avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Activitate danielbox4

Activitate danielbox4

Buna seara,

Am rugamintea daca cineva se pricepe sa-mi raspunda la urmatoarea speta ce se poate intampla.

In 2003 X si-a deschis un cont curent in Austria pentru ca lucra acolo. Contul deschis era un cont care avea o limita de retragere pe zi suma 400 euro iar daca nu mai aveai bani in cont bancomatul afisa fonduri insuficiente si nu se mai putea retrage nimic. La un an X a revenit in tara si s-a dus la bancomat in Romania stiind ca are bani in cont a retras suma de bani. Totusi in Romania X a putut retrage mai multi bani din cont decat fondurile disponibile (nu am inteles cum dar a spus ca a mers). Vazand ca merge a incercat din nou in limita a cei 400 euro pe zi (ca doar atat ii permitea si in Romania) pana cand bancomatul i-a papat cardul. De atunci in Romania nu a primit nicio instintare nimic si nu a avut interdictie, nimeni nu i-a cerut socoteala atunci cand a mai fost plecat in concediu. Acum vrea sa lucreze iarasi in Austria.

Intrebarea este: Ce i se poate intampla daca vine in Austria la lucru avand in vedere ca trebuie sa-si deschida cont la o banca pe care el o alege pentru a putea incasa salariul?

Suma aproximativ retrasa a fost de cca 2000 euro. Practic el a retras dintr-un cont care era pe 0 suma de 2000 euro dar din Romania pentru ca in Austria bancomatul il atentiona ca nu are fonduri. :O:frantic::frantic::O
ma puteti ajuta va rog cu un raspuns.
am cerut in instanta aplicarea legii mai favorabile si s-a admis cererea fapta fiind dezincriminata pe noul cod penal, am sentinta definitiva, insa la cazier nu s-a operat. Au trecut 8 luni de cand a fost dezincriminata fapta. Ce trebuie facut pentru avea cazierul judiciar curat?

multumesc
Buna seara,

Va rog sa-mi spuneti care este procedura pentru scoaterea din evidenta cazier judiciar in cazul in care ai fost condamnat printr-o sentinta definitiva la o pedepsa de 6 luni cu suspendarea executarii pedepsei pe o perioada de 2 ani si 6 luni in baza CP vechi, iar pe NCP fapta a fost dezincriminata?

Multumesc.
amenda penala daca este executata, nu mai poate fi recuperata suma platita. verifica-ti emailul ti-am lasat numarul de de telefon.
Va multumesc pentru ajutorul acordat prin raspunsurile dvs.. In urma unei cereri adresate catre Directia Juridica a Politiei Rutiere mi-a fost restituit permisul de conducere. Avand in vedere ca acest caz a fost primul de pana acum durata de la depunerea cererii pana la restituire a fost de cca. 40 zile. Durata este motivata deoarece fiind primul caz din judetul Timis a fost necesar ca Politia din Timisoara sa solicite comunicarea unui punct de vedere Directiei de la Bucuresti.

Mult succes tuturor. Conduceti cu prudenta!

Cu stima,
Ganea Daniel Alexandru
Mi-a fost restituit permisul de conducere.
Raspunsul primit pentru speta mea: www.avocatnet.ro/content/for...
Eu am fost la politie in TM si am depus cerere de ridicarea sanctiunii anularii permisului de conducere si restituirea acestuia. Am fost si in audienta si am primit un raspuns verbal:

"Deoarece nu exista procedura pentru acest gen de cazuri ciudate am facut o adresa catre juristul politiei romane la Bucuresti, asteptam raspuns."

Voi posta cand voi avea raspunsul din partea lor.

Dumneavoastra ati primit permisul sau vreo solutie?

Mult succes
Buna,

Numele meu este Daniel, va rog sa ma lamuriti intr-o problema cu care ma confrunt:
La data de 02.12.2013 am fost condamnat printr-o hotarare definitiva la pedeapsa de 6 luni de inchisoare pentru infractiunea de vatamare corporala din culpa prev. de art. 184 alin 1 si 3 iar ca modalitate de executare a fost aleasa suspendarea conditionata. Ulterior acestui moment, data fiind intrarea in vigoare a Noului Cod Penal, am formulat o cerere prin care am cerut instantei sa constate intervenirea legii penale noi de dezincriminare intemeindu-mi cererea pe dispozitiile art. 595, art. 16 alin. 1 lit b si 396 alin 5 C.pr.pen. cat si art. 4 C.pen.. Instanta a admis cererea dispunand urmatoarea solutie:

In temeiul art. 23 din Legea nr. 255/2013, art. 595 C.pr. pen.,raportat la art.3 alin. 1 din Legea nr. 187/2012, admite contestatia la executare formulata de petentul condamnat.........
In temeiul art. 4 C.pen., raportat la art.3 alin. 1 din Legea nr. 187/2012, constata ca in concret fapta pentru care a fost condamnat intimatul in temeiul art. 184 alin. 1 si 3 C.pen. din 1969 prin sentinta penala xxxxx/2013, definitiva prin d.p. xxx/R/02.12.2013 nu mai este prevazuta ca infractiune de legea penala.

Mentionez ca aceasta decizie este definitiva

Am fost la politie iar dansii nu stiu ce sa faca.

Va rog sa-mi spuneti daca politia este obligata in baza acestei solutii, ramasa definitiva, sa-mi ridice sanctiunea anularii permisului de conducere precum si restituirea acestuia?


Va multumesc
patrascu razvan a scris:

Interesanta intrebare care probabil va naste multe controverse, avand in vederea ca este o infractiune des intalnita, iar intrebarea ridicata de dvs probabil ca si-o pun toti cei aflati in aceasta situatie, astept si opiniile altor colegi juristi, pana atunci va expun un punct de vedere al conf.univ.dr.Florin Strateanu raportat la modificari ale dispozitiilor legale privind aplicarea in timp a legii penale si publicat pe site-ul Min.Justitiei.
"In contextul NCP aprecierea interventiei legii de dezincriminare se va face "in concreto" in sensul ca vom vorbi de o dezincriminare atunci cand, in raport de legea noua, fapta concreta comisa de inculpat nu mai atrage raspunderea penala. Cu alte cuvinte vom fi in prezenta legii de dezincriminare in doua situatii:
1.atunci cand legea noua suprima o incriminare, aceasta nemaiavand un corespondent in legea noua.
2.in ipoteza in care, prin prevederile legii noi, se restrange sfera de incidenta a unui anumit text, astfel incat fapta concret comisa de inculpat nu mai intruneste conditiile impuse de acesta.
Acesta mecanism de apreciere este impus nu de prevederile art.4 NCP, ci de dispozitiile art.16 NCPP,care suprima distinctia intre ipoteza neprevederii faptei in legea penala si cea a lipsei unui element constitutiv al infractiunii, in consecinta, situatiile in care se retinea lipsa unui element constitutiv se vor subsuma sub imperiul NCPP dispozitiei art.16 lit.b, potrivit careia "fapta nu este prevazuta de legea penala ori nu a fost savarsita cu vinovatia ceruta de lege"
Fiind vorba de o dezincriminare, efectele acesteia se produc si daca succesiunea de legi intervine dupa ramanerea definitiva a hotararii, astfel pedeapsa nu va mai fi pusa in executare, dupa caz, executarea va inceta. Din acest punct de vedere NCP va actiona ca o lege de dezincriminare, dispozitiile sale fiind, sub acest aspect, mai favorabile, inculpatului sau condamnatului."
Concluzia mea este, ca puteti depune contestatie.


In cazul meu www.avocatnet.ro/content/for...