avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela-ioana

Activitate mihaela-ioana

Buna ziua!
Numele meu e Mihaela ,iar problema mea, e legata de asigurarea apartamentului pe care-l detin impreuna cu sotul meu, bun dobandit prin credit ipotecar(valoarea creditului fiind de 13746 euro),in anul 2004 la BCR.
Anul acesta am innoit polita de sigurare pe data de 21.10.2014, intrand in vigoare cu data de 27.10.2014, iar pe data de 29.10.2014 ne-au anuntat ca polita nu este in regula (" nu suntem asigurati la valoarea de piata a imobilului") iar diferanta daca nu o achitam o vor recupera din urmatoarea plata a ratei bancare.Mentionez ca am incheiat o polita PAD la valoarea de 20.000 euro si o polita facultativa pentru suma de 20.000 euro. Cei de la BCR mi-au spus ca valoarea de piata a imobilului este 33700 euro si ca pentru aceasta suma trebuie sa ne asiguram.Din punctul meu de vedere este un mare ABUZ,caci nu e reala aceasta suma .Va rog sa ma ajutati cu sfatul Dvs.si va multumesc anticipat!
Buna ziua !
Am rugamintea sa ma ajutati cu sfaturi juridice in skituatia in care ma aflu. Am varsta de 52 ani , cu vechime de 33 ani in munca, din care 19 ani de grupa I de munca. In prezent ma aflu in preaviz de concediere incepand cu data de 14.07.2014, iar din informatiile resurselor umane m-as incadra la pensie in luna martie 2015. intrebarea mea este urmatoarea :daca , dupa depunerea dosarului de pensionare , pot beneficia in continuare de venitul de completare a Ord 36 (fara somaj)?
Multumesc anticipat!

Răspuns la discuția drept civil- titlu de proprietate
multumesc pentru raspuns!


Buna ziua! Ma numesc Michaela si sa va rog sa ma ajutati cu o intrebare:
Eu cu sotul meu, vrem sa cumparam un apartament,cu banii de la parintii mei, iar in titlul de proprietate sa fim amandoi(eu si sotul) cu mentiunea in actul de proprietate ca banii provin de la tatal meu. Socrii mei sunt nemultumiti de aceasta mentiune , deoarece in timp daca ne despartim ,si divortam , banii din vanzarea apartamentului vor fi dati tatalui meu sau vor fi impartiti cu fratele meu. Va rog ajutati-ma cu un sfat juridic , ca se v-a intampla in cazul in care vom divorta , pentru a-i linisti si pe socri. va multumesc frumos.


buna ziua,apelez la dvs pentru lamurire. Sotul meu are o matusa care doreste sa ne lase noua garsonera dumneaei,dupa ce va deceda.Care este forma cea mai convenabila (financiar) pentru dumneaei, si calea cea mai buna pentru a nu fi ataca ,ulterior ,de ceilalti verisori.Mentionez ca matusa nu are copii; dumneaei are 7 frati,din care doi mai sunt in viata.
Lucrez in acest moment la un angajator cu capital de stat . Sunt in negociere cu un angajator privat. As vrea sa-mi pastrez locul de munca actual ,prin intrarea in concediu fara salariu ; pentru a avea o protectie in cazul in care viitorul angajator nu-mi va oferi un contract pe perioada nedeterminata ( dupa perioada de proba si primul contract care va fi pe perioada determinata de 90zile).
1.Ce ma sfatuiti sa fac?
2. Ar trebui sa-l instiintez pe cel de-al 2-lea angajator?
3. Ce probleme ar putea aparea?
am un credit ipotecar la BCR din anul 2004,suma asigurata fiind de 13.700 euro.
Asigurarea s-a incheiat la BCR Asigurari pana in prezent ,pe suma de 15000 eoro,iar acum vreau sa schimb societatea de asigurare(o alta societate agreata de bcr). Pot face asta ? Sunt penalizata?
Si o alta intrebare:daca inchei asigurarea obligatorie (min. 20.000 euro) mai trebuie facuta alta facultativa?(suma de 20.000 euro acopera cu mult valoarea creditului)
Răspuns la discuția dobanzi bancare
va rog sa-mi dati mai multe amanunute .......... ce ar trebui sa fac?
Discuție dobanzi bancare
am un credit ipotecar din 2004 cu dobanda de 9.5.%
Incepand cu luna 02.2011 s-a modificat de 2 ori in crestere , dobanda ajungand acum la 10.12%.
Am mers la banca si mi s-a comunicat ca dobanda se modifica trimesctrial in functie de EURIBOR, ca urmare a aplicarii Ord 50/2010.
E legal ceea ce se intampla?