avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters228228

Activitate ContSters228228

nu apare la nimeni data. decat "ACTIV-NU".
nu trebuie sa mai faceti nimic.
merlyn a scris:


Mereu am fost un om de dreapta . De la revolutie si pana azi am votat cu dreapta si am condamnat regimul Iliescu si tot ce a derivat din FSN-ul lui .
...
Acum daca o face si PDL-ul imi va fi foarte greu sa mai merg vreodata la vot.



pai pdl-ul e derivat tot din fsn. cu care "dreapta" ati votat "pana azi"?!


se poate plati dobanda persoanelor fizice. oricat.

este important de stiut daca intre olanda si romania exista conventie pentru evitarea dublei impuneri. impozitul se numeste impozit asupra veniturilor obtinute de nerezidenti.

t.simona a scris:

Solutia cu modulul de compensari (cu conditia ca in cazul discutat sa faca compensarea fara a face nici o nota contabila, pt ca daca face nota 4111 = 4111 cu 100 lei consider ca este mult mai gresit decit artificiul despre care se vorbeste atit de mult in prezentul topic) este una ideala.


exista aceasta solutie (fara nota contabila) intr-un (cel putin) soft extrem de raspandit, vechi, dar extrem de "actualizat", care mai e si gratis (pana la un punct).

in conditiile astea a face manual note contabile "artificiu" in nestire (fara niciun document justificativ), ca sa simulam o situatie comerciala (situatie (numai cu) facturi neincasate clienti) e o munca degeaba (justificata numai daca o plateste cineva la numar de inregistrari contabile, dar nu cred)...

sau poate numai asa, ca un exercitiu teoretic.

altfel, se poate spune (fortat) ca n-ar interzice nimeni si nimic acele note "artificiu".
bine, insa, ca nu sunt obligatorii.:))



ps

si eu cred ca inregistrarea aia de "compensare" (4111=4111) care o aveti in softul ala scump, e o aberatie.


Dragos1986 a scris:

Incercati sa aveti o gandire corporatista pentru a intelege mai bine...


d-aia incercam (ne straduim) sa nu facem "artificii", note contabile "manual"... ca sa ce?!...sa imperechem facturi!

Dragos1986 a scris:


Pe mine ma intereseaza strict acea fisa cu facturile ramase in sold! Intr-un program contabil complex exista o "duzina" de feluri de fise contabile, si teoretic si un modul de compensare a acestor facturi.



schimbati softul, nu mai pierdeti vremea si nu mai chinuiti conturile contabile cu note contabile "manuale" infinite si stranii, pentru a obtine niste situatii COMERCIALE, NU contabile.

sunt softuri vechi, nu neaparat complexe, unele "pe degeaba", care fac asta(imperecheaza factura/factura storno si va ofera situatia comerciala care va intereseaza).





Răspuns la discuția incetare contract revisal
nu apare. asa e facut ("ei" stiu de ce). nu apare data incetarii.

decat "Activ NU".

e in regula.


Răspuns la discuția Credite bancare
eu dau decat unditaB-)


Calculatorul anuitate vă permite opţiunea de a rezolva pentru oricare din 4 variabile.


[ link extern ]
Regim TVA pt. case de amanet- raspuns MFP

[ link extern ]
Răspuns la discuția Credite bancare
Carp Mircea a scris:


Daca mi se dau valori pentru 3 din cele 4 elemente(a-d)eu il pot afla pe cel de-al 4-lea in cel mult 1 minut.



eu n-am ce sa fac un minut, il pot afla imediat:whistle:

[ link extern ]

[ link extern ]