avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate mirelavasile2006

Activitate mirelavasile2006

Am urmatoarea situatie: un imobil(cladire si teren)apartinand unei societati a fost vandut la licitatie de catre un executor judecatoresc.Pe actul de adjudecare scrie ca imobilul s-a adjudecat liber de sarcini.Pentru imobilul vandut executorul a fost instiintat in scris de catre primarie(cu jumatate de an inainte de licitatie) ca nu sunt achitate taxele si impozitele locale si exista somatie si titlu executoriu emis de primarie.
Cine plateste impozitele pana la data adjudecarii,pentru ca executorul mi-a explicat ca desi imobilul a fost vandut la distribuire nu a mai avut bani pentru plata taxelor si impozitelor locale,deoarece suma a fost distribuita unei banci.
este legal ca aceeasi persoana sa faca parte din echipa de redactare a documentatiei de licitatie, din comisia de evaluare a ofertelor si totodata din comisia de receptie a lucrarilor
Sunt functionar public intr-o primarie de comuna , la Serviciul economic. Am participat la intocmirea documentatiei pentru atribuirea unui contract de achizitie publica , am semnat notele justificative + fisa de date a achizitiei. Am fost numit , prin dispozitie, sa fac parte din comisia pentru evaluarea si selectia ofertelor de pret depuse la aceasta procedura , am semnat toate documentele aferente selectiei, inclusiv raportul de atribuire a contractului de achizitie publica . Acum, am primit o dispozitie prin care am fost numit sa fac parte din comisia de receptie .
Este legal sa fac parte din toate comisiile privind procedura ?
Răspuns la discuția Salariu
Am absolvit facultatea in vara anului 2008,iar in toamna aceluiasi an mi s-a transformat postul din studii medii in studii superioare,fiind personal contractual.
Răspuns la discuția Fuctionar public sau contractual?
Deci sa inteleg ca daca intocmesc si semnez acte de executare silita trebuie sa fie post de functionar public nu contractual?
Discuție Salariu
Sunt angajata intr-o primarie ca inspector de specialitate II S-contractual,gradatia 4,clasa de salarizare 34,vechime in unitate 5 ani,vechime in campul muncii 21 de ani.
Intrebarea mea este urmatoarea: daca incepand cu anul viitor functia mea se transforma din contractual in functionar public,salariul meu scade sau creste?
Mentionez ca acum am salariul de baza 1439 lei,drepturi salariale prin L285/2010 600 lei si spor conditii vatamatoare 125 lei.
Multumesc.
Răspuns la discuția Fuctionar public sau contractual?
Va multumesc mult de tot.
Sunt angajata in cadrul unei primarii de comuna din anul2008,inspector de specialitate IIS-personal contractual.
Din 01.10.2011 ,prin Hotarare de Consiliu local am fost mutata in Serviciul economic ,cu atributii de executare silita(emitere somatii,titluri executorii,popriri ,sechestru,ipoteci,amenzi) si am primit fisa postului care contine aceste sarcini de serviciu.
Intrebarea mea este daca pentru acest post care implica recuperare de taxe si impozite local nu ar trebui sa fiu functionar public.
In caz afirmativ ,va rog sa-mi spuneti care este temeiul legal.Multumesc.
Intrebarile mele sunt:
1. Daca pensia de 350 lei(formata din 80lei indemnizatie sociala+270 lei-pensie de urmas dupa decesul tatalui )se ia in calcul in ancheta sociala la stabilirea venitului lunar pe membru de familie pentru acordarea banilor de liceu conform HG 1488/2004.
2. Daca aceasta pensie poate fi incadrata la ajutoare cu caracter social acordate elevilor
Multumesc.
Răspuns la discuția RECTIFICARE TABULARA-AJUTOR!
Va multumesc pentru raspuns.