Pot sau nu sa ma angajez la o asemenea companie ???
Răspuns la discuția ANULARE DIVORT
Rog urgent un raspuns pe tema anularii unui divort: am divortat la primarie si desi am avut o perioada de gandire de 30 de zile am semnat actele de divort. Apoi, ca in telenovele, a doua zi am realizat ce prostie am facut si ne am impacat...Se mai poate anula certificatul de divort eliberat de primarie? Functionara de acolo spune ca nu si daca ne am impacat sa ne recasatorim...cam complicat... Multumesc